دندان
تحقیقات نشان می دهد استفاده از دهان شویه ها در شستشوی دندان هابه مراتب از خمیر دندان در پاک سازی و از بین بردن جرم ها و التهاب لثه تأثیری بهتر دارد.

برای جرم گیری وشستشوی دندان دهان شویه بهتر است یا خمیر دندان؟

در واقع با یک بار دهان شویه کردن ساده، تقریبا 100 درصد باکتری ها از سطح دندان ها پاک می شود، در حالی که مسواک زدن بیشتر بر روی دندان ها تمرکز دارد که تنها 25 درصد سطح آنها را پاک سازی می کند. حتی در صورت مسواک زدن مرتب و نخ دندان زدن، باز هم مقداری باکتری لابه لای دندان ها (در دهان) به جا می ماند. در این تحقیق مشخص شد که دوبار در روز استفاده از دهان شویه میکروب کش، به اضافه مسواک زدن مرتب، می تواند به شکل بارزی میزان تجمع جرم ها و بروز التهاب لثه را کاهش دهد.

محققان در این زمینه طی تحقیقی 6 ماهه بر روی 139 فرد بزرگسال که وضعیت جرم دندانی آنها خفیف تا متوسط بود، بررسی هایی انجام داده و آنها را به دو گروه تقسیم کردند. اعضای گروه اول دندان هایشان را مسواک زده و دوبار در روز از دهان شویه میکروب کش استفاده می کردند؛ اعضای گروه دوم دندان هایشان را مسواک زده و دوبار در روز از یک دهان شویه دارونما استفاده کردند.

نتایج نشان داد گروهی که از دهان شویه میکروب کش استفاده کرده بودند، میزان بروز و تجمع جرم ها حدود 26.3 درصد در آنها کمتر بود. علاوه بر این، در همان گروه، حدود 20.4 درصد کاهش التهاب لثه گزارش شد.

شستشوی دندان

جرم گیری وشستشوی دندان

لازم به ذکر است که فرمول و ترکیبات تمام دهان شویه ها مانند هم نیست تا بتوانند میکروب ها را بکشند، بنابراین اگر به دنبال این هستید که دهان شویه ای خاصیت سفیدکنندگی داشته باشد و از کرم خوردگی پیش گیری کند، حتما روی آن را بخوانید. بعد از این تحقیق 6 ماهه، تقریبا 100 درصد از شرکت کنندگانی که از دهان شویه میکروب کش استفاده می کردند در میزان التهاب لثه آنها کاهش چشمگیری دیده شد، در شرایطی که تنها در 30 درصد از افراد گروهی که از دارونما استفاده کردند، این نتیجه به دست آمد.

اکثر افراد دندان هایشان را کمتر از یک دقیقه مسواک می زنند، که باید حداقل به مدت دو دقیقه این کار را انجام دهند. علاوه بر این، تنها 2 تا 10 درصد از افراد به شکل درست و مرتب از نخ دندان استفاده می کنند. دو بار در روز استفاده از دهان شویه میکروب کش هم از دیگر راه های مبارزه با میکروب ها است که می تواند در برطرف کردن مشکلات سلامت دهانی، تأثیر بسزایی داشته باشد.

دهان شویه یا خمیر دندان، کدام بهتر است؟

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامانه -/ر
برچسب : خمیر دندان
وبگردی