سرخس پای خرگوش
سرخس پای خرگوشی در محیط طبیعی به صورت انگلی رشد می کند. چه بهتر! چون با استفاده از همین عادت گیاه می توانید آن را در هر جایی که دلتان بخواهد قرار دهید.

راهنمای نگهداری و پرورش گیاه سرخس پای خرگوش

در واقع سرخس پای خرگوش! جنس داوالیا گونه های بسیاری دارد که همگی آنها سرخس هایی با شاخسار ظریف و خیال انگیزند. روش نگهداری که امروز برای شما شرح می دهیم، برای نگهداری همه گونه های این سرخس مناسب است.
این سرخس از ریزومی خزنده و پشمالو که موهای خز مانند زیادی در سطح خود دارد رشد می کند. اسم انگلیسی گیاه سرخس “پای آهو”، “پای سنجاب” و “پای خرگوش” است که این نام را به خاطر همین ریزوم مودار گزفته است. حتمالا ریزوم مودار این گیاه، پیشینیان را فقط به یاد پای حیوانات می انداخته است!
این سرخس در محیط طبیعی خود به صورت انگلی رشد می کند. چه بهتر! چون با استفاده از همین عادت گیاه می توانید آن را در هر جایی که دلتان بخواهد قرار دهید. در درون خانه بیشتر آنها را در سبدهای آویز و یا درون گلدان پرورش می دهند. اگرچه ریزوم گیاه در زیر خاک گسترش می یابد و بزرگ می شود، هیچ وقت نباید آن را در زیر خاک مدفون کرد. ریشه این سرخس مانند ریشه ارکیده است. آنها بر روی سطح خاک گشترش پیدا می کنند و رطوبت و مواد معدنی را از هوا جذب می کنند.
شرایط رشد
– نور
این گیاه عاشق سایه است و سایه های زیاد را هم تحمل می کند. پس برای افرادی مناسب است که می گویند در خانه اندکی نور هم ندارند! گیاه را در درون خانه رو به پنجره ای شمالی یا شرقی قرار دهید. هیچ وقت آنها را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید، مگر آنکه از قبل آنها را به تدریج به مقدار زیاد نور عادت داده باشید. این گیاه در زیر نور مصنوعی هم به خوبی رشد می کند.
– آبیاری
این گیاه رطوبت را دوست دارد و نیاز دارد خاکش همواره مرطوب باشد. خیلی مهم است که حواستان باشد ریزوم گیاه هر گز خشک نماند. چرا که در غیر این صورت گیاه ضعیف شده و می میرد.
– رطوبت
پای خرگوش به رطوبت همیشگی نیاز دارد پس گیاه را به طور مرتب غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید استفاده کنید.

سرخس پای خرگوش

گیاه زینتی سرخس پای خرگوش

برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می شود.
– خاک
این گیاه به خاکی لومی، غنی و پر از پیت نیاز دارد. زهکشی خاک خیلی برای پای خرگوش مسئله مهمی نیست (هر چند که گیاه از غرقاب بودن خوشش نمی آید).
– کود دهی
گیاه را با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

تکثیر
درست مانند سرخس هایی که به صورت به هم فشرده و دسته ای رشد می کنند، تکثیر پای خرگوش هم آسان است. می توانید گیاه را از طریق گیاهچه هایی که گیاه مادر تولید می کند تکثیر کرد. یکی دیگر از روش های تکثیر آسان تقسیم ریزوم گیاه و تبدلیل یک گیاه به 2 گیاه است. برای این کار گیاه را از گلدانش خارج کنید. آن را به 2 یا چند بوته تقسیم کنید. مواظب باشید که هر بوته به مقدار کافی ریشه و شاخه و برگ داشته باشد. سپس هر کدام از گیاه ها را در گلدانی جداگانه با خاک تازه بکارید. بهتر است ایین کار را به گیاهان مسن تر انجام دهید تا گیاه ریزوم بزرگ تری داشته باشد.

تعویض گلدان

سرخس پای خرگوش به تعویض گلدان مرتب نیاز ندارد و در واقع گیاه باید از گلدانش بیرون بزند، مخصوصا گیاهانی که در گلدانی های آویز کاشته شده اند. در این مورد بهتر است گیاه اندکی از لبه گلدانش آویزان شود تا نمای بهتری بگیرد.
برای نتیجه بهتر گیاه را یک سال در میان تعویض گلدان کنید. برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و گیاه را از گلدانش خارج کنید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

خواص شگفت انگیز گیاه سرخس

یکی دیگر از گیاهان دارویی ،گیاه دارویی سرخس است . سرخس گیاهی است از دسته ی نهان زادان آون دارPteridophyte و از خانواده ی Polypodiac، چند ساله و بی گل، برگ های آن درشت و دراز، سبز، به شکل مثلث، دارای بریدگی فراوان با تقسیمات ثانوی می باشد که مستقیماً از ریشه بیرون آمد هاند. ساقه ی زیرزمینی آنپوشیده از فلس و از ریشک های گیاه، رنگ ریشه سیاه مایل به سرخ و پر از گره است. این گیاه بیشتر در کوهستان ها و اراضی سنگلاخ می روید، در ایران در مناطق شمال بین درختان ناحیه ی خالو دشت، لنگرود و آذربایجان در حسن بیگلو در قره داغ به طور فراوان انتشاردارد.

نام ھای دیگر سرخس در طب سنتی :ہسورہ ۔ شردہ ۔ سرخس نر ۔ پتریس ۔ کلیدارو – چماز – جماز.

سرخس

خواص سرخس

درمان گیاهی درد مفاصل

1- پنج گرم از گرد خشک آن را با عسل مخلوط کرده بخورید، زردآب را خارج میکند، سقط کننده جنین است، کرم کدو را دفع میکند، برای رفع خفقان های سخت و صعب العلاج، جراحت کلیه و مثانه، درد مفاصل و سیاتیک نافع است،

درمان گیاهی نفخ

برای قطع خونریزی مخصوصاً خونریزی پس از زایمان مؤثر است، بازکننده ی انسداد مجاری عروق میباشد، نفخ را تحلیل می برد.

درمان گیاهی کرم معده

2- هشت تا پنجاه گرم از آن را به نسبت سن با خربق سیاه یا سفید و یا با سقمونیا بجوشانید و آب صاف کرده آن را با عسل شیرین کرده بخورید. دافع اقسام کرم معده و روده ها حتاکرم کدو هم از نوع مسلح و همغیرمسلح می باشد.

درمان گیاهی درد استخوان لگن

4- سه کیلو از آن را در ابعاد باقلا قطعه قطعه کنید و در 6 کیلوگرم عسل بجوشانید تا کاملاً پخته شود و حجم آن بسیار کم شود و به حداقل برسد و هر روز هفتاد تا هشتاد گرم از آن را بخورید، این عمل را تا مدتی ادامه دهید. برای درمان درد استخوان نشیمن گاه مفید است.

درمان گیاهی جراحت های مرطوب

5- گرد کوبیده آن را بر موضع بپاشید. برای رفع جراحت های مرطوب و دیر علاج بسیار نافع است.

آشنایی با نحوه نگهداری و پرورش سرخس پای خرگوش

58
این مطلب مفید بود ؟80
برگرفته از فوت و فن - طب روز -/ ر
وبگردی