روغن آرگان
روغن آرگا با وجود اینکه ویتامین های مناسبی برای پوست و مو دارد اما در استفاده از آن اگر زیاده روی شود می تواند عوارضی را به وجود آورد.

آیا روغن آرگان عوارضی هم دارد ؟

روغن آرگان نیز مانند هر فرآورده آرایشی دیگری علاوه بر خواص و ویتامین های اسیدی فراوان مانند امگا 3 که برای پوست یا موهای سر و بدن انسان میتواند داشته باشد در صورت استفاده زیاد ممکن است اثر سوء داشته و عوارض ناخواسته ای را بر روی بدن در محل های مورد استفاده از روغن آرگان ایجاد کند. البته تاکنون چنین موردی در بین مصرف کنندگان آن مشاهده نشده است و این مبنا بر اساس یک سری اصول پزشکی مصرف بی رویه عنوان شده است.
 
در ابتدای این مقاله درباره گیاه آرگان و عصاره هسته آن توضیحات زیر شرح داده خواهد شد:
 
درخت آرگان (ارقان ARGAN) اسم یک گیاه یا همان درخت بوده که تنها در کشور مراکش و فقط در بخش هایی از آن به خوبی رشد و میوه دهی میکند، البته این درخت در برخی نقاط دیگر دنیا وجود دارد، اما بیشترین بازدهی و ثمردهی آن در کشور مراکش است. میوه های آرگان تقریبا درشت بوده و حدود یک سال طول میکشد تا رسیده و قابل استفاده گردد. لایه رویی میوه آرگان یک پوست تلخ بوده و درون آن لایه گوشتی شیرینی است که در وسط آن هسته میوه وجود دارد. برای تهیه روغن آرگان از هسته آن استفاده میشود، درنتیجه برای بیرون آوردن هسته باید به طور دستی لایه پوست و سپس لایه گوشتی کنار زده شود تا به هسته آن دست پیدا کنند.
 
بزها حیواناتی هستند که از درخت های آرگان بالا میروند و میوه آن را همراه با هسته میخورند، اما به دلیل اینکه قادر به هضم هسته نیستند، آن را دفع میکنند. برخی از افراد محلی برای تهیه روغن این هسته ها را جمع میکنند و کار روغن گیری را در سطح کم و معمولا برای استفاده های شخصی از آن انجام میدهند. میوه درخت آرگان حاوی ویتامین های مفید مانند اسید چرب امگا 3 بوده که برای پوست و بدن انسان بسیار مفید است.
روغن آرگان
 

نتایج استفاده از روغن آرگان اصل

1 - آیا همه میتوانند از روغن آرگان استفاده کنند؟

این روغن با اینکه فوائد بسیاری برای پوست و مو هم در خانم و هم در آقایان دارد و حاوی ویتامین امگا 3 است، برای استفاده نیازی به تجویز پزشک نیست و مانند سایر فرآورده های بهداشتی و یا آرایشی اغلب افراد برای قسمت های مختلف بدن از آن استفاده میکنند.

فقط در صورتیکه بیماری خاصی دارید یا حتی باردار هستید پیشنهاد میشود قبل از استفاده روغن آرگان علاوه بر اینکه تست حساسیت را انجام دهید با پزشکتان در این رابطه مشورت کنید و در صورت تایید از آن استفاده کنید. جالب است بدانید برخی پزشکان و متخصصان پوست برای بعضی از بیماری های شایع پوستی استفاده از این روغن را پیشنهاد میکنند.

یکی دیگر از مزایای آرگان این است که به دلیل خواص و فواید آن که حاوی ویتامین های مناسب پوست است برای برخی کودکان هم از آن استفاده میکنند.

2 - روش استفاده از روغن آرگان Argan Oil :

طرز استفاده از این روغن گیاهی کاملا ساده بوده و تقریبا شبیه به استفاده از روغن های مرطوب کننده پوست است. اما برخی نکات را در زمان استفاده اگر رعایت کنید میتواند به تاثیرگذاری بیشتر آن کمک کرده و همچنین سریعتر به نتیجه دلخواه و آثار مثبت آن خواهید رسید.

یکی از مواردی که قبل از استفاده ی آرگان باید به آن توجه شود اینکه حتما پوست یا موی شما کاملا تمیز و خشک باشد. نبودن مواد آرایشی دیگر بر روی پوست و مو میتواند به جذب بیشتر این عصاره (روغن) کمک کرده و بهتر جذب لایه های سطی و زیرین پوست گردد. در نتیجه قبل از استفاده سطح پوست خود را با صابون شسته و کاملا خشک کنید. همچنین اگر موهای شما به طور طبیعی چرب است بهتر است آنها را بشویید و بعد از چند قطره روغن آرگان بر روی آنها ریخته و استفاده کنید.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در زمان استفاده از این محلول مالش دادن آن بر روی سطح پوست به آرامی و نرمی است (به این معنا که نیاز نیست موها را با آن چنگ بزنید یا اینکه اگر روی پوست بدن استفاده میکنید با فشار آوردن به انگشت ها پوست را با آن ماساژ دهید). کافیست روغن ریخته شده بر روی پوست را به آرامی با کف دست ها یا نوک انگشت ها مالش داده تا علاوه بر پخش شدن در همه جای سطح بدن به آهستگی جذب پوست گردد. همچنین پیشنهاد میشود حداقل تا دو ساعت بعد از شستن محل استفاده شده خودداری گردد.

یکی دیگر از مواردی که باید در استفاده از این روغن یا دیگر روغن های گیاهی و حیوانی به آن توجه کنید تا تاثیرگذاری آنان آشکار گردد، استفاده مکرر و مداوم است. روغن ها با اینکه به عنوان یک مرطوب کننده عالی به شمار می آیند، اما بهتر است برای تاثیرگذاری خواص و جذب ویتامین های آنها مانند ویتامین امگا 3 که در آرگان وجود دارد روزانه حداقل دوبار از آنها استفاده شده و به طور مکرر در طی روزهای متمادی این عمل تکرار شود.

3 - عوارض منفی روغن آرگان بر روی پوست و مو چیست؟

همه مصرف کنندگان روغن ها یا هر عصاره دیگری بر روی پوست قبل از استفاده باید به این نکته دقت کنند که آیا محلول فوق میتواند بر روی بدن آنها اثر منفی بگذارد یا خیر؟

مخصوصا برخی از امراض خاص باید قبل از استفاده از محصولاتی که در ارتباط مستقیم با پوست و مو هستند با احتیاط بیشتری از آنها استفاده کرده و اگر تحت درمان زیر نظر پزشک هستند قبل از استفاده حتما با پزشک خود مشورت کنند، یا اگر تحت درمان نیستید ولی بیماری خاصی دارید باز هم پیشنهاد میشود قبل از استفاده از متخصصین مربوط به بیماری خود اطلاعات کامل درباره استفاده و یا نحوه استفاده این قبلی محصولات پرس و جو کنید.

اما خود آرگان تاکنون برای افراد عادی هیچ عارضه و مشکل پوستی ایجاد نکرده است و تاکنون گزارشی دریافت نکرده ایم، بلکه بلعکس به دلیل گیاهی بودن آن و وجود ویتامین های مهم که نقش حیاطی در بدن انسان ایفا میکنند مانند امگا 3 تاثیرات مثبت فراوانی برای پوست و مو دارد.

4 - خواص روغن آرگان بر روی مو و پوست ها:

شاید درباره خواص و تاثیرگذاری ویژه این روغن گیاهی بر روی پوست و موها قبلا مواردی را شنیده باشید، در تایید مطالب درج شده در مجله های معتبر میتوان استفاده این محصول در اکثر کشورهای اروپایی را مثال زد. با اینکه آرگان اغلب در کشور مراکش می روید و به روغن آن در همانجا تولید میشود اما به دلیل تاثیرات زیاد آن شهرت زیادی کسب کرده است تا جاییکه حتی اکثر کشورهای این کره خاکی به مصرف کنندگان آن پیوسته اند. این روغن (آرگان) از فروشگاه های معتبری مانند تهران تخفیف قابل تهیه است.

به طور کلی تاثیراتی که روغن هسته گیاه ارقان بر روی پوست و بدن میگذار شامل موارد زیر می باشد:

اول اینکه دقت نمایید برخی از روغن های آرگان برای پوست هستند و برخی برای مو، و برخی از نمونه های آن هم برای پوست و هم برای مو قابل استفاده هستند. ویتامین ها و اسیدهای چرب موجود در روغن میتواند پوست بدن را تغذیه کرده و باعث شادابی و جوانی سلول ها شود که به دنبال آن چروک و افتادگی های پوستی که معمولا به دنبال بالا رفتن سن ایجاد میشود تا حدود زیادی رفع خواهد شد. به جای مرطوب کننده های شیمایی آرگان میتواند به عنوان یک مرطوب کننده گیاهی و طبیعی مغذی استفاده شود که حتی پوست هایی که دارای خشکی و ترک یا حتی التهابات پوستی هستند را ترمیم میکند.

اگر پوست شما دارای آثار برجای مانده از زخم های پوستی مانند جای جوش و یا اگزما می باشد این روغن میتواند تا حد زیادی به رفع آنها کمک کند، اگر در طول روز به مدت زیادی در زیر نور آفتاب هستید و نیاز به یک ضد آفتاب گیاهی دارید روغن آرگان علاوه میتواند علاوه بر محافظت پوست در برابر امواج خورشید یک مرطوب کننده مناسب باشد. این روغن حتی میتواند چربی های زائد پوستی را کم یا تعدیل کرده و با تنظیم منافظ و سلولهای پوستی روزنه های خروجی سطح پوست را پاکسازی کند.

اگر موهای شما حالت وز خشن دارد و به سختی انعطاف پذیر هستند، آرگان میتواند آنها را نرم و حالت پذیر کرده و حتی استحکام و مقاومت مو را بالا ببرد، از طرفی موهایی که سشوار و رنگ مو آنها را خشک و خراب کرده است با آرگان ترمیم میگردد.

چرا نرخ های روغن هایی که در بازار وجود دارد متفاوت است؟

اگر اقدام به خرید این روغن کرده باشید حتما متوجه تقاوت قیمت های آنها شده اید، دلیل این تفاوت قیمت ها کاملا روشن است و میتوان آن را به حجم عصاره ای که در بطری آن وجود دارد و همچنین شرکت های تولید کننده آن مرتبط دانست.

در نتیجه میتوانید روغن مد نظر خود را با هر حجمی که بخواهید با قیمت های مناسب تهیه کنید و برای پوست یا موهای خود استفاده کنید. در پایان باز هم پیشنهاد میکنیم برای جوابدهی و تاثیرگذاری بهتر استفاده از آرگان را به طور مرتب و روزانه حداقل یک بار انجام دهید، معمولا در شب و قبل از خواب زمان مناسبی برای استفاده از این روغن است. البته قبل از استفاده حتما به کاتالوگ و توضیحات درج شده بر روی بسته روغن توجه نمایید.

 

هشدار مهم درباره مصرف روغن آرگان و عوارض آن

4.273
این مطلب مفید بود ؟6112
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی