بختک

بختک و فلج خواب چرا ترسناک است؟

کد مطلب : 11279زمان مطالعه : 5 دقیقه
داشتن خوابی راحت و شیرین از آن آرزوهایی است که خیلی ها حسرت داشتن آن را دارند، چیزی هست که خواب را به کام انسان زهر می کند و آن چیزی نیست جز بختک. آیا بختک ترس دارد؟

بختک و دلابل فلج شدن درخواب و همچنین علت ترسناک بودن این پدیده را در ادامه ببینید

 

داشتن خوابی راحت و شیرین از آن آرزوهایی است که خیلی ها حسرت داشتن آن را دارند و دستشان از آن کوتاه است. از تمام بی خوابی ها و مشکلاتی که شبانگاهان به سراغمان می آید بگذریم، چیزی هست که خواب را به کام انسان زهر می کند و آن چیزی نیست جز بختک.

ماجرایی را که برای دختر جوانی در آمریکا پیش آمد را درباره این موضوع پیش آمده و نظریه کارشناسان را با هم می خوانیم.

آن شب هم شبی همچون دیگر شبها بود. اما سلما، دانشجوی بیست سالۀ دانشگاه آمریکایی قاهره با تجربه ای به شدت ترسناک رو به رو شد. او از خواب بیدار شد، و توان حرکت دادن هیچ یک از عضلاتش را نداشت. و احساس می کرد فردی در اتاق خوابش حضور دارد. در همین اثنا، نگاهش به موجودی خون آلود و با دندانهای تیز افتاد، چیزی شبیه به کاراکترهای فیلمهای ترسناک ، که کنار تختش ایستاده بود. 

او چندی بعد، تجربه اش را برای محققانی که در مورد  فلج خواب  تحقیق می کردند، نقل کرد. فلج خواب پدیده ای شایع است که توضیح جامعی برای آن وجود ندارد. هنگام روی دادن فلج خواب، فرد از خواب بیدار شده، اما توانایی حرکت کردن را ندارد. حدود چهل درصد از افراد در طول زندگی خود فلج خواب را تجربه می کنند، اما تعداد کمی، همچون سلما، دچار توهم حضور موجوداتی سایه وار در اطراف خود می شوند. 
بالند جلال، پژوهشگر اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا، می گوید: فلج خواب می تواند برای بسیاری از افراد تجربه ای ترسناک باشد، و درک روشنی از اینکه علت اصلی آن چیست، می تواند کمک شایانی به کسانی که از آن رنج می برند بکند.  
محققان می گویند فلج خواب زمانی روی می دهد که فرد در مرحله ای از خواب که به آن حرکت تند چشم (REM) می گویند، از خواب بیدار شود. افراد در این مرحله معمولاً در حال خواب دیدن هستند، اما عضلات شان تقریباً فلج شده است. فرضیه ای که دربارۀ فلج عضلات در این مرحله از خواب داده شده است، آن را به دلایل تکاملی نوع بشر می داند که باعث می شود ما آنچه را که در خواب می بینیم اجرا نکنیم. 
با این وجود، توضیح اینکه چرا برخی افرادی که فلج خواب را تجربه می کنند، دچار این احساس می شوند که موجودی ترسناک در اتاقشان حاضر است یا روی سینه شان نشسته است، سخت تر است. 
یک توضیح محتمل در این باره می تواند این باشد که این توهم روشی است که مغز برای برطرف کردن سردرگمی اش به کار می بندد. این سردرگمی هنگامی روی می دهد که در بخشی از مغز که نقشۀ عصبی جسم فرد یا  خود  در آن ذخیره شده، اختلالی رخ دهد. این توضیحی است که  جلال  و همکارش در مقالۀ خود مطرح می کنند. 
بالند جلال می گوید: شاید در بخشی از مغز تصویر یا الگویی از جسم وجود داشته باشد که به صورت ژنتیکی در آن شکل گرفته است.  تحقیقات پیشین این فرض را مطرح کرده اند که احتمالاً این بخش از مغز، بخشی از لوب های آهیانه هستند. لوب های آهیانه بخش بالایی وسط نیم کره مغز است. 
ممکن است در هنگام فلج خواب لوب های آهیانه بر نورون های که در مغز مسئول انتقال فرمان حرکت هستند تسلط دارند، اما حرکتی را در اعضای بدن، که به صورت موقت فلج شده اند، تشخیص نمی دهند. این اتفاق می تواند در چگونگی تصویری که مغز از بدن می سازد، اختلال ایجاد کند. جلال می گوید که ظاهر شدن یک مزاحم در اتاق می تواند ناشی از تلاش مغز برای فرافکنی  خود  فرد در قالب تصویری توهمی باشد. 
این پژوهشگر اعصاب اعتقاد دارد که با وجود جذابیت این ایده، آزمودن آن کار مشکلی است. به گفتۀ او یک راه برای آزمایش این فرضیه این است که افرادی را که تصویرهای جسمی مختلفی دارند را مورد آزمایش قرار دهد. اگر این فرضیه درست باشد، مثلاً فردی که یکی از عضوهایش را از دست داده، دچار توهم شمایلی خواهد شد که همان عضو را از دست داده باشد. نظر به این که تعداد افراد با تصویر جسمی متفاوت که دچار فلج خواب شده و در حین آن نیز گرفتار توهم هم شده باشند، بسیار پایین است، آزمودن این فرضیه بسیار سخت است. 
 
 
 
بختک

دلایل وحشتناک بودن فلج خواب

 
 
چرا فلج خواب اینقدر ترسناک است؟ 
تجربیات متفاوت افراد از فلج خواب می تواند با باورهای فرهنگی آنها مرتبط باشد.  جلال  می گوید که تحقیقات پیشین نشان داده اند نظرات خاصی که در فرهنگ افراد وجود دارد می تواند به چگونگی تجربه ای که آنها از یک پدیدۀ خاص دارند شکل دهد. 
به عنوان نمونه، در تحقیقی که در سال 2013 به چاپ رسید، جلال و همکارش، دیوون هینتون، درصد افرادی که دچار فلج خواب می شوند و استرسی که در نتیجۀ این اتفاق به آنها دست می داد را در میان افرادی از دو جامعۀ مختلف بررسی کردند:مصر و دانمارک. آنها دریافتند که مصری های حاضر در تحقیق بیش از دانمارکی ها دچار فلج خواب می شدند، و همچنین مدت زمان درگیری شان با آن بیشتر است. ضمن اینکه مصری ها بیش از دانمارکی ها می ترسیدند که در حین فلج خواب، بمیرند. 
جلال در این رابطه اظهار کرد: اینها دو فرهنگ بسیار متفاوت دارند؛ مصر بسیار مذهبی است، در حالی که دانمارک درمیان کشورهای جهان، بیشترین درصد افراد لائیک را دارد.  
دانمارکی های حاضر در تحقیق، علت فلج خواب را عوامل فیزیولوژیک، عملکرد نادرست مغز یا خوابیدن در حالتی نامناسب می دانستند، در حالیکه اکثر مصری ها معتقد بودند که این پدیده علت ماورای طبیعی دارد. 
در یک بررسی دیگر، نزدیک به نیمی از مصری های حاضر در تحقیق بالا گفته بودند که  جن  مسبب فلج خواب است. 
جلال و همکارانش به این نتیجه رسیده اند که افرادی که دارای عقاید ماورای طبیعی این چنینی هستند، معمولاً به هنگام فلج خواب ترس بیشتری را تجربه کرده و به علاوه این پدیده مدت زمان بیشتری در بدن آنها طول می کشد. جلال می گوید که ممکن است ترس در واقع منجر به طولانی تر شدن زمان فلج خواب شود. 
جلال می گوید: اگر دچار ترس باشید، فعالیت بخش ترس مغز می تواند احتمال اینکه در حین فلج خواب، بیدار شوید و کل اتفاقات را تجربه کنید، را بالاتر ببرد. و با تجربۀ این اتفاق ترس شما هم بیشتر خواهد بود. و در کنار اینها تصورات فرهنگی راجع به چیستی آن هم در ذهن شما پدید می آید و ترس شما را بیشتر هم می کند. 
نام بختک به این دلیل روی این کابوس گذاشته شد که از گذشته افراد بر این باور بودند که عجوزه ای زشت صورت، شب ها بدن جسمانی خود را ترک کرده و روی سینه قربانی خود می نشیند. فرد قربانی در چنین حالتی با احساس وحشت و در حالی که به سختی نفس می کشد از خواب بیدار می شود گویی چیزی سنگین روی سینه اش سنگینی می کند و قادر به حرکت نیست، انگار فلج شده است.

بختک و فلج خواب چرا ترسناک است؟

4.496
این مطلب مفید بود ؟8412
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از فرارو-/ف
برچسب : بختک فلج
وبگردی