پدر و فرزند

فیلم های خانوادگی پدر و فرزندی سینمای ایران + تصاویر

تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1396کد مطلب : 49443زمان مطالعه : 5 دقیقه
در عرصه سینما شاهد حضور پدر و فرزندانی هستیم همچون مرحوم علی حاتمی و دخترش لیلا حاتمی، مسعود کیمیایی و پسرش پولاد کیمیایی که در ادامه گزارشی از پدر و فرزندهای سینما را می خوانید.

پدر و فرزندهای سینمای ایران را بهتر بشناسید

سینمای ایران عرصه فعالیت هنرمندانی است که در دامان هنرمندان دیگر رشد کرده اند و پا به عرصه هنر گذاشته اند. در دنیای هنر فرزندهایی وجود دارند که هنر را از پدر یا مادرشان آموخته اند و میراث دار فرهنگ و هنر خانواده و جامعه خود هستند.

پدر و فرزندهای زیادی در سینمای ایران هستند که با همکاری یکدیگر یک شاهکار فوق العاده را در سینما یا تلویزیون خلق کرده اند. در این مطلب نگاهی می اندازیم به فیلم های خانوادگی پدر و فرزندی سینمای ایران و گزارشی از فیلم های این هنرمندان در اختیار شما قرار میدهیم.

پدر و فرزندهای موفق سینمای ایران

1. لیلا حاتمی و علی حاتمی :لیلا حاتمی اولین حضورش در سینما در نقش کودکی کمال الملک در فیلم «کمال الملک» به کارگردانی پدرش علی حاتمی بود.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

لیلا حاتمی در فیلم کمال الملک ساخته علی حاتمی

در سال 1370 در فیلم «دلشدگان» که آن هم ساختهٔ پدرش بود ایفای نقش کرد.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

زنده یاد علی حاتمی پدر لیلا حاتمی

لیلا حاتمی در نهم مهر 1351 به دنیا آمد و در سال 1377 با علی مصفا ازدواج کرد. پله آخر دومین ساخته بلند علی مصفا در مقام کارگردانی پس از سیمای زنی در دوردست است که لیلا حاتمی در آن نقش آفرینی کرده است.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

لیلا حاتمی دختر علی حاتمی و زری خوشکام


2. باران کوثری فرزند رخشان بنی اعتماد و جهانگیری کوثری :باران کوثری هم با نقش آفرینی در فیلم هایی که تهیه آنها را پدرش جهانگیر کوثری برعهده داشت، وارد سینما شد.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

باران کوثری در کنار رخشان بنی اعتماد و جهانگیر کوثری

بهترین بابای دنیا 1371 ساخته داریوش فرهنگ، نخستین تجربه بازیگری اوست. نقش آفرینی های بعدی وی تا سال 1381 به تمامی در فیلم های مادرش رخشان بنی اعتماد است.

باران کوثری 25 مهر 1364 در تهران به دنیا آمده و دانش آموختهٔ رشته نمایش از هنرستان سوره است.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

باران کوثری دختر هنرمند سینمای ایران

این بازیگر کارش را با فیلم «نرگس» آغاز کرد و در ادامه در «بهترین بابای دنیا»، «روسری آبی»، «بانوی اردیبهشت» و «زیر پوست شهر» ساخته مادرش رخشان بنی اعتماد مقابل دوربین رفت و رفته رفته جایگاهی مستقل پیدا کرد و در آثار فیلمسازان دیگری به ایفای نقش پرداخت.


3. پولاد کیمیایی پسر مسعود کیمیایی:مسعود کیمیایی از فیلم «تجارت» پسرش، پولاد را وارد سینما کرده است که فعالیت او تا به امروز ادامه دارد. حضور این بازیگر در آخرین ساخته پدرش «قاتل اهلی» با حواشی زیادی همراه شد.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

عکس پدر و فرزندی پولاد و مسعود کیمیایی

پولاد کیمیایی فرزند مسعود کیمیایی (فیلمساز) و گیتی پاشایی، در 23 تیر سال 1359 در تهران به دنیا آمد و از کودکی پا به دنیای سینمای گذاشت.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

پولاد کیمیایی در فیلم گشت ارشاد

اولین بار در سال 1367 در فیلم سرب به کارگردانی پدرش نقش کودکی را بازی کرد که همراه با چند کودک دیگر جلوی در سینما نشسته بودند و یکی از آنها داشت برای بقیه داستان فیلمی را که دیده بود تعریف میکرد. آنها که پول نداشتند تا به سینما بروند داستان فیلم را می شنیدند... پولاد پس از این فیلم به آلمان رفت و با مادرش در آلمان ماند و در همان سنین کودکی از مادرش نواختن پیانو را آموخت.


4.ساعد سهیلی فرزند سعید سهیلی:ساعد سهیلی فرزند سعید سهیلی کارش را با «چارچنگولی» آغاز کرد و با فیلم «گشت ارشاد» معرفی شد که با این فیلم کاندید دریافت سیمرغ بلورین هم شد. سارا سهیلی دیگر فرزند سعید سهیلی هم در فیلم های پدرش به ایفای نقش پرداخته اشت.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

ساعد سهیلی پسر سعید سهیلی کارگردان سینما و تلویزیون

در سال 1391 ساعد سهیلی در حرم امام رضا (ع) به عقد گلوریا هاردی درآمد و به جمع متاهلین پیوست. «گلوریا» ملیتی ایرانی، فرانسوی دارد و فارسی را خوب متوجه نمی شود. او مادری ایرانی و پدری فرانسوی دارد و همه اقوامش در فرانسه زندگی می کنند.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

ساعد سهیلی و همسرش گلوریا هاردی

فیلم های پدر و فرزندی سینما

عکس پدر و فرزندی ساعد و سعید سهیلی


5. رضا داودنژاد فرزند علیرضا داودنژاد :رضا داودنژاد با بازی در فیلم «بی پناه» ساخته پدرش وارد سینما شد و با دومین فیلمش «مصائب شیرین» نامش در میان نامزدهای دریافت سیمرغ قرار گرفت.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

عکس پدر و فرزندی رضا و علیرضا داوود نژاد


6. ماهور الوند فرزند سیروس الوند :ماهور الوند فرزند سیروس الوند برخلاف دیگران فعالیتش را در سینما با کارگردانی غیر از پدرش آغاز کرد و با نقش اصلی «دختر» ساخته سیدرضا میرکریمی وارد سینما شد.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

ماهور الوند دختر سیروس الوند

در این فیلم میرکریمی نقش کوتاهی را نیز برای دخترش نگار میرکریمی در نظر گرفت.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

عکس پدر و فرزندی ماهور و سیروس الوند


7 . سارینا فرهادی دختر اصغر فرهادی :اصغر فرهادی هم در فیلم «جدایی نادر از سیمین» نقش نوجوان فیلمش را به دخترش سارینا فرهادی داد.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

عکس پدر و فرزندی سارینا و اصغر فرهادی

فیلم های پدر و فرزندی سینما

سارینا فرهادی مقابل دوربین اصغر فرهادی


8. میلاد صدر عاملی پسر رسوی صدر عاملی :رسول صدر عاملی در فیلم «من ترانه 15 سال دارم» چنین فرصتی را در اختیار پسرش میلاد صدرعاملی گذاشت که بیشتر در کنارش به عنوان دستیار حضور داشته است.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

میلاد صدرعاملی در من ترانه 15 سال دارم

فعالیت هنری خود را با دستیار کارگردانی فیلم «دختری با کفشهای کتانی» ساخته پدرش رسول صدرعاملی آغاز نمود و با بازی در فیلم «من ترانه 15 سال دارم» بازیگری را نیز تجربه کرد.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

رسول صدرعاملی بزرگ مرد سینمای ایران


9. پگاه آهنگرانی فرزند منیژه حکمت و جمشید آهنگرانی: پگاه آهنگرانی بازیگر سینما که در جشنواره گذشته فیلم فجر برای فیلم «دربند» بازیگر برگزیده شد، فرزند منیژه حکمت تهیه کننده و کارگردان سینما و جمشید آهنگرانی کارگردان و طراح صحنه سینمای ایران است.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

عکس مادر و فرزندی پگاه آهنگرانی و منیژه حکمت

پگاه آهنگرانی اولین بار در 6سالگی در فیلم گربهٔ آوازخوان در سال 1369 جلوی دوربین بازی کرد. اما در دومین بازی کارنامهٔ هنری اش در 15سالگی بود که درخشید . تقریبا در همه تجربه های سینمایی پگاه آهنگرانی، رد پای منیژه حکمت دیده می شود. پگاه به عنوان یک بازیگر نوجوان در «دختری با کفش های کتانی» خوش درخشید. فیلمی که مادرش در آن نقش مدیر تولید و برنامه ریز را ایفا می کرد دو سال بعد، حکمت اثر پرسر و صدای «زندان زنان» را کارگردانی گروه و دخترش را در میان بازیگران اصلی این فیلم قرار داد و پگاه نیز نشان داد که مستعد تبدیل شدن به یک ستاره در سینمای ایران است.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

پگاه آهنگرانی دختر جمشید آهنگرانی و منیژه حکمت

این اتفاق عینا در «سه زن» نیز تکرار شد و در «صداها» و «ورود آقایان ممنوع» نیز حضور در منیژه حکمت به عنوان تهیه کننده کمک زیادی کرد تا پگاه در کست فیلم جای بگیرد. کمی بعد اما اوضاع تغییر کرد. این بار پگاه در «دربند» بدون حضور مادرش خوش درخشید و صاحب سیمرغ شد. او در لحظه درستی از دوران بازیگری به استقلال رسید.


10 . غزل شاکری فرزند فرشته طائرپور تهیه کننده:غزل شاکری بازیگرسینما نیز که فعالیتش را با «گلنار» از سنین کودکی آغاز کرد و سال گذشته نیز فیلم «آیینه های روبه رو» را در حال اکران داشت فرزند فرشته طائرپور تهیه کننده باسابقه سینما است.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

عکس مادر و فرزندی غزل شاکری و فرشته طائرپور

اولین پروژه تهیه کنندگی فرشته طائرپور در سینما در سال 67، دختر کوچک او را صاحب شهرت زیادی کرد. غزل شاکری، بازیگر اصلی فیلم سینمای کودکانه گلنار بود. فیلمی که هنوز هم در بازپخش ها مورد توجه کودکان قرار می گیرد. شاکری بعد از گلنار، 17 سال دیگر جلوی دوربین نرفت و با فیلمی به تهیه کنندگی مادرش به سینما برگشت.

فیلم های پدر و فرزندی سینما

غزل شاکری در سریال شهرزاد

چهار سال بعد از «وقتی همه خواب بودند» غزل شاکری بالاخره صاحب یک نقش جدی شد. نقش اصلی «آینه های روبرو» فیلم که این بار طائرپور به عنوان نویسنده در آن حضور داشت.

سریال شهرزاد یکی از بهترین فیلم های غزل شاکری است.

فیلم های خانوادگی پدر و فرزندی سینمای ایران + تصاویر

4.624
این مطلب مفید بود ؟222
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
برچسب : غزل شاکری
وبگردی