رژیم غذایی جهان
برخی از رژیم های غذایی مانند رژیم مدیترانه ای،رژیم اتکینز و رژیم روزه داری در سراسر جهان و کشور های مختلف جزو بهترین و سالم ترین رژیم های لاغری شناخته شده اند.

رژیم های غذایی سالم در سراسر جهان

طبق تحقیقات و مطالعات فراوان رژیم های غذایی سالم بیشتر در مناطق آبی اجرا می شود چرا که افراد ساکن دراین مناطق از طول عمر زیادی برخوردار هستند و دارای مشکلات سلامتی کم تری از قبیل بیماری های قلبی ، دیابت ، سرطان و چاقی می باشند.

مردم برای کاهش وزن و چربی سوزی به سراغ رژیم های متنوعی می روند اما در حقیقت ما دراین بخش از تناسب اندام نمناک قصد معرفی برخی رژیم های غذایی را داریم که جزو سالم ترین رژیم ها بوده و در صدر لیست قرار دارند که متاسفانه اکثر مردم از آن استفاده نمی کنند و از فواید آن بی خبر هستند. رژیم های غذایی دراین مناطق جزو سالم ترین رژیم های جهان شناسایی شده است ، حال به معرفی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

رژیم های غذایی که دلیل سلامت و تناسب اندام مردم برخی کشورها هستند

1. رژیم مدیترانه ای :

این رژیم شامل میوه های تازه ، سبزیجات ، ماهی، لوبیا ، آجیل، ادویه جات ترشی ،غلات کامل و روغن های سالم می شود . دلیل پر طرفدار بودن این رژیم این است که به کاهش وزن طولانی مدت کمک و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را کاهش داده و موجب تقویت بینایی نیز خواهد شد که تمام این عوامل در طول عمر نقش بسزایی دارند.

دراین رژیم مصرف گوشت قرمز و شیرینی ها محدود شده است اما می توان ماهی ، مرغ و لبنیات را مصرف کرد . این رژیم دراصل برای داشتن یک زندگی سالم و بی خطر ابداع شده است.

2. رژیم ژاپنی ها :

این رژیم غذایی همانطور که از نامش پیداست توسط مردم ژاپن ابداع شده است زیرا بالاترین سطح امید به زندگی در جهان به آن ها تعلق می گیرد . این رژیم سرشار از کربوهیدرات های خاص، سبزیجات ، میوه ها و همچنین غذاهای دریایی و گوشت های بدون چربی است.

طبق مطالعه ای که براین رژیم انجام شد مشخص شد که تعداد مرگ و میر افرادی که ازاین رژیم استفاده می کرده اند کم تر بوده زیرا شعار اصلی این رژیم :تا زمانی که احساس کنید 80 درصد سیر شده اید غذا بخورید " می باشد.

همچنین مردمان اوکیناوا در جنوب ژاپن طول عمر بیشتری دارند و کمتر به سرطان سینه مبتلا می شوند زیرا آنها همه وعده های غذایی حتی صبحانه خود را با خوردن یک کاسه سوپ شروع می کنند.

این سوپ سبب سیر شدن تقریبی آنها و غذا خوردن کمتر آنها می شود. مصرف غذاهای فرآوری نشده حاوی سویا مانند توفو سبب می شود کمتر به سرطان سینه دچار شوند.

بهترین رژیم غذایی

3. رژیم غذایی نوردیک :

در کشور های شمال اروپا از جمله سوئد ، دانمارک ، نروژ، فنلاند و ایسلند از نان های چاودار ، ماهی های روغنی، ریشه سبزیجات و شیر و پنیر تخمیر شده استفاده می کنند.

این رژیم سرشار از فیبر، پروتئین و قند کم می باشد . در رژیم نوردیک به مصرف گوشت و لبنیات توجه کم تری شده و ثابت شده است که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ دراین کشورها بسیار کم است.

4. رژیم غذایی آفریقای غربی :

دراین رژیم گوشت های لخم بدون چربی ، سبزیجات ، مواد مغذی و غلات استفاده می شود و بیشتر به مصرف غذاهای سالم از جمله میوه ، سبزیجات، غلات سبوس دار، ماهی ، مواد غذایی پر فیبر و اسیدهای چرب امگا سه تاکید دارد.

5. رژیم غذایی اتکینز :

این نوع رژیم دارای کربوهیدرات کم است که برای کاهش وزن موثر عمل می کند . منطق اصلی این رژیم کاهش وزن هنگام خوردن چربی و پروتئین می باشد . یکی از دلایل موثر واقع شدن این رژیم کربوهیدرات کم و پروتئین بالا است که منجر به کاهش اشتها و مصرف کالری کم شده است.

در این رژیم مصرف خوراکی هایی که حاوی قند ، غلات کامل ، روغن نباتی، چربی های ترانس، میوه ها و سبزیجات با کربوهیدرات بالا ، نشاسته و حبوبات ممنوع و مصرف گوشت ، ماهی های چرب ، غذاهای دریایی، تخم مرغ ، سبریجات حاوی کربوهیدرات کم ، آجیل ، دانه ها و چربی های سالم توصیه شده است . همچنین دراین رژیم مجوز استفاده از نوشیدنی هایی مانند آب ، چای سبز و قهوه داده شده است.

6. رژیم غذایی نظامی :

این رژیم در حال حاضر یکی از رژیم های کم کالری در سراسر جهان محسوب می شود که هدف آن کاهش وزن سریع است . این رژیم همچنین به نام رژیم سه روزه نیز شناخته می شود که می تواند در ظرف مدت 3 روز به کاهش 4/5 کیلوگرم وزن کمک کند.

در این رژیم 3 روز غذای کم کالری برای صبحانه ، ناهار و شام مصرف می کنید و در 4 روز باقی مانده غذایی سالم ترو همچنان کم کالری میل خواهید کرد . این چرخه برای هفته های آتی نیز انجام پذیر است تا هنگامی که به وزن مطلوب خود برسید . این رژیم برای افراد سالم خطری نداشته ولی نباید به مدت طولانی گرفته شود زیرا باعث کاهش وزن پایدار نخواهد شد.

رژیم غذایی جهان

7. رژیم غذایی روزه داری :

این رژیم به جای آنکه یک رژیم غذایی باشد در اصل یک الگوی غذاخوردن است پس در نتیجه علاوه بر تناسب اندام به بهبود شیوه زندگی نیز کمک خواهد کرد . دراین رژیم نوع غذایی که باید مصرف شود ذکر نمی شود بلکه زمان غذاخوردن ذکر مشخص خواهد شد.

روش اجرای این رژیم روزه گرفتن 16 ساعته در یک روز و یا 24 ساعته دوبار در هفته می باشد که علاوه بر کاهش وزن به فرد کمک می کند تحمل گرسنگی در طولانی مدت را داشته باشد.

یکی از مهمترین فواید این رژیم کاهش وزن ، کاهش التهاب ، مقاومت بدن به انسولین ، بهبود سلامت مغز و قلب ، کاهش روند پیری و همچنین کاهش خطر ابتلا به سرطان است.

برخی دیگر از رژیم های سالم در کشورهای مختلف

کشورهای مختلف در سراسر جهان دستورالعمل های مخصوص برای سالم غذا خوردن و محدود کردن روند افزایش وزن دارند ، برخی از این رژیم ها عبارتند از :

رژیم غذایی سالم فرانسوی ها :

مردم فرانسه در روز سه وعده غذایی می خورند که پرحجم ترین وعده غذایی در وسط روز و برای ناهار است . آنها برای شب غذای سبکی مصرف می کنند و وعده اصلی غذای شان ناهار می باشد .رژیم های غذایی سنتی فرانسه شامل پنیر غنی شده و گوشت است.

رژیم غذایی سالم آمریکایی ها :

یکی از سنت های قدیمی در آمریکای لاتین غذا خوردن با جمع است . غذا خوردن به صورت جمعی لذت بخش تر است و باعث می شود کمتر غذا بخورند و با این کار می توانند از فواید سلامت مرتبط با این کار بهره مند گردند.

رژیم غذایی در جمع

رژیم غذایی سالم چینی ها :

چینی ها از گوشت و سایر پروتئین های حیوانی در وعده های اصلی خود استفاده می کنند و پروتئین برای آنها به عنوان یک نیاز جانبی در نظر گرفته می شود. به علت مصرف گوشت و پروتئین ها چینی ها کمتر به بیماری های قلبی و دیابت مبتلا می شوند.

رژیم غذایی مکزیکی ها:

سرخپوستان مکزیکی در رژیم غذایی خود از مواد غذایی سرشار از فیبرمانند ذرت، کدو و لوبیا استفاده می کنند و به این مواد غذایی «سه خواهر» می گویند زیرا مثل همدیگر کشت می شوند. این مواد غذایی قند خون را تنظیم می کند و از ابتلا به دیابت جلوگیری می کند.

رژیم غذایی ایالات متحده:

مردم ایالات متحده از رژیم غذایی خاصی پیروی می کنند . بسیاری از آنها رژیم غذایی گیاهی دارند و روزانه به مقدار زیاد آجیل می خوردند.خوردن یک سوم فنجان از انواع آجیل در روز باعث کاهش سطح کلسترول های مضر و تری گلیسیرید (چربی) در خون می شود و افرادی که حداقل پنج بار در هفته آجیل می خورند، به بیماری های قلبی کمتر دچار می شوند.

گیاهخواری

یکی از روش های کاهش وزن و سلامت ، گیاهخواری است که افراد زیادی از طرفداران رژیم های گیاهخواری پیروی می کنند. اگر رژیم گیاهخواری دارید و در کنار آن از گوشت ماهی ، حجم متعادلی از لبنیات و تخم مرغ استفاده می کنید، رژیم غذایی تان یکی از مناسب ترین رژیم های غذایی است.

یکی دیگر از رژیم های غذایی که هر روز در حال افزایش است ، خام خواری می باشد که جزء رژیم های بسیار خطرناک است و به هیچ فردی توصیه نمی شود.

رژیم های غذایی سالم در سراسر جهان

4.122
این مطلب مفید بود ؟184
منبع : بخش ورزش و تناسب نمناک/ن/ز.ت
وبگردی