گوشی های ضد آب و رتبه بندی IP
امروزه گوشی های جدید هوشمند معمولا قابلیت ضد آب بودن یا waterproof را دارند و میزان ضد آب بودن یعنی رتبه بندی IP در هر برند گوشی متفاوت است.

منظور از گوشی های ضد آب و رتبه بندی IP چیست؟!

مدت ها از معرفی اولین گوشی هوشمندی که گفته می شد ضد آب است می گذرد و این روزها زمانیکه برای خرید اسمارت فون به بازار می رویم، برخی اصطلاحات را شخص فروشنده نام می برد که شاید برایمان عجیب و تازه باشند.

برای مثال هنگامی که ما تلفن همراه هوشمند را انتخاب می کنیم، فروشنده ذکر می کند که این اسمارت فون دارای گواهی IP 68 یا IP67 است که اگر اطلاعاتی در این زمینه نداشته باشیم قطعا برایمان سوال خواهد بود که این اصلاحات به چه معنا هستند و چه کاربردی دارند؟! خب اگر شما دارای برخی سوالات در این زمینه هستید، توصیه می شود به مطالعه ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی نمناک بپردازید.

گوشی های ضد آب

منظور از گوش های ضد آب چیست؟ 

اگر شما عاشق و جویای فناوری باشید، قطعا به یاد می آورید که اولین سری گوشی های ضد آب یا " waterproof " توسط شرکت سونی در سری Z رونمایی شد که برای تمام علاقمندان در این زمینه بسیار شگفت انگیز بود و تصور می شد که دیگر آینده تکمیل شده است و ما در آینده ای که همیشه آنرا تصور می کردیم، در حال زندگی کردن هستیم. اما غافل از اینکه در آن زمان شاید نیمی از مسیر پیشرفت تکنولوژی را مشاهده کرده بودیم.

Whaterproof phones

Whaterproof phones 

اما اصلا به چه علت تلفن های همراه باید به این فناوری مجهز می شدند؟ آیا علت خاصی پشت این فناوری است؟

همان گونه که مستحضر هستید، تلفن های همراه پرچم دار بازار امروز با قیمت هایی از 700 الی 1300 دلار می باشند که قطعا گران قیمت هستند. اما تصور کنید که شما این میزان هزینه می کنید و تنها با وارد شدن یک قطره اب به داخل اسمارت فون، باید آنرا دور بیندازید و یک مورد دیگر را برای خود خریداری کنید. فراموش نکنید که تکنولوژی تنها برای کمک به انسان ها در حال پیشرفت است و چیزی غیر از این وجود ندارد!

تاکنون حتما باید علت مجهز شدن اسمارت فون ها به قابلیت ضد آب بودن یا همان " waterproof " را متوجه شده باشید.

گواهی ip68 چیست

منظور از IP68 و IP67 چیست؟ 

Ip یا به عبارتی (ingress protection) گواهی ضد آب بودن اسمارت فون ها است که امروزه بالاترین میزان IP متعلق به IP68 است که این به معنای بالاترین مقاوت در برابر گرد و غبار و ورود آب به تلفن همراه هوشمند می باشد که اگر اسمارت فون شما از این گواهی برخوردار باشد، به معنای آن است که تلفن همراه شما می تواند تا عمق 1.5 متری و به مدت 30 دقیقه سالم بماند و در برابر تخریب مقاومت نماید.

 جدیدترین گوشی های ضدآب

اسمارت فون های ضد آب 2018

بطور کل، لازم به ذکر است که عدد اول همیشه از 0 تا 6 متغیر است و متعلق به میزان عدم نفوذ گرد و غبار به اسمارت فون می باشد که هر چه بیشتر باشد نشان دهنده عدم نفوذ گرد و غبار به داخل آن می باشد.

در مقابل عدد دوم متعلق به میزان عدم نفوذ پذیری اسمارت فون در آب است که امروزه در میان اسمارت فون های بازار، میان عدد 7 و 8 متغیر است که عدد 8 بالاترین حالت ضد آبی می باشد. اما این عدد از میان 0 تا 9 متغیر است که هرچه این عدد بیشتر باشد، نشان دهنده عدم نفوذ پذیری اسمارت فون در مقابل آب است.

لیست گوشی های ضدآب

آیفون ایکس یکی از برترین اسمارت فون های ضد آب 2018

با این وجود اگر اسمارت فون شما دارای گواهی IP68 است، بدین معنا نمی باشد که اگر زمان حداکثر اعلام شده(30 دقیقه)، رعایت نشود به 31 دقیقه برسد اسمارت فون شما از بین خواهد رفت. چرا که ان گواهی در هر برند و شرکت گوشی سازی متغیر است.

آیا می توان با گوشی ضد آب خود شنا کرد؟

قطعا پاسخ ما در این مورد منفی است و به هیچ وجه توصیه نمی شود تا به همراه اسمارت فون ضد آب خود وارد استخر آب شود و شروع به شنا کردن نمایید.
توجه : میزان دقیقه دوام اسمارت فون در مایعات متفاوت است.

فهرست گوشی های ضد آب 2018 :

  1. Samsung Galaxy S9
  2. Huawei P20 Pro
  3. Samsung Galaxy Note 9
  4. Google Pixel 2
  5. Apple iPhone X
  6. LG V30
  7. Samsung Galaxy S8
  8. HTC U11
  9. Google Pixel 2 XL
  10. Apple iPhone 8

 

رتبه بندی IP در گوشی های ضد آب به چه معناست ؟

4.150
این مطلب مفید بود ؟419
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن/ز.ت
وبگردی