خواب راحت
حتما شما هم دوست دارید مثل سوئدی ها خوابی راحت و آرام را تجربه کنید, چند نکته مهم برای خواب راحت را از سوئدی ها یاد بگیرید.

داشتن خواب راحت به روش سوئدی ها

اختلالات خواب به سه دسته تقسیم می شود یک بحث مشکلاتی است که فرد موقع ورود به خواب دارد و یا مشکلاتی که فرد حین خواب دارد و مشکلاتی که مربوط به لحظه بیداری فرد است.

سوئدی ها معمولا لباس سنتی خاصی برای خواب شبانه می پوشند که بسیار راحت است. شما هم می توانید با پوشیدن لباس های کاملا آزاد و نازک، آرامش را به بدن خودتان هدیه بدهید و خواب شبانه مطلوبی را تجربه کنید.

خواب راحت

رازهای داشتن خواب راحت

با درک کردن مفهوم سبک زندگی «لاگوم» یا Lagom که در زبان سوئدی به معنای «به اندازه کافی» است، هنر ساده و راحت دستیابی به خواب شبانه راحت را یاد می گیریم. نیکی برانتمارک که کتاب مشهوری در همین زمینه نوشته است، به ما می گوید که چطور مانند سوئدی ها بخوابیم تا خواب شبانه مطلوب و راحتی داشته باشیم.

خودتان را راحت و آزاد بگذارید
سوئدی ها معمولا لباس سنتی خاصی برای خواب شبانه می پوشند که بسیار راحت است. شما هم می توانید با پوشیدن لباس های کاملا آزاد و نازک، آرامش را به بدن خودتان هدیه بدهید و خواب شبانه مطلوبی را تجربه کنید. البته خانه های سوئدی طوری عایق بندی می شوند که دمای خانه را همواره در سطح مطلوب نگه دارند و شما هم در صورت تمایل می توانید عایق بندی خانه خودتان را اصلاح کنید. با این حال، پوشیدن لباس های کمتر و آزادتر، بدن شما را در طول شب خنک می کنند و مانع از ایجاد وقفه در خواب می شوند.

از پتوی جداگانه استفاده کنید
افرادی که به هتل های سوئدی رفته اند، حتما دیده اند که حتی برای زوج ها و افراد متاهل نیز همیشه دو پتوی جداگانه در اتاق وجود دارد. درواقع، زوج های سوئدی هم در خانه های خودشان از پتوهای جداگانه استفاده می کنند. سوئدی ها می گویند که این تفکیک به هر فرد اجازه می دهد که ضخامت پتوی خودش را متناسب با شرایط بدنی خودش انتخاب کند و مجبور به تحمل گرما یا سرمای اضافی نشود.

پاکیزگی را جدی بگیرید
اتاق خواب شما باید کاملا تمیز و منظم باشد. درواقع، وجود الگوهای آشفته کننده در دکوراسیون اتاق خواب می تواند خواب شما را مختل کند و باعث ایجاد وقفه در طول خواب شبانه شود. بنابراین، ساده ترین دکوراسیون را برای اتاق خواب در نظر بگیرید.

آرامش را حفظ کنید
اتاق خواب سوئدی ها براساس رنگ های ملایم و مات طراحی می شود. همچنین سوئدی ها از مبلمان ظریف تر و کوچک تر برای چیدمان داخلی اتاق خواب استفاده می شود و سراغ تخت های بزرگ و جاگیر نمی روند. دیوارهای سفید و خاکستری روشن همراه با روکش های ملایم برای تخت، هم احساس خنکی و آرامش را در فصل تابستان حفظ می کنند و هم احساس گرما و آرامش را در فصل زمستان به وجود می آورند. توجه داشته باشید که اتاق خواب، یک فضای ساده، آرام و دور از هیاهوهای زندگی روزمره است که باید ذهن شما را از استرس ها و فشارهای مختلف رها کند.

اتاق خواب باید تاریک باشد

یکی از نکاتی که اهمیت زیادی برای سوئدی ها دارد، تاریکی کامل اتاق خواب است. محققان می گویند که با تاریک کردن مطلق اتاق، شما این پیام را به بدن تان می فرستید که وقت خواب رسیده است. به علاوه، ترشح هورمون ملاتونین در بدن ما به عوامل محرک بیرونی بستگی دارد و تاریکی اتاق می تواند ترشح این هورمون را در بدن بیشتر کند. برای تاریک کردن اتاق، خاموش کردن وسایل الکترونیکی مانند تبلت و موبایل هم ضرورت دارد.

راز سوئدی ها برای داشتن خواب راحت

518
این مطلب مفید بود ؟180
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بهداشت نیوز -/ح
وبگردی