لخته خون در دوران قاعدگی
دفع لخته های خون در دوران پریود و قاعدگی زمانی باعث نگرانی است که از اندازه یک مشت بیشتر و پس از دوره عادت ماهانه همراه با درد رخ دهد.

علت دفع لخته های خونی در دوران قاعدگی و پریودی چیست؟

بسیاری از خانم ها در طول سال های باروری خود و در دوران قاعدگی ، دفع لخته خون را تجربه می کنند که اغلب مواقع باعث نگرانی آن ها می شود. اگر دفع لخته خون در دوران قاعدگی اتفاق افتد باید بدانید کاملا طبیعی است اما در مواقع دیگری دفع لخته های خونی به یک مشکل جدی در بدن اشاره می کند.

دفع لخته های خون زمانی باعث نگرانی است که از اندازه مشت بیشتر باشد و در تمام دوره عادت ماهانه بیش از حد اتفاق بیفتد و پس از دوره عادت ماهانه همراه با درد رخ دهد.

در خون فاکتورهای ضد انعقاد خون وجود دارد که باعث حفظ غلظت خون میشود و اجازه تشکیل لخته خون را نمی دهد اما زمانی که خون سنگین است فاکتورهای انعقادی زمانی برای عمل کردن ندارند که این امر سبب تشکیل لخته خون می شود.

 لخته های خون در زمان عادت ماهانه 

علت های دفع لخته های خون در زمان عادت ماهانه

دفع لخته خون در قاعدگی یا پریودی چه علتی دارد؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک

یکی از شایعترین مشکلات زنان که باعث بهم ریختن تعادل هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون می شود ، سندروم تخمدان پلی کیستیک است . سندروم تخمدان پلی کیستیک در زنان باعث سنگین شدن خون و خونریزی غیرعادی می شود که به صورت لخته خون دفع می شود.

آندرومتریوز یکی از علت های دفع لخته های خون در دوران قاعدگی یا همان پریود

آندرومتریوز عارضه دردناکی است که هنگامی تشکیل می شود که لایه داخلی رحم (اندومتریوم ) بیرون از بخش داخلی رحم رشد کند. این غشای مخاطی مانند اندومتریوم غشای مخاطی رفتار و شروع به خونریزی و دفع لخته های خون بزرگ در دوره عادت ماهانه می کند.

علت های دفع لخته های خونی در زمان پریود

مهم ترین علت های دفع لخته های خونی در زمان پریود یا قاعدگی

فیبروم رحم و ارتباط آن با دفع لخته های خونی در پریود و قاعدگی

فیبروم رحم غده های (غیرسرطانی) خوش خیمی هستند که درون فضای خالی رحم یا در دیواره رحم رشد می کند ودر سال های بچه آوری اتفاقی شایع هستند.

فیبروم ها در اندازه های بسیار کوچک و نسبت به هورمون استروژن بسیار حساسند اما آن ها به آرامی رشد می کنند تا زن قاعده شود و در دوره عادت ماهانه وقتی سطح هورمون زن افزایش پیدا می کند این فیبروم ها هم رشد می کنند و رشدشان منجر به خونریزی شدید همراه با لخته های خونی بزرگ می شود.

پولیپ ها از علل دفع لخته های خونی در قاعدگی یا پریود

پولیپ ها نوعی فیبروم اند که در دیواره درونی رحم مانند ماده خارجی رشد می کنند ودر فضای خالی رحم متورم می شوند. پولیپ های بزرگ باعث انسداد جریان خون در رحم می شوند که این اتفاق به شکل گیری لخته خون در رحم می انجامد.

دفع لخته خون در دوران ماهانه

پولیپ رحم از علت های دفع لخته خون در دوران ماهانه

کم خونی ناشی از کمبود آهن و لخته شدن خون در قاعدگی و پریودی

کمبود آهن موجب لخته شدن خون و دفع آن در دوران عادت ماهانه می شود.

کمبود مواد معدنی و مواد فعال بیولوژیکی از عوامل موثر در تشکیل لخته خون در دوران پریود و قاعدگی

کمبود مواد معدنی و مواد بیولوژیکی مانند ویتامین های ث، پتاسیم و کا نیز باعث لخته شدن خون می شود. اگر مقدار آمینو اسید زیاد باشد لخته خون تشکیل می شود حتی اگر فاکتور لخته شدن خون کم باشد .

لخته خون در زمان عادت ماهانه

دفع لخته خون در زمان عادت ماهانه چه علتی دارد؟

فاکتورهای مزمن دیگر در تشکیل لخته های خونی در پریودی و قاعدگی

بعضی فاکتورهای موجود در بدن مانند اضافه وزن یا کاهش وزن ناگهانی، استفاده از استروئیدها در بلندمدت، تغییرات در سطوح هورمونی زن به دلیل یائسگی یا استفاده از هورمون های تجویزی برای باروری یا دیگر مشکلات باروری ، می توانند توازن بین دو هورمون زنانه را بهم بزنند و به لخته خون دردوره عادت ماهانه منجر شوند.

رحم زنان پس از زایمان باید منقبض شود تا به اندازه قبلی خود بازگردد زیرا در حین بارداری اندازه رحم به علت رشد جنین افزایش یافته است اما گاهی این انقباض اتفاق می افتد و باعث جمع شدن خون زیادی در رحم می شود که این خون در رحم لخته شده و در دوره های ماهانه به صورت لخته های بزرگی دفع می شود.

آزمایش هایی برای تشخیص اختلالات خونریزی در سیکل قاعدگی و پریودی

اختلالات خونریزی در قاعدگی

تشخیص اختلالات خونریزی در دوران پریود و قاعدگی

پزشک برای تشخیص اختلالات خونریزی در قاعدگی آزمایش های مختلفی را تجویز می کند مانند:

سونوگرافی واژینال : از امواج صوت برای عکسبرداری از داخل واژن و رحم در این آزمایش استفاده می شود .

ام آر آی با این روش غیرتهاجمی می توان از میزان رشد فیبروم ها و کیست ها مطلع شد و اختلالات خونریزی قاعدگی و پریود را بررسی کرد .

آزمایش خون: از سلامت سیستم انعقادی خون و همچنین کمبود آهن با این آزمایش می توان مطلع شد .

دیلاتاسیون و کورتاژ تشخیصی دیلاتاسیون به معنی بازکردن دهانه رحم برای پهن تر یا گشادتر کردن آن و کورتاژ به معنی تراشیدن یا برداشتن نمونه ای از آندومتر یا بافت درونی رحم برای معاینه های بعدی است. طی این عمل نمونه ای از بافت رحم برداشته و در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ بررسی می شود تا مشخص شود آیا سلول غیرطبیعی وجود دارد یا خیر .

لخته های خونی در دوران قاعدگی

چه زمانی لخته های خونی در دوران پریود و قاعدگی خطرناک است؟

توصیه :

در آخر توصیه می شود اگر دچار دفع لخته های خونی بزرگ، منظم و همراه با درد هستید و یا اگر اخیرا با انجام کارهای روزمره و همیشگی احساس خستگی، ضعف و سبکی سر می کنید یا اگر دچار رنگ پریدگی پوست و ناخن ها، بی نظمی در قاعدگی و لکه بینی شده اید حتما به پزشک مراجعه کنید. آن را جدی بگیرید و برای رفع آن به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی وجود لخته های خونی در دوران قاعدگی خطرناک است؟

4.51571
این مطلب مفید بود ؟1421150
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
وبگردی