کاهش سردرد
مصرف برخی مواد غذایی سبب بروز علائم حساسیت زا می شود که یکی از این علائم سر درد می باشد.در این بخش برای کاهش سردردهای ناشی از مصرف مواد حساسیت زا راهکاری اندیشیده ایم.

راه حلی برای کاهش سردرد ناشی از مواد حساسیت زا

برخی از افراد به بعضی از مواد غذایی حساسیت هایی نشان می دهند یکی از این نشانه های حساسیت سردرد است .این افراد باید موادغذایی که با مصرف آنها دچار حساسیت می شوند را شناسایی کنند و جایگزینی برای آنها پیداکنند. در این مطلب راه حلی طبیعی برای کاهش سر درد های ناشی از مواد حساسیت زا آورده ایم.

برای کاهش سردرد ناشی از مصرف مواد غذایی حساسیت زا چه کنیم؟

متخصص تغذیه درباره عوارض مصرف شیر در افرادی که به آن حساسیت دارند توضیحاتی ارائه کرد.
سید ضیاالدین مظهری متخصص تغذیه در خصوص ارتباط مصرف شیر بروز برخی عوارض اظهار داشت:بیشترین عوارض ناشی از مصرف شیر در افرادی که دستگاه گوارششان تحمل مصرف شیر را ندارد در قالب نفخ معده، اسهال، دل درد، و بروز صدا از کانال گوارش است.
وی تصریح کرد:همچنین برخی از افراد پس از مصرف شیر با عوارضی از قبیل تنگی نفس، آسم تورم مخاط مجاری تنفسی نیز روبه رو می شوند.
این متخصص تغذیه ادامه داد:البته عوارض دیگری که به عدم تحمل قند یا لاکتوز شیر نسبت داده شده است که سردرد، میگرن، سرگیجه و اختلال در تمرکز حواس از جمله این عوارض بشمار می روند.
مظهری گفت:افرادی که به سردردهای مزمن یا میگرن مبتلا هستند، بهتر است فهرستی از غذاهایی که در اثر مصرف آنها بر شدت یا دفعات ابتلا به سردرد معمولی یا میگرنی افزوده می شود، تهیه کنند و با حذف این مواد غذایی سایر مواد غذایی را جایگزین آن ها کنند.

کاهش سردرد
مصرف کپسول های روغن ماهی نقش بسزایی در کاهش درد سر ایفا می کند.

وی خاطرنشان کرد:باید توجه داشت که اثر برخی از غذاها فورا ظاهر نمی شود و در مواقعی 24 ساعت بعد از مصرف غذا یا دیرتر، می توان تاثیرگذاری آن ها را مشاهده کرد. اما بطور کلی اگر افراد می خواهند از سر دردهای روزانه خود بکاهند بهتر است با شناسایی مواد غذایی که نسبت به آن ها آلرژی دارند از مصرف آن ها پرهیز کنند.
وی در خصوص مواد غذایی مفید برای کاهش سردرد اظهار داشت:مصرف کپسول های روغن ماهی فاقد متیل مرکوری می تواند نقش بسزایی در کاهش درد سر ایفا کند.
مظهری گفت:همچنین باید توجه داشت مصرف روغن های اشباع شده حیوانی و گیاهی را باید محدود یا حذف کرد و روغن های مایع حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده استفاده را جایگزین آن ها کرد.
وی در پایان گفت:این افراد می توانند برای کاهش سر درد پودر زنجبیل به مقدار 5/0 تا 6/0 گرم یا یک سوم قاشق چای خوری را در آب حل کرده و چهار بار در روز به محض بروز اولین علائم آغاز سردرد مصرف کنند.

نعناع روش طبیعی دیگری برای کاهش سر درد
نعناع گرم و خشک است و بوی معطری دارد، در درمان بیماری های التهابی نظیر آسم، برونشیت، کولیت و رینیت آلرژی بسیار موثر است؛ دم کرده نعناع را برای تقویت و رفع نفخ معده و روده مصرف می کنند؛ برگ خشک و نرم نعناع برای خوشبو کردن ماست و دوغ استفاده می شود؛ افرادی که کلسترول دارند بعد از غذا، دم کرده چای نعناع را به مدت دو هفته در ماه بنوشند؛ دم کرده نعناع غلظت خون را طبیعی می کند و همچنین برای تسکین سردرد مفید است.

طرز تهیه دم نوش نعناع برای رفع سردرد:
برگ نعناع تازه را توی قابلمه آب جوش ریخته و بخار آن را استشمام کنید؛ حتی استنشاق بوی چای نعناع نیز برای درمان سردرد موثر است.

ترفند کاهش سردردهای ناشی از مصرف مواد حساسیت زا

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برچسب : درمان سردرد
وبگردی