عطسه كردن
تا به حال متوجه شده اید که برخی با نگاه کردن به خورشید عطسه می کنند، عطسه کردن آنها ربطی به گرمای آفتاب ندارد بلکه محققین پاسخ دیگری را به این عکس العمل داده اند.

دلیل عطسه کردن

طبق بررسی محققین بیش از 30 درصد افراد با نگاه کردن به خورشید عطسه می کنند و این به دلیل تحریک بخشی از مغز با قرار گرفتن در مقابل نور خورشید می باشد.

بسیاری از افراد تصور می کنند گرمای خورشید که به بینی می رسد موجب بروز عطسه می شود .اما واقعیت این است که اگر هنگام نگاه کردن به خورشید چشم ها بسته باشد با وجود اینکه گرمای خورشید دریافت می شود اما عطسه  ایجاد نمی شود، بنابراین مسئله گرما نیست.

عطسه کردن

ارسطو عقیده داشت که گرمای خورشید مجاری بینی را خشک می کند و باعث بروز احساس خارش و عطسه می شود اما ظاهرا علم جدید پاسخ دیگری برای این پدیده دارد.

دانشمندان در سال 1954 نام این وضعیت را «واکنش عطسه وابسته به نور» گذاشتند اما کنکاش در مورد آن به صدها سال پیش برمی گردد.
این شرایط در نوزادان هم مشاهده می شود، بنابراین عکس العملی نیست که ما آن را یاد گرفته باشیم بلکه فرایندی ژنتیکی است که از همان ابتدا در افراد وجود دارد.
در سطح مکانیسمی، این شرایط می تواند ناشی از بروز اختلاف در سیگنال های مغزی باشد. محققان بر این باورند که خیره شدن به نور شدید خورشید و تحریک شدید یا فعالیت شدید اعصاب بینایی می تواند به اعصاب تری ژمینال یا سه قلو که در مجاورت این اعصاب قرار دارند منتقل شود. این تحریک احساس سوزش در بینی و بروز واکنش عطسه را به دنبال دارد. در هر حال دلیل این پدیده به مغز مربوط می شود.
چند سال پیش محققان دانشگاه زوریخ به مقایسه عطسه های وابسته به نور و عطسه های معمولی پرداختند تا تئوری دیگری را مورد آزمایش قرار دهند. آنها وقتی نور شدید به صورت فلش به سوژه مورد نظر می تابید، امواج مغزی فرد را با استفاده از الکتروانسفالوگرام اندازه گرفتند و دریافتند که عطسه های ناشی از نور شدید باعث فعالیت بیشتر در کورتکس بینایی می شود. این نشان می داد که حساسیت بسیار بالا به نور، این فرایند واکنشی را تا ساقه مغز به پیش می راند.

عطسه کردن کردن با نگاه به خورشید

4.123
این مطلب مفید بود ؟194
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایسنا-/ف
وبگردی