سالم نگه داشتن ریه
ریه یک عضو مهم تنفسی است که اهمیت ندادن به آن می تواند باعث بروز بیماری های جدی مثل آسم شود با سالم نگه داشتن ریه به حفظ سلامت کلی بدنتان کمک کنید.

توصیه هایی برای حفظ سلامتی ریه تان و سالم نگه داشتن این عضو مهم 

بدن شما یک سیستم دفاعی طبیعی دارد که برای حفاظت از ریه ها، حفظ کثیفی و میکروب ها طراحی شده است. اما برخی چیزهای مهم وجود دارند که شما می توانید برای کاهش ریسک ابتلا به سرطان ریه انجام دهید. آن ها ما را زنده نگه می دارند و در اکثر موارد، ما نیاز به فکر کردن در مورد آن ها نداریم به این دلیل مهم است که بهداشت ریه خود را در اولویت قرار دهیم. در این بخش از سلامت نمناک راه هایی برای سالم نگه داشتن ریه ها وجود دارد.

تقویت ریه سالم

چگونه به سالم ماندن ریه کمک کنیم؟

راه و روش های ساده برای سالم نگه داشتن ریه 

سیگار نکشید:

سیگار کشیدن علت اصلی سرطان ریه و بیماری های مزمن ریوی (COPD) است که شامل برونشیت مزمن و آمفیزم است دود سیگار می تواند گذرگاه های هوا را محدود کرده و تنفس را دشوارتر کند. این بیماری باعث التهاب مزمن و یا ورم ریه می شود که می تواند منجر به برونشیت مزمن شود.دود سیگار به مرور زمان بافت ریه را از بین می برد و ممکن است باعث تغییراتی شود که به سرطان تبدیل می شوند اگه شما سیگار می کشید، خیلی دیر نیست که ترکش کنید. 

اجتناب از قرار گرفتن در معرض آلاینده های داخل ساختمان که می تواند به ریه ها آسیب برساند:

سیگار کشیدن فرد دیگر ، مواد شیمیایی در خانه و محل کار نیز وجود دارد و می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن بیماری ریه شود. خانه و اتومبیل خود را بدون سیگار کنید ؛ اول از خانه خود امتحان کنید.

از ورزش کردن در فضای باز در روزهای بد هوا اجتناب کنید و اگر نگران این هستید که چیزی در منزل، مدرسه یا کار شما وجود دارد که باعث بیماری می شود، با پزشک خود صحبت کنید.

ریه سالم و ناسالم

سالم نگه داشتن ریه با دوری از سیگار 

سالم نگه داشتن ریه با رعایت اصول

حداقل بیرون رفتن برای کمتر گرفتن آلودگی هوای بیرون:

کیفیت هوای بیرون می تواند روز به روز متفاوت باشد و گاهی اوقات تنفسش ناسالم است.

بدانید که چطور آلودگی هوای آزاد بر سلامتی شما تاثیر می گذارد و استراتژی های مفید برای به حداقل رساندن نوردهی طولانی می تواند به حفظ شما و خانواده تان کمک کند. تغییرات آب و هوا و بلایای طبیعی می توانند به طور مستقیم بر سلامت ریه تاثیر بگذارند. 

جلوگیری از عفونت:

سرماخوردگی یا دیگر بیماری های تنفسی ممکن است بسیار جدی شوند کارهایی هست که می توانید برای محافظت از خودتان انجام دهید: 

 • دستهای خود را زیاد با آب و صابون بشویید.
 • پاک کننده های بر پایه الکل یک جایگزین خوب هستند اگر نمی توانید آن ها را بشویید.
 • از بودن در انبوه جمعیت در طول فصل سرما خودداری کنید.
 • بهداشت دهان خوب می تواند از شما در برابر میکروب ها در دهان محافظت کند که منجر به عفونت می شود.
 • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و حداقل هر شش ماه به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

کمک به ریه

سالم نگه داشتن ریه با رعایت بهداشت 

سالم نگه داشتن ریه با اهمیت به سلامت کل بدن

هر سال واکسینه شوید:

اگر مریض شدید، آن را نزد خود نگه دارید. از افرادی که در اطراف شما هستند، از جمله عزیزان خود، فاصله تان را حفظ کنید. از کار یا مدرسه دوری کنید تا زمانیکه احساس بهتری داشته باشید. 

برنامه سلامتی منظم داشته باشید:

معاینه منظم به پیش گیری از بیماری ها کمک می کند، حتی زمانی که احساس خوبی دارید.این موضوع به ویژه برای بیماری های ریه درست است، که گاهی تا زمانی که جدی نباشد، ناشناخته می ماند.در طی یک چک آپ، ارائه کننده خدمات بهداشت و درمان شما به تنفس شما گوش خواهد داد و به نگرانی های شما نیز گوش خواهد می دهد. 

ورزش:

ورزش ایروبیک و هوازی به بهبود ظرفیت ریه های شما کمک می کند. تمرینات تنفسی خاصی می توانند به بهبود عملکرد ریه شما کمک کنند، اگر بیماری های ریوی ویژه ای مانند COPD دارید.تمرین و تکنیک های تنفس نیز برای بهبود حالت و کمک به شما عالی هستند.

ورزش ریه

سالم نگه داشتن ریه با ورزش های تنفسی 

چه چیزی به سالم نگه داشتن ریه کمک می کند؟

تنفس بدبو:

در میان بسیاری از کارهایی که می توانید برای سلامت ریه خود انجام دهید این است که از تکنواوژی تنفسی به راحتی استفاده کنید.این تکنیک ها را می توان برای افرادی بکار برد که دچار مشکلات ریوی مربوط به آسم، آمفیزم و برونشیت مزمن و نیز افراد سالم هستند.

تنفس بدبو، آگاهی از ماهیچه دیافراگم، که اندام های شکم را از ریه ها جدا می کند، می آید.با تمرکز بر کاهش دیافراگم به هنگام نفس کشیدن، نفس عمیق تری خواهید کشید این تکنیکی است که خوانندگان حرفه ای برای افزایش ظرفیت ریه های خود از آن استفاده می کنند. 

شمارش نفس:

همچنین می توانید با افزایش طول دم و بازدم، ظرفیت ریه های خود را افزایش دهید با شمردن این که یک تنفس طبیعی چقدر طول می کشد، شروع کنید.هنگامی که تنفس خود را فهمیدید، بشمارید و به هر نفسی که می کشید بیفزایید و بازدم خود را به بیرون بدهید تا زمانی که بتوانید به راحتی مدت زمانی را که طول می کشد تا ریه های شما پر شوند و خالی کنید.

 نکته این است که از ناراحت و یا معذب بودن اجتناب کنید ؛ این باید یک فرآیند تدریجی و آسان باشد.

تنفس عمیق

سالم نگه داشتن ریه با تکنیک تنفسی 

سالم نگه داشتن ریه با توجه به بدن 

مراقب حالت بدنی خود باشید:

از آنجا که ریه ها ساختارهای نرمی هستند، آن ها فقط اتاقی را که برای یک تکنیک ساده برای سالم کردن ریه هایتان وجود دارد، در آن سینه را بلند می کنند و نفس عمیق خواهند کشید. 

هیدراته ماندن:

به اندازه کافی آب بنوشید، زیرا برای ریه ها به اندازه بقیه بدن مهم است.هیدراته ماندن با خوردن زیاد مایعات در طول روز به حفظ مخاط در شش ها کمک می کند. 

خندیدن:

خندیدن یک ورزش عالی برای کار کردن ماهیچه های شکمی و افزایش ظرفیت ریه است و همچنین باعث می شود که ریه های شما به اندازه کافی مجبورشوند تا هوای تازه وارد شده را به قسمت های بیشتر وارد کنند.

فواید خنده

تاثیر خنده روی سالم نگه داشتن ریه

سالم نگه داشتن ریه با فعالیت های منظم

فعال ماندن:

فعالیت نسبتاً شدید منظم برای شش ها عالی است و هنگامی که فعالیت روزانه خود را افزایش می دهید، سه کار در یک زمان انجام می شود:

ریه های سالم، قلب سالم تر و حالت بهتر. 

برای حداقل 20 دقیقه کاری کنید، مانند پیاده روی سریع و یا دوچرخه سواری از بهترین گزینه ها می باشند. 

پزشک در این موارد شما را می بیند:

اگر ریه ها آسیب دیده باشند، یا اگر یک بیماری جدی مثل COPD، آمفیزم و یا سرطان ریه دارید، ممکن است یک یا چند علائم زیر را تجربه کنید: 

 • تنفس شدید در طول فعالیت های ساده
 • درد هنگام تنفس
 • سرگیجه و تغییر در فعالیت
 • سرفه های مداوم
 • ورزش کردن با درد و تنگی نفس
 • احساس درد در راه تنفسی

 

راه و روش های ساده برای سالم نگه داشتن ریه + علائم خطرناک ریه

4.546
این مطلب مفید بود ؟415
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی