بلوغ زودرس
دخترانی که قبل از 14 سالگی به بلوغ زودرس می رسند بیش از سایر نوجوانان در خطر بروز سکته مغزی قرار می گیرند.

بلوغ زودرس خطر ابتلا به سکته مغزی در دختران را افزایش می دهد

یک متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه انسداد عروق خونی مغز بروز سکته مغزی در افراد را تشدید می کند، اظهار داشت: در زمان اختلال و یا توقف خونرسانی به مغز و کاهش عملکرد طبیعی مغز عارضه سکته ایجاد می شود.

وی به علایم این عارضه اشاره کرد و افزود: مواردی مانند سردرد شدید، سرگیجه، حالت تهوع، تاری دید و دوبینی یک چشم از مهمترین نشانه های سکته مغزی در جوانان است.
این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه بیماران قلبی و عروقی و دیابت در معرض خطر بروز سکته در مغز هستند، تصریح کرد: گسترش بیماری روحی و روانی در جوانان از مهمترین عوامل ایجاد سکته مغزی در آنان است.
وی بیان کرد: استرس جزو بیماری های روحی و روانی است که باعث تخریب متابولیسم بدن و رگ های خونی و افزایش کورتیزول خون و در نتیجه سکته مغزی در جوانان می شود.

بلوغ زودرس

خطربلوغ زودرس

وی با اشاره به اینکه نوجوانان و جوانان با مصرف سیگار بروز سکته را در خود افزایش می دهند، تصریح کرد: گروه سنی 16 تا 29 سال جهت جلوگیری از بروز این عارضه از عواملی همچون آلودگی هوا و محیط، چاقی، کم تحرکی و مصرف غذاهای چرب و شور دوری کنند.
این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه بلوغ زودرس خطر بروز سکته مغزی در دختران را افزایش می دهد، تاکید کرد: دخترانی که قبل از 14 سالگی به سن بلوغ می رسند بیشتر از سایر دختران نوجوان در خطر بروز انفارکتوس و سکته مغزی قرار می گیرند.
ایشان همچنان یاد آور شد: بازگشایی راه تنفسی بهترین کمک به فردی است که دچار سکته مغزی شده و سپس در کمترین زمان باید بیمار را به بیمارستان و یا مراکز درمانی انتقال دهید.

افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی با بلوغ زودرس

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ ر
وبگردی