دوخت پرده تاشو

آموزش کامل دوخت پرده تاشو + عکس

کد مطلب : 58854زمان مطالعه : 4 دقیقه
پرده های تاشو که بسیار شیک هم هستند برای آشپزخانه بسیار مناسب اند, روش دوخت پرده تاشو را در ادامه مشاهده کنید.

روش دوخت پرده تاشو

وقتی دوخت پرده تاشو را بلد باشید، می توانید با کمترین هزینه رنگ پرده ها را با دکور خانه تان هماهنگ کنید. دوخت پرده تاشو مزیت دیگری هم دارد؛ می توانید با کمترین هزینه ممکن و هر وقت که خواستید پرده هایتان را عوض کنید.

دوخت پرده تاشو

آموزش دوخت پرده تاشو

وسایل موردنیاز:
1ـ پارچه و آستری
2ـ تعدادی ترکه چوبی به قطر یک سانتیمتر
3ـ یک تخته چوب باریک به طول برابر عرض پرده، عرض 5سانتیمتر و قطر 2‎/5سانتیمتر
4ـ تعدادی حلقه فلزی (سه عدد برای هر یک از جیب های حامل ترکه چوب).
5ـ ماشین منگنه
6ـ طناب پلی استرباریک
7ـ گیره سنگین و قلاب
8ـ چندپیچ حلقه ای

روش دوخت:

روش دوخت این نوع پرده مانند ظاهر آن بسیار ساده است، این پرده ها از دولایه پارچه، پارچه اصلی و آستری، تشکیل شده است، برای اندازه گیری میزان پارچه اصلی مورد نیاز، ابتدا اندازه طول و عرض پرده آماده را با توجه به طول و عرض پنجره و فقط کمی بیش از آن در نظر بگیرید. عرض پارچه را به اندازه عرض مورد نظر برای پرده آماده به علاوه ده سانتیمتر جای دوخت از دوطرف در نظر بگیرید و طول پارچه را به اندازه طول موردنظر برای پرده به علاوه 30سانتیمتر محاسبه کنید. این 30سانتیمتر برای جای دوخت پایین پرده و روکش کردن تخته چوب مخصوص نصب پرده در بالای آن منظور می شود، برای محاسبه مقدار پارچه آستری 4سانتیمتر به عرض مورد نظر برای پرده افزوده و طول آن را برابر با طول پارچه اصلی در نظر بگیرید. از پارچه آستری در حدود 12سانتیمتر برای هریک از جیبهای حامل ترکه های چوبی که به پرده دوخته می شوند، موردنیاز است.
 
برای محاسبه فاصله میان جیبهای حامل چوب ابتدا ده سانتیمتر از طول مورد نظر برای پرده کم کنید. سپس تصمیم بگیرید پرده در حالت بسته چند تا بخورد. از باقیمانده طول 6میلیمتر به ازای هر تای پرده کم کنید. در اینجا تعداد 4 تا برای پرده در نظر گرفته شد. (24=6*4) و جمعاً در حدود 2‎/5به ازای 4 تا باید از طول پرده کم شود، سپس اندازه به دست آمده را بر دوبرابر تعداد تای پرده در حالت بسته به علاوه یک، تقسیم می کنیم، در اینجا برای 4 تا خواهد بود 9=1+2*،4 این رقم که در شکل با حرف x نشان داده شده، فاصله اولین جیب از لبه پایین پرده خواهد بود، جیبهای بعدی با جیب اول دوبرابر این رقم فاصله خواهند داشت و میان این فواصل6میلیمتر جای جیب را در نظر می گیریم.

طرز دوخت پرده
1ـ پارچه اصلی را به صورتی که پشت پارچه به طرف شما باشد، بر روی زمین پهن کنید پرده را از دوطرف و لبه پایین 5سانتیمتر به طرف بالا تا کنید و اتو بزنید. گوشه ها را به صورت مورب تو بگذارید و پس دوزی کنید.
2ـ پارچه آستری را به صورتی که پشت آن در زیر و روی آن به طرف شما باشد، روی پارچه اصلی قرار دهید و آن را از دوطرف و لبه پایین به اندازه ای تو بگذارید که 12میلیمتر از پارچه اصلی از هر طرف دیده شود، لبه های تو گذاشته شده را اتو کنید و آن را با پس دوزی به پارچه زیر بدوزید.
3ـ جای جیبها را روی آستر پرده با مداد خط کشیده وعلامتگذاری کنید. دقت کنید این خطوط کاملاً با لبه پایین پرده موازی باشند.
4ـ جیبهای حامل ترکه های چوبی را از پارچه آستری ببرید و هر یک را از عرض تا کرده اتو کنید، سپس لبه باز جیب را از طول با چرخ خیاطی بدوزید. یکی از عرض های جیب را نیز به همین ترتیب بدوزید و سر دیگری را بازبگذارید.
5ـ از پایین پرده شروع کنید و جیبها را یکی یکی در امتداد خطوط علامتگذاری شده از طرف تا شده و بدون دوخت جیب وبه صورتی که لبه دوخته شده جیب در پایین قرار بگیرد، با سنجاق ته گرد به آستر پرده متصل کنید. سپس آنها را از لبه تا شده با چرخ خیاطی به پرده بدوزید.
6ـ ترکه های چوبی را به قطعات برابر با 12میلیمتر کمتر از طول جیبها ببرید و هر یک را در یکی از جیبها قرار دهید، سپس سرباز جیبها را پس دوزی کنید و ببندید.

نصب پرده
تخته چوبی باید دقیقاً به موازات خط بالای پرده که 10سانتیمتر بالاتر از بالاترین جیب است، قرار بگیرد. در غیر این صورت پرده پس از نصب، درست در امتداد خطوط پنجره قرار نخواهد گرفت.
یکی از وجوه باریک تخته را روی خط بالای پرده قرار دهید و آن با دقت دوبار به طرف لبه بالای پارچه بغلتانید، سپس سر پارچه را با چسب یا منگنه به چوب متصل کنید و آن را دوباره به طرف خط تعیین شده به عنوان لبه بالای پرده بغلتانید و باچندمنگنه در جای خود ثابت کنید. برای نصب پرده سه عدد پیچ حلقه ای را در امتداد حلقه های دوخته شده به پرده به تخته چوبی نصب کنید. سپس یک پیچ حلقه ای دیگر نیز در فاصله 2‎/5سانتیمتری لبه پرده از طرفی که طناب پرده آویزان می شود به تخته پیچ کنید، سپس سه رشته طناب هم اندازه ببرید و یک سر هر یک از آنها را به یکی از حلقه های فلزی که به پایین ترین جیب در پشت پرده دوخته اید، گره بزنید، طنابها را بعد از عبور از حلقه ها به یک مهره سنگین متصل کنید.
تخته چوبی را با استفاده از دوگونیای فلزی به دیوار بالای پنجره نصب کنید و با نصب یک قلاب به دیوار در وسط ارتفاع پنجره و در طرفی که رشته های طناب از پرده آویزان هستند، هنگام جمع کردن پرده طناب را به قلاب ببندید.

آموزش کامل دوخت پرده تاشو + عکس

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
برچسب : آموزش خیاطی
وبگردی