رژیم غذایی کتو
رژیم غذایی کتوژنیک بر خلاف بسیاری از رژیم های غذایی دیگر، رژیم غذایی کاملا مناسب و موثر برای چربی سوزی می باشد.

رژیم غذایی کتو چیست

رژیم غذایی کتو یک رژیم چربی سوز مشهور است،جایی در بدن که در رگ ها کتون برای افزایش انرژی تولید میشود. این رژیم نام های متفاوتی همانند –رژیم کتوژنیک، رژیم چربی سوز، رژیم گم کربوهیدرات و غیره دارند.
زمانی که شما ماده ی غذایی با کربوهیدرات بالا مصرف میکنید بدن شما گلوکز و انسولین تولید میکند. گلوکزساده ترین ملکول بدن شما برای تبدیل به انرژی است پس به راحتی میتواند منبع خیلی از انرژی های دیگر باشد.
 انسولین بدن شما را برای روند مناسب گلوکز درجریان خون شما احاطه میکند. زمانی ک گلوکز به عنوان انرژی اولیه مصرف میشود چربی های شما استفاده نمیشود پس بنابراین چربیتان ذخیره میشود.معمولا به طور طبیعی در رژیم کربوهیدرات سوز بدن از گلوکز به عنوان انرژی اصلی استفاده میکند.با کاهش مصرف کربوهیدرات ها بدن وادار میشود به حالت کتوز شناخته شود.
کتوز یک روند طبیعی در بدن انسان است و زمانی که مصرف مواد غذایی کم است به بدن کمک میکند تا زنده بماند.به این ترتیب ما کتون ها را تولیدمیکنیم،تولید هرکدامشان با از بین بردن چربی در رگ های ما ممکن میشود.
 
رژیم غذایی

همه مواردی که باید درباره رژیم غذایی کتوژنیک بدانید

فواید رژیم کتوژنیک:

رژیم کتوژنیک از چربی های بدن شما برای تولید انرژی استفاده میکند بنابراین به طور واضح برای کاهش وزن مفید است.
در رژیم کتو انسولین بدن شما(هورمون ذخیره ی چربی در بدن) به اندازه ی کافی کاهش میابد و بدن شما را به یک ماشین سوخت چربی تبدیل میکند.
 
کنترل قند خون
رژِیم کتو به طور طبیعی قند خون بدن شمارا به واسطه ی نوع غذایی که مصرف میکنید کاهش میدهد.تحقیقات ثابت کرده است که رژیم کتوژنیک حتی از رژِم های کالری سوز تاثیر بیشتری بر روی کنترل و حتی پیشگیری از دیابت دارد.
 
تمرکز ذهنی بالا
اکثر مردم از رژیم کتوژنیک فقط برای افزایش فعالیت ذهنی خود استفاده میکنند.
افزایش انرژی و گرسنگی نرمال بدن شمارا به یک منبع بهتر و قابل اعتماد تر برای تولید انرژی تبدیل میکند.شما در طول روز احساس انرژی بیشتری خواهید کرد.چربی ها تاثیرگذار ترین ملکول برای سوخت و ساز بدن هستند.
 
بیماری صرع
رژیم کتوژنیک اخیرا روی 1900 نفر برای درمان بیماری صرع مورد استفاده قرار گرفته است.این روش هنوز هم یکی از بهترین روش های درمان برای کودکانیست که بیماری صرع خارج از کنترل دارند.
 
کلسترول و فشار خون
رژیم کتو باعث افزایش سطح تری گلسرید میشود که به کلسترول جریان خون مرتبط است.
 
مقاومت انسولین
مقاومت انسولین اگر خارج از کنترل باشد میتواند باعث ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم شود.تعداد زیادی از محققین ثابت کده اند که رژِیم کتو،کم کربوهیدرات میتواند به مردم کمک کند سطح انسولین بدن را در سطح مناسب سلامتی کاهش دهند.
 
آکنه
افزایش سلامت پوست با استفاده از رژیم کتو روشی معمول است.
 

چه چیزهایی در رژیم کتو مصرف کنم؟

در شروع رژیم کتو شما به یک برنامه ریزی نیاز دارید.به این صورت یک برنامه ی غذایی قابل اعتماد پیش رو دارید.چیزی که میخورید بستگی به این دارد که شما چقدر برای رسیدن به حالت کتوز بدن خود عجله دارید.بیشترین حد کاهش کربوهیدرات بدن(کمتر از 15 گرم در روز)سریع ترین روش رسیدن به کتوز است.
اگر میخواهید کربوهیدرات بدن خود را به حداقل برسانید از سبزیجات و حبوبات و لبنیات بیشتر استفاده کنید.موادی که کربوهیدرات دارند مانند (گندم و نشاسته ونان و ماکارونی و غلات) سیب زمینی و لوبیا حبوبات مصرف نکنید میوه ها به استثنای انواع توت ها آووکادو به اندازه ی تعدیل میتوانید استفاده نکنید.
 
کربوهیدرات

مصرف نکردن مواد دارای کربوهیدرات ( گندم و نشاسته و ماکارانی و غلات و سیب زمینی)

این ها را نخورید
غلات- گندم ذرت برنج نشاسته و غیره
قند ها-عسل آگوا شربت افرا و غیره
میوه ها-سیب موز پرتغال و غیره
سیب زمینی و سیب زمینی شیرین
 
عسل

در مصرف این مواد خودداری کنید

این هارا بخورید:
ماهی گوشت گاو گوشت گوسفند مرغ تخم مرغ و غیره
سبزیجات –اسفناج و کلم بروکلی و غیره
گیاهانی که بلای سطح زمین میرویند مانند کلم بروکلی و گل کلم و غیره
مواد پر چرب – پنیر پرچرب و خامه پرچرب و کره و غیره
آووکادو وانواع توت ها توت سیاه و تمشک
و بقیه ی تو های کم گلیسمی
شیرینی ها – استوایی ارتیتول و میوه راهب و دیگر کم کربوهیدرات ها
روغن ها – روغن نارگیل روغن های اشباع شده ی سالاد ها و دسر ها
 
گوشت و ماهی

این مواد را می توانید مصرف نکنید

با رژیم غذایی کتو سریع و آسان لاغر شوید

4194
این مطلب مفید بود ؟15539
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ ح.ب / ن
وبگردی