برگ گیاهان
استفاده از شیر راهکار مناسبی برای پاک کردن برگ گیاهان و براق کردن آن ها می باشد که شاید باورنکردنی باشد اما موثر است.

چگونه برگ های گیاهان را تمیز کنیم؟

بهتر است که این کار را بکنیدچراکه تمیز نکردن گیاه مانع رشد آن خواهد شد. در این بخش از  نکات جالب نمناک در مورد مراقبت از گیاهان به شما درمورد چگونگی تمیز کردن برگ گیاهان خانگی خود و برای داشتن یک باغچه ی داخلی زیبا و رنگ هایی که شما همیشه میخواستید، آموزش خواهیم داد.
 
تمیز کردن برگ گیاهان
تمیز کردن برگ گیاهان
 
آیا تمیز کردن برگ گیاهان خانگی مهم است؟
بله . تمیز نگه داشتن برگ ها به آن ها کمک می کند تا بتوانند نفس بکشند. گرد و غبار یا آلاینده های موجود در هوا روی برگ ها انباشته می شوند و میزان نوری که گیاه دریافت میکند را تا حد چشمگیری کاهش میدهد. همانطور که میدانید ، نور کمتر به معنی کلروفیل کمتر است، که به نوبه خود موجب بیماری گیاه می شود بنابر این تمیز کردن گیاهان خانگی که به اندازه کافی آب باران را دریافت نمیکنند؛ بشدت حائز اهمیت است.

روش های تمیز کردن برگ های گیاهی

1. آب به عنوان مواد اولیه
البته ، دانستن این مطلب که آّب منبع مناسبی برای پاک کردن گیاهان است نیاز به تخصص ندارد و همه میدانیم.میتوانید گیاه را زیر آب بگذارید و آرامی و با آب ملایم آن را شستشو دهید. با انجام این کار ، گیاه میتواند به جای جریان شدید آب، قطره های ملایم که به برگ ها آسیب نمی رساند، را دریافت کند. همچنین میتوانید با استفاده از یک شلنگ یا اسپری نیز این کار را انجام دهید.اگر گیاه بسیار کثیف است ، میتوانید کمی ژل دوش و ا یک لیتر آب مخلوط کرده و به کمک آن برگ ها را پاک کنید.
 
2. براق کننده ی طبیعی
استفاده از یک براق کننده ی طبیعی موثر است ، به جز گیاهانی که برگ و موهای کوچک دارند. از استفاده ی برای این گیاهان خودداری شود.از یک اسفنج و آب و صابون نیز میتوانید استفاده کنید و آن رابه آرامی روی برگ ها بکشید.و نیز میتوانید از روغن زیتون نیز برای براق کردن گیاهانتان استفاده کنید.
تمیز کردن برگ گیاهان

  تمیز کردن و براق کردن گیاهان

3.گیاهان را با مسواک تمیز کنید
برای تمیز کردن گیاهان مخملی با موهای ریز میتوانید از مسواک کمک بگیرید. کار سختی نیست ؛ یک مسواک قدیمی برداشته و سپس برگ ها را در دستانتان بگیرید و به آرامی تمیز کنید. از پایین شروع کنید و به آرامی تا نوک برگ بکشید.به یاد داشته باشید مسواک را هر بارپس از استفاده بشویید و تا قبل از استفاده بعدی آن را خشک کرده باشید. شی دیگری که میتوان از آن جهت تمیز کردن گیاهان استفاده کرد، برس های نرم هستند همچنین میتوانید از برگ های خود گیاه برای تمیزکردن برگ های دیگر کمک گرفت.
 
4. پوست موز برای تمیز کردن برگ گیاهان
برگ های گیاهان زینتی در منزل با پوست موز بسیار تمیز خواهند شد، درست مثل شیر، شاهد تغییرات شگفت انگیز در ظاهر گیاه و درخشندگی و رشد گیاه خواهید بود.
 

چرا و چگونه از شیر برای براق کردن برگهای گیاهان استفاده می کنیم؟

یکی از راهکار های قدیمی علم باغبانی برای براق کردن برگ ها ، استفاده از شیر است اما چرا از شیر برای تمیز کردن و کمک به رشد گیاه استفاده می کنند:
شیر خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد .
شیر شپشک آرد آلود و آفات گیاهان آپارتمانی را درمان می کند .
شیر به خوبی می تواند در برابر بیماری های قارچی مثل کپک، گندیدگی و سفیدک پودری مبارزه کند.
شیر از انتقال ویروس های گیاهی جلوگیری می کند.
شیر سبب افزایش جذب سطحی حشره کش ها به وسیله شاخ و برگ گیاهان می شود و از شسته شدن آنها با باران یا باد بردگی جلوگیری می کند.
هنگامی که با شیر برگ ها را تمیز می کنیم ، پروتئین موجود در شیر روی برگ باقی مانده و موجب روشن و درخشان شدن برگ گیاهان آپارتمانی می شود.
اسپری کردن شیر روی برگ گیاهان از حمله شته ها به آنها جلوگیری می کند.
کلسیم موجود در شیر نیز از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان است .
همچنین افزودن شیر خالص ( نپخته و کم چرب) به خاک و کمپوست گیاهان، باعث بهبود خاک و در نهایت سود رساندن به گیاهان می شوند.
نکته مهم :
استفاده از شیر برای برخی از گیاهان آپارتمانی مفید نیست و باعث خراب شدن گیاهان می شود پس حتما پیش از استفاده گیاه خود را بشناسید تا نتیجه ی عکس نداشته باشد.
از کدام نوع شیر استفاده کنید ؟
شما باید از شیر لبنی ساده و کم چرب استفاده کنید تا از خاصیت درخشان کنندگی آن بهره ببرید.شیر کم چرب ،چربی کمتری داشته و بهتر با آب مخلوط می شود و برای انجام اینکار مناسب تر است.
چگونه با استفاده از شیر برگ گیاه را تمیز کنیم ؟
شیر به دلیل داشتن ماده لاکتوفرین، که باکتری کش و قارچ کشی قوی خاصیت ضدعفونی کننده دارد . برای بهره بردن از خواص شیر برای گیاه و تمیز کردن برگها ، یک قسمت شیر را با دو قسمت آب مخلوط کنید و هر هفته یک بار روی برگ ها یا قسمت های بیمار گیاه اسپری کنید و این کار را تا از بین رفتن کامل لکه ها ادامه دهید.آب برگ ها را تمیز میکند اما آلودگی های روی برگ ها را پاک نمیکند و موجب درخشندگی برگ هم نمی شود.
آیا استفاده از شیر موجب بو گرفتن برگ می شود؟
اگر شیر را با آب مخلوط کنید ، بوی شیر از بین می رود و بوی بد و گندیدگی به مرور زمان ایجاد نمیشود.
استفاده از شیر موجب جذب حشرات می شود؟
اگر مخلوط آب و شیر را اسپری کنید و سپس با یک دستمال برگ ها را پاک کنید ، حشرات جذب گیاه نمی شوند.
 
پیشنهادات دیگر
برای تمیز نگه داشتن برگ های گیاهان باید از راه های دیگر نیز از آن ها مراقبت کرد ، بعنوان مثال و نمونه ای که شاید بسار حائز اهمیت است؛از بین بردن قسمت های خراب شده ی گیاه است.
اگر گیاه دارای برگ های خشک شده ، زرد یا ضعیف است ، باید آن ها را حذف کنید. از بین بردن آن ها گیاه را قادر می سازد تمام منابع خود را به حفظ و رشد بخش های سالم تر اختصاص دهد.
از ویژگی های گیاه آگاه باشید تا قادر به مراقبت از آن باشید. به عنوان مثال ، نباید برگ های برخی گیاهان را مرطوب کرد.مثل گیاه کاکاتی و ساکولنت این گیاهان را باید بدون آب تمیز کرد.
تمیز کردن برگ ها تنها چند دقیقه زمان لازم است اما اثرات فوق العاده ای برای سلامتی گیاه خواهد داشت.اگر از گیاهان برای دکوراسیون منزل استفاده میکنید، گیاهان براق و سالم به طور چشمگیری فضا را تغییر خواهند داد.

روش های جالب و آسان برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

4.5373
این مطلب مفید بود ؟33241
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن /ک.ک
وبگردی