نکات مهم در مورد شنا
شنا کردن یکی از ورزش هایی است که فواید زیادی برای بدن دارد که البته قبل از انجام این ورزش باید نکاتی را رعایت کنیم تا آسیبی به بدنمان نرسد.

نکات مهم در مورد شنا

یکی از بهترین تفریح ها که هم به سلامت جسم وهم روان کمک می کند، ورزش های آبی به ویژه شناست، اما پیش از آن که برای این ورزش اقدام کنید، باید مقدماتی را فراهم کنید تا به پوست و موی تان اول از همه و سپس به سلامت بخش های دیگر بدن تان آسیب نرسد. بنابراین پیش از شنا به این نکته ها دقت کنید.

نظافت

قبل از ثبت نام در هرمجموعه ورزشی به قصد شنا، از سلامت و نظافت محیط اطراف و درون استخر مطمئن شوید. از نحوه استریل کردن آب استخر، تعداد دفعات تعویض آب استخر در هفته و وجود مواد ضدعفونی کننده، شوینده و حوضچه های ویژه ضدعفونی کردن پاها، قبل از ورود به استخر مطلع و مطمئن شوید. در استخر مجتمع های مسکونی حتما از تمیز بودن آب استخر، ضدعفونی شدن آن، حرارت مناسب و شرایط نظافت اطراف استخرها مطمئن شده و پس از آن، از استخر استفاده کنید.

شنا کردن
 
 

اگر بیمار هستید

استخر محیطی عمومی و متعلق به همه کسانی است که از آن استفاده می کنند. بنابراین اگر به بیماری پوستی قابل سرایتی از قبیل عفونت سطحی پوست مانند زرد زخم، کورک یا کفگیرک مبتلا هستید یا علائمی از سرماخوردگی، آنفلوآنزا، اسهال و استفراغ در خود مشاهده می کنید، استخر نروید. اگر روی دست و پا یا بخش های دیگر بدن تان علائمی از بیماری های قارچی یا زگیل می بینید، استخر نروید. پس از درمان کامل این مشکلات می توانید دوباره استخر بروید.

بی اختیاری را کنترل کنید

آب ولرم استخرباعث شل شدن عضله های مثانه و تراوش بی اختیار ادرار می شود. مشکل شلی مثانه به ویژه در خانم ها شایع بوده و توصیه می شود قبل از ورود به استخر، حتما دستشویی رفته و از خالی بودن مثانه مطمئن شوید.

عادت ماهانه

کمی پیش از شروع عادت ماهانه، علائم آن مشخص می شود. بهتر است به این علائم دقت کنید. طبیعی است عادت ماهانه دوره ای است که نباید در آن دوره استخر بروید.

شست وشوی صورت

قبل از ورود به استخر مواد آرایشی صورت و گردن را باید به خوبی پاک کنید. زیورآلاتی مانند انگشتر، حلقه و گردنبند را هم باید از دست و گردن درآورید. مواد آرایشی و مواد به کار رفته در زیورآلات ممکن است در آب استخر حل شده و برای خود شما و دیگران حساسیت زا و مشکل ساز شود. حتما قبل از ورود به استخر هم دوش گرفته و بدن را بشویید.

آداب را به جا بیاورید

پاها و دمپایی های تان را در حوضچه های حاوی مواد ضدعفونی کننده که در آستانه استخرها تعبیه شده، وارد کنید و بعد وارد محوطه استخر شوید. یکی از راه های انتقال قارچ یا زگیل پا، پابرهنه راه رفتن اطراف استخر و استفاده از دمپایی مشترک با سایر افراد است.از حوله، صابون و مایوی خودتان استفاده کنید.

بعد از استخر

پس از شنا، حتما دوش گرفته و بدن تان را با صابون یا شامپوی بدن بشویید.

 
دوش قبل از شنا
 

بررسی آب

در استخرهای روباز احتمال ورود ذرات گرد و غبار، گرده گیاهان موجود در محوطه یا کودهای شیمیائی باغچه به آب استخر وجود دارد. قبل از ورود به استخر از تمیز بودن آب مطمئن شوید. در صورت مشاهده این ذرات به مسئولین اطلاع دهید تا نسبت به ازبین بردن آنها اقدام کنند.

رعایت فاصله

از در آغوش گرفتن، دست دادن یا روبوسی افراد اجتناب کنید. این کارها می توانند زمینه ساز انتقال انواع بیماری ها باشند.

استفاده از عینک

با استفاده از عینک های مخصوص شنا چشم های تان را از تماس با آب حاوی کلر یا سایر مواد محافظت کنید.

استفاده از دماغ گیر

گیره های مخصوص بینی یا دماغ گیر، راه ورود آب به بینی، نای و مسیر تنفسی را در شناگرها و کسانی که با شیرجه وارد استخر می شوند، می بندد.
به این ترتیب خطر ورود آب و به دنبال آن آلودگی های احتمالی و مواد ضدعفونی کننده به مسیر تنفسی جلوگیری خواهد شد.

 
دماغ گیر

خشکی مو

موهای کسانی که به طور منظم و به مدت طولانی در استخرها شنا می کنند، در اثر تماس با کلر، خشک، شکننده و آسیب دیده می شود. به غیر از استفاده از کلاه در حین شنا، بهتر است موها کوتاه شود. بلافاصله پس از اتمام شنا موها را با شامپوی متناسب با جنس آنها (خشک، معمولی یا چرب) به خوبی بشویید. از انجام آرایش هایی مانند دکلره و رنگ کردن، سشوار کشیدن افراطی یا برس کشیدن خشن و شدید موها به ویژه در دوره ای که استخر می روید، خودداری کنید.

محافظت پوست

پس از خروج از استخر و شست و شوی بدن، از مرطوب کننده ها و ضد آفتاب های مناسب استفاده کنید تا پوست لطافتش را بازیابد.

دکتر داریوش دائر
 

نکات مهم درمورد شنا که باید بدانید

4.634
این مطلب مفید بود ؟313
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از وب سایت همشهری شش و هفت - / ک
برچسب : شنا
وبگردی