زنان یائسه
گرگرفتگی و عرق های شبانه یکی از رایج ترین علائم و مشکلات زنان یائسه می باشد که می توانند به چند روش ساده با این مشکل در دوران یائسگی مقابله کنند.

علت و ریشه ی عرق زنان یائسه و مقابله با یائسگی و گرگرفتگی ها و عرق های شبانه

زنان یائسه با مشکل گرگرفتگی و عرق کردن زیاد بدن مواجه هستند. تعریق زیاد زنان بعد از دوران یائسگی و احساس گرگرفتگی به دلیل تغییراتی است که در دیواره رگهای بدن زنان رخ می دهد و علل خاص دیگر.بسیاری از زنان در طول یائسگی و قبلش گرگرفتگی ها و عرق های شبانه را تجربه می کنند. افراد می توانند این علایم ناخوشایند را به چند روش کاهش داده یا از آن جلوگیری کنند.

چنانچه پیش از این نیز در بخش سلامت نمناک گفته شد گرگرفتگی ها، احساس داغی ناگهانی که عمدتاً از طریق صورت، گردن و سینه پخش می شود.هنگامی که گرگرفتگی ها در شب رخ می دهند، عرق شبانه نیز رخ می دهد. بیش از 85 درصد زنان در طول یائسگی، گزارش گرگرفتگی می دهند.مقاله زیر را بخوانید تا بیشتر در مورد علل گرگرفتگی ها و عرق های شبانه یاد بگیرید و اینکه چگونه می توانید آن ها را در خانه و یا با دارو درمان کنید.

زنان یائسه

گرگرفتگی زنان یائسه چه دلیل دارد؟

علت گرگرفتگی و تعریق های شبانه زنان یائسه در دوران یائسگی

یائسگی یک مرحله عادی از زندگی است. جراحی و یا شیمی درمانی باعث یائسگی در برخی افراد می شود.به گفته موسسه ملی سالمندی، یائسگی در سن 45 تا 55 سالگی رخ می دهد و حدود 7 سال طول می کشد، اما می تواند تا 14 سال هم ادامه یابد.طبق برخی برآوردها، وقوع یک گرگرفتگی ممکن است به طور متوسط 2.5 سال ادامه داشته باشد.

گرگرفتگی و تعریق شبانه، قبل و در طول یائسگی به دلیل تغییر سطوح هورمون، از جمله استروژن و پروژسترون، تاثیر می گذارد و کنترل درجه حرارت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. تغییرات سطح هورمون ها، عمل هورمون های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد که مسئول تنظیم دمای بدن هستند. باعث احساس داغی ناگهانی، سرخ شدن و عرق کردن بیش از حد می شود. فراوانی گرگرفتگی و عرق شبانه در مردم متفاوت است.

علت گرگرفتگی زنان یائسه

 دلایل گرگرفتگی و تعریق شبانه در زنان یائسه

درمان و پیش گیری از گرگرفتگی زنان یائسه:

اگر چه برخی از زنان یاد می گیرند که به گرگرفتگی ها و عرق مربوط به یائسگی عادت کنند و می توانند با آن ها زندگی عادی داشته باشند، اما همانطور که پیش از این در بخش سلامت نمناک شرح دادیم برای زنان دیگر می توانند کاملاً آزاردهنده باشند.

پزشکان توصیه می کنند که افراد از تغییرات سبک زندگی برای مدیریت گرگرفتگی به مدت 3 ماه قبل از امتحان دارو استفاده کنند.

زنان می توانند روش های زیر را برای کاهش یا جلوگیری از گرگرفتگی و عرق شبانه امتحان کنند:

  • می توانند یک سری از تغییرات سبک زندگی ساده را برای کنار آمدن با گرگرفتگی یائسگی را اتخاذ کنند.
  • عوامل مختلف ممکن است گرگرفتگی و عرق شبانه را در افراد مختلف افزایش دهند.
  • آنها می توانند یک یادداشت از محرک ها و اجتناب از آن ها داشته باشند.

درمان گرگرفتگی زنان یائسه

 برای جلوگیری از گرگرفتگی یائسگی چه کنیم؟

عوامل مشترک تعریق و گرگرفتگی های زنان یائسه

بنا به گفته موسسه ملی سالمندی، عوامل مشترک، عبارتند از:

نکات دیگر سبک زندگی برای جلوگیری از گرگرفتگی زنان یائسه :

خونسرد باشید:

لباس های سبک بپوشید و یا چند لایه لباس بپوشید تا زمانی که یک گرگرفتگی داشتید، آن ها را درآورید.

عرق های شبانه یائسگی

پنکه کنار تخت خواب خود بگذارید:

این کار زمانی کمک خواهد کرد که زنان عرق شبانه داشته باشند.

دمای اتاق را پایین نگه دارید:

پنجره ها را باز کنید و از پنکه یا خنک کننده هوا برای پایین نگه داشتن هوای اتاق استفاده کنید.

در طول روز و قبل از خوابیدن، دوش آب سرد بگیرید:

آب سرد روی مچ های دست هایتان بریزید. رگ های خونی زیادی در مچ دست وجود دارند، بنابراین می تواند راه خوبی برای خنک کردن سریع باشد.

دوش گرفتن

وزن سالم داشته باشید:

در صورتی که افراد دارای اضافه وزن یا چاقی باشند، گرگرفتگی می تواند بسیار زیادتر و شدیدتر باشد. با انجام ورزش منظم و داشتن یک سبک زندگی فعال وزن سالم خود را حفظ کنید.

داروهای جایگزین:

بسیاری از زنان از علائم یائسگی با استفاده از روش های جایگزین پزشکی رهایی می یابند، هر چند که این درمان ها ممکن است برای همگان کارساز نباشد.

آرام باشید و استرستان را کاهش دهید:

تنفس آرام و عمیق و مدیتیشن تکنیک هایی هستند که می توانند به کاهش استرس و گرگرفتگی کمک کنند.

استرس

تکنیک های ذهن و بدن که می توانند علائم را بهبود بخشند، شامل موارد زیر است:

مراقبه ذهن آگاهی:

ذهن آگاهی، می تواند باعث شود که زنان تا حدی از گرگرفتگی و عرق شبانه کاهش یابند.

درمان رفتاری شناختی (CBT):

وCBT می تواند این مشکلات زنان را بهبود دهد.

مکمل های رژیمی:

برخی افراد ممکن است بفهمند که درمان های گیاهی به آنها کمک می کنند. با این حال، تحقیقات کمی در مورد اثربخشی آن ها وجود دارد و برخی ممکن است با دیگر داروها و اثرات جانبی مضر تداخل داشته باشند.

علت عرق یائسگی

مکمل های غذایی برای بهبود گرگرفتگی های زنان یائسه

اگر زنان یائسه بخواهند مکمل های غذایی را برای بهبود گرگرفتگی هایشان امتحان کنند، می توانند از پزشک خود در مورد موارد زیر سوال کنند:

فیتواستروژن:

بررسی مطالعات 2015 نشان می دهد که فیتواستروژن ممکن است فرکانس گرگرفتگی را بدون داشتن عوارض جانبی جدی کاهش دهد. فیتواستروژن ترکیباتی هستند که دارای خواص مشابهی با استروژن میباشند.

کوهوش سیاه:

کوهوش سیاه یک نوع گیاه است. مروری که در سال 2010 بر روی مطالعات انجام شد، نشان می دهد که این مکمل می تواند فرکانس گرگرفتگی و عرق شبانه را کاهش دهد.

کوهوش سیاه

بسیاری از مردم در هنگام عبور از دوران یائسگی، گرگرفتگی و عرق شبانه را تجربه می کنند. برخی از زنان فقط گاهی اوقات گرگرفتگی را تجربه می کنند، که در مسیر زندگی روزمره شان قرار نمی گیرند، اما برای دیگران، می تواند بسیار ناراحت کننده باشند.

افراد می توانند از درمان های خانگی برای کمک به عوارض یائسگی استفاده کنند و در موارد حاد، می توانند از داروهایی از جمله داروهای هورمونی استفاده کنند.

توصیه می شود با پزشک خود در مورد بهترین و امن ترین روش برای تسکین نشانه ها صحبت کنید، زیرا که این می تواند بین افراد متفاوت باشد.

چرا زنان یائسه زیاد عرق می کنند و گرگرفتگی دارند؟ + راه حل

3.848
این مطلب مفید بود ؟3612
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medicalnewstoday / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : یائسگی
وبگردی