قرمز شدن چشم
قرمز شدن چشم در استخر به دلیل وجود کلر نیست بلکه در تازه ترین یافته های محققان بنیاد ملی استخرهای شنای آمریکا ، علت اصلی قرمزی چشم بعد از استخر را وجود ادرار در آب اعلام کردند.

علت قرمز شدن چشم در آب استخر...

 قرمز شدن چشم بعد از شنا دراستخر از عمده ترین گلایه های شناگران است که گاهی به دلیل شدت قرمزی بیش از اندازه چشم در استخر فرد دچار مشکلات جدی بینایی می شود. تا کنون کلر را عامل اصلی قرمزی چشم بعد از استخر معرفی می کردند ولی علت اصلی چیز دیگری است.

مطالعه ای جدید نشان می دهد که کلر محلول در آب استخر باعث قرمز شدن چشم شناگرها نمی شود بلکه ادرار موجود در آب استخرها عامل این اتفاق است.

قرمز شدن چشم ها مسئله ای است که بیشتر شناگرها در استخر با آن مواجه می شوند. بااین وجود، درحالی که قرمز شدن چشم ها در هنگام شنا معمولاً به مقدار کلر موجود در آب استخر ارتباط داده می شود اما محققان هشدار داده اند که حقیقت غیرازاین موضوع است.

 کارشناسان بهداشت از مرکز پیشگیری و کنترل بیماری مستقر در شورای بررسی سلامت و کیفیت آب و بنیاد ملی استخرهای شنا در آمریکا، اعلام کردند که دلیل اصلی قرمز شدن چشم در هنگام شنا، وجود ادرار در آب استخرها است.

استخر شنا

ادرار در آب استخر و تولید مواد شیمیایی

پیش از این نیز آمارها نشان داده بود که از هر پنج نفر یک نفر در استخر ادرار می کند و ادرار حتی در مقادیر بسیار کم نیز منجر به تولید مواد شیمیایی سمی در آب می شود.

بر اساس مطالعه اخیر شورای نظارت بر سلامت و کیفیت آب استخرها در آمریکا، تقریباً نیمی از آمریکایی ها به اشتباه معتقدند که یک ماده شیمیایی به آب استخرها اضافه شده که در صورت ادرار کردن، رنگ آب تغییر می کند.

در این مطالعه 71 درصد افرادی که موردبررسی قرار گرفتند کلر را عامل قرمز شدن چشم در هنگام شنا عنوان کردند.

مایکل هلواسا رییس برنامه سلامت شنا (CDC) در آمریکا با اشاره به این موضوع که کلر و ضدعفونی های دیگر برای از بین بردن میکروب ها به آب استخرها اضافه می شوند، گفت:وجود ادرار در آب استخر باعث مصرف کلر و تولید محرکی می شود که چشم افراد را قرمز می کند.

وی افزود:چشمان شناگرها درواقع خود یک نشانگر واقعی هستند که با قرمز شدن احتمال وجود ادرار را در آب استخرها نشان می دهد.

این محقق خاطرنشان کرد:بوی کلر در استخرها واقعاً بوی کلر نیست بلکه بوی مواد شیمیایی است که از ترکیب کلر با ادرار درست شده اند.

به گفته وی، این مواد شیمیایی که دیگر کلر نیستند باعث قرمز شدن چشم ها می شود.

هلواسا افزود:زمانی که مؤلفه های حاوی نیتروژن که در ادرار، عرق و گردوخاک یافت می شوند با کلر ترکیب می شوند این مواد شیمیایی ساخته می شوند.

جلوگیری از قرمزی چشم 

راه حل این موضوع بسیار ساده است، شناگرها باید قبل از وارد شدن به آب با استفاده از دوش های استخر بدن خود را بشویند و در دستشویی ادرار کنند.

قرمز شدن چشم به دلیل ادرار در آب استخر

430
این مطلب مفید بود ؟246
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از دیلی میل /ن
وبگردی