ناخن های چماقی
ناخن های چماقی شکل نشانه فیبروز ریوی و آزبستوز یاالتهاب ریه به علت استنشاق طولانی مدت ذرات آزبست که یک بیماری صنعتی است و در دستان کارگران صنعتی بسیار دیده می شود.

کلابینگ ناخن (چماقی شکل شدن ناخن)

شکل ناخن های شما می تواند نشانگر وضعیت سلامت شما باشد. اگر دیدید که ناخن هایتان در حال «چماقی شدن» است، به پزشک مراجعه کنید.

چماقی شدن ناخن حالتی است که ناخن های دست و پا برآمده و خم می شوند .

چماقی شدن ناخن می تواند نشانه بیماری هایی مانند انسداد ریوی مزمن، برونشیت، تنگی نفس یا آسم و حتی سرطان ریه باشد .

این تغییر شکل ناخن ابتدا با نرم شدن آن شروع می شود و سپس ناخن خم می شود .

باور عمومی پزشکی بر این است که علت این امر جمع شدن مایعی در بافت نرم ناخن است که باعث افزایش جریان خون به آن می شود. در نتیجه ناخن ها از آنچه که در حال عادی هستند، نرم تر می شوند و پف می کنند .

ناخن های چماقی

با آنکه این حالت معمولا باعث اختلال در فعالیت های روزانه نمی شود، از آنجا که ممکن است نشانه بیماری های جدی تری باشد، در صورت بروز، مراجعه به پزشک ضروری است .

به گزارش اکسپرس، جامعه تحقیقاتی سرطان در بریتانیا اعلام کرده که از هر ده بیمار مبتلا به سرطان ریه، سه نفر آنها مشکل چماقی شدن ناخن را داشته اند. تغییر فرم ناخن ها حتی می تواند علامت بیماری های قلب و معده هم باشد .

ناخن های چماقی شکل نشانه چیست ؟

4.219
این مطلب مفید بود ؟163
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از روزنامه سپید-/ر
وبگردی