بلوغ زودرس
دخترانی که نسبت به همسن و سال های خود زودتر به بلوغ زودرس می رسند در طول دوره نوجوانی بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات روان شناختی هستند.

بلوغ زودرس دختران با خطر مشکلات روانی مرتبط است

بلوغ طبیعی دوره ای است که طی آن صفات ثانویه جنسی به وجود می آیند و فرد توان باروری پیدا می کند. تغییرات فیزیکی در دوران بلوغ، نتیجه مستقیم یا غیرمستقیم بلوغ غده هیپوتالاموس در دستگاه عصبی مرکزی، تحریک اعضای جنسی و ترشح هورمون های جنسی است. اما بلوغ زودرس براساس تعریف های اپیدمیولوژیک ظاهر شدن علائم بلوغ از نظر فیزیکی و هورمونی زیر 8 سال در دختران و زیر 9 سال در پسران است. این روزها با تغییری که در ساختار زندگی شهری صورت گرفته و با توجه به پیشرفت هایی که در زندگی اجتماعی به وجود آمده بلوغ زودرس در دختران سفیدپوست زیر 7 سال و در سیاه پوستان زیر 6 سال تعریف شده است. این سن در مورد شروع بلوغ است چون همان طور که می دانید بلوغ دوره ای چند ساله دارد.

به گفته محققان، دختری که در سنین پایین، احتمالا در سن 7 سالگی، به بلوغ جنسی می رسد در معرض ریسک ابتلا به افسردگی و رفتارهای ضداجتماعی که حداقل تا دهه 20 زندگی اش ادامه دارد، است.

 بلوغ زودرس

نشانه های بلوغ زودرس در دختران

جین مندل، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کرنل آمریکا، در این باره می گوید:«دخترانی که نسبت به همسن و سال های خود زودتر به بلوغ جنسی می رسند در طول دوره نوجوانی بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات روان شناختی هستند.»

در این مطالعه، تیم تحقیق وضعیت حدود 8000 دختر جوان را تا اواخر دهه 20 سالگی بررسی کردند.

مندل در ادامه می افزاید:«دخترانی که زودتر به بلوغ جنسی می رسند با علائم افسردگی بیشتر و رفتار ضداجتماعی بیشتر در مقایسه با همسن و سال هایشان مواجه هستند.»

به گفته وی، «تحقیقات دیگر نشان می دهد چاقی و قرارگیری در معرض موادشیمیایی مختل کننده غدد درون ریز هم در این زمینه نقش دارند. این گونه مواد در مواد پلاستیکی و مواد ضداشتعال یافت می شوند.»

محققان تاکید می کنند با وجودیکه هنوز دلیل بلوغ زودرس کاملا مشخص نیست، اما مطالعه جدید نشان می دهد که پیامدهای آن همچنان تداوم خواهد داشت.

افزایش خطر ابتلا به مشکلات روانی با بلوغ زودرس

45
این مطلب مفید بود ؟41
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز/ ر
برچسب : بلوغ زودرس
وبگردی