ساعت خواب

حواستان به ساعت خواب کودک باشد

کد مطلب : 50685زمان مطالعه : 3 دقیقه
بهتر است قبل از تنظیم ساعت خواب کودک به اجرای قانون در منزل توجه کنیم، اگر از سنین پایین قانون خواب به موقع اجرا شود کودک به این روند عادت می کند.

اهمیت ساعت خواب در خانواده

امان از برنامه های دیرهنگام تلویزیون که بچه ها را همراه با والدین شان پای تلویزیون بیدار نگه می دارد. شب بیداری ای که عاقبتش سروکله زدن صبح برای بیدار شدن بچه هایی است که باید به مدرسه بروند. در روزهای آخر هفته یا تعطیلی های مدت دار مانند تعطیلات عید نوروز که در پیش است نیز بچه ها بیشتر از حد بیدار می مانند. اما اگر این اتفاق افتاد چطور می توان دوباره آن ها را به ساعت خواب نرمال خود برگرداند. اصلا کم خوابیدن یا دیر خوابیدن چه ضرری می تواند به فرزندان ما وارد کند؟


با دکتر سمیه اسلامی، روانشناس درباره این موضوع مشورت کردیم. او درباره اهمیت رعایت نظم ساعت خواب در خانواده گفت:«بهتر است قبل از تنظیم ساعت خواب کودک به اجرای قانون در منزل توجه کنیم. اگر از سنین پایین قانون خواب به موقع اجرا شود کودک به این روند عادت می کند.»
این روانشناس بهترین زمان خواب کودکان را این طور توضیح داد:«بهترین ساعات خواب شبانه کودکان این است که از ساعت 9 شب به رختخواب بروند و مدت زمان خواب شان تا حدود ساعت 6 صبح به طول انجامد. چراکه در این فاصله زمانی هورمون خواب (ملنین) شروع به ترشح می کند و این هورمون کلید رشد کودک است. اگر مغز در این زمان در حال استراحت باشد، احساس خستگی به حداقل می رسد، رشد فیزیکی افزایش می یابد و میزان تمرکز کودک بالا می رود. بنابراین رعایت زمان خواب مخصوصا در کودکانی که به مدرسه می روند اهمیتی دوچندان پیدا می کند. زیرا کودک مدرسه ای نیاز به انرژی و تمرکز دارد و زمانی که خوابش کامل نباشد حواس پرتی، خواب آلودگی، پرخاشگری و یادگیری نامناسب برای او به وجود می آید.»

 

ساعت خواب

تنظیم خواب کودک از سنین پایین

 
دکتر اسلامی درباره تنظیم مجدد خواب برای کودکانی که در زمان تعطیلات به شب بیداری های طولانی عادت می کنند، توضیح داد:«والدین برای تنظیم ساعات خواب کودکان بهتر است کم کم ساعات را کاهش دهند. یعنی اگر کودک شما ساعت 1 بامداد می خوابد، در شب نخست، زمان به رختخواب رفتن او را به ساعت 12:30 تغییر دهید و بعد از چند روز که این ساعت تثبیت شد، آن را به 12 نیمه شب برسانید و به همین منوال ادامه دهید تا به ساعت مورد نظر خود برسید. این فرآیند آهسته تغییر ساعت خواب کمک می کند که هم کودک تر راحت تر آن را بپذیرد و هم فیزیولوژی بدن او به مرور به ساعت تنظیم شده عادت کند.»


دکتر سمیه اسلامی، روانشناس درباره راهکارهایی که والدین در رابطه با اصلاح ساعت خواب کودکان باید به کار بندند، تاکید کرد:«البته همکاری والدین و صبر و حوصله آنها بسیار مهم است و نباید با بی حوصلگی و تعجیل انتظار داشته باشند که کودک شان در زمان کوتاهی بتواند ساعت خواب خود را اصلاح کند. نکته دیگری که والدین باید رعایت کنند و تاثیر زیادی در پذیرش ساعت خواب جدید از طرف کودک دارد این است که از شب بیداری های بی مورد پرهیز کنند چرا که در این صورت کودک تمایلی به زود به رختخواب رفتن ندارد زیرا تصور می کند اگر بخوابد چیزی را از دست می دهد و کمتر بازی می کند. مورد آخر اینکه برای تغییر ساعت خواب می توانید در طی روز با کودک خود وقت بیشتری بگذرانید و بسیار بازی داشته باشید و برای او سرگرمی های مختلف ایجاد کنید تا فرزندتان هنگام شب راحت تر به خواب برود.»

حواستان به ساعت خواب کودک باشد

4.232
این مطلب مفید بود ؟275
برگرفته از تبیان/ی
وبگردی