بخور کودکان
والدین می توانند برای ایجاد رطوبت مناسب برای اتاق کودک از دستگاه بخور استفاده کنند اما باید قبل از تهیه آن اطلاعاتی در مورد نوع مناسب بخور برای کودکان بدانند.

هر آنچه لازم است در مورد بخور اتاق کودکان بدانید

آماده کردن شرایط مناسب و همچنین یک هوای مطبوع در اتاق نوزاد هیچ گاه تمامی ندارد . هیچ فرقی هم ندارد که اولین فرزندتان باشد یا این که فرزند آخری شما باشد که در هر صورت باید شرایطی را برای تمام نوزادان فراهم کنید که راحت تر باشند که یکی از همین شرایط ایجاد رطوبت مناسب برای اتاق کودک است .

شاید قبلا فواید استفاده از دستگاه بخور را برای اتاق کودکان شنیده باشید و مایل باشید که اطلاعات بیشتری در مورد آن ها کسب کنید ، برای اطلاعات بیشتر در این مورد، با ما در این بخش از نمناک همراه باشید.

بخور کودکان

فواید دستگاه بخور برای کودکان

بر هیچ کس پوشیده نیست که نوزادان موجودات حساس و لطیفی هستند و تا 12 ماهگی نیاز به مراقبت های ویژه دارند و باید هر اقدامی را انجام دهید تا او احساس راحتی چند برابری داشته باشد . دستگاه های بخور در این موارد به شما کمک می کنند که به برخی از آن ها در مطلب زیر اشاره می کنیم :

جلوگیری از خشکی پوست

کودکان پوست بسیار نرم اما حساس و شکننده ای دارند . آن ها نه ماه درون مایع جنینی بوده اند و حال به فضای آزاد و خشک منتقل شده اند و این موضوع باعث می شود که پوست نوزادان در برابر هوای سرد و دستگاه های گرم کننده در معرض خشکی قرار بگیرد و در نتیجه لطافت همیشگی خود را از دست بدهد.

حال در این شرایط به شما توصیه می کنیم که از دستگاه های بخور استفاده کنید تا مانع از خشکی پوست نوزاد خود شوید.

جلوگیری از عفونت

هوای خشک معمولا آلودگی بیشتری دارد و مخاط بدنی کودک نیز در هوای خشک عفونت و جرم های بیشتری را به خود جذب می کند و در نتیجه احتمال بیمار شدن کودک بالا می رود . اگر فردی در خانه شما سرما خورده، می توانید با روشن کردن دستگاه بخور و رطوبت مناسب در منزل، احتمال انتقال رطوبت را به صفر برسانید.

بهبود وضعیت سرفه و خلط

ممکن است که کودک شما بر اثر سرماخوردگی دچار سرفه و خلط شده باشد و نفس کشیدن برایش سخت شود که در این شرایط معمولا نمی توان از داروهای مخصوص سرفه و سرماخوردگی برای کودک استفاده کرد و بهترین راه ممکن این است که از یک دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید تا راه تنفس شما را باز کند و خلط های تان را از بین ببرد و همچنین باعث می شود که خشکی گلوی کودک شما بهبود پیدا کند.

درمان سرفه کودک

انواع دستگاه های بخور مناسب اتاق کودکان

دستگاه های بخور خنک

این دستگاه ها به راحتی با دست تنظیم می شوند و بنابراین احتمال رطوبت بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم وجود نخواهد داشت. زمانی که رطوبت به حد لازم و مناسب محیط می رسد، رطوبت کمتری تویط دستگاه تولید می شود و در نتیجه فضا کاملا به حالت مطبوع می رسد و همچنین صدای این بخورها بسیار کم است و می تواند به خواب آرام کودک شما کمک کند.

دستگاه های بخور اولتراسونیک

این دستگاه ها در سکوت کامل کار می کنند و آن ها هیچ کدام از مواد معدنی درون هوا را از بین نمی برند و البته انواع دیگری از این مدل وجود دارد که صدای کمی ایجاد می کند و در نتیجه بهتر است که از مدل سایلنت آن استفاده کنید.

تمیز کننده هوا

این دستگاه های بخور ترکیبی از وظایف رطوبت دهی و پاکسازی هوا را انجام می دهند و در نتیجه قیمت آن ها از بقیه گران تر است . این دستگاه ها نیز تنظیم دستی دارند و می توانید آن ها را به رطوبت دلخواه خود برسانید و اگر افرادی در خانواده دارید که به آلرژی مبتلا هستند، باید از این دستگاه برای آن ها استفاده کنید تا با یک تیر دو نشان بزنید .

دستگاه های بخور با رطوبت گرم

این دستگاه ها برای افرادی مناسب است که کودکانشان در منزل دچار سرفه و سرماخوردگی هستند . این دستگاه می تواند محیط را گرمای مطبوعی ببخشد.

دستگاه بخور کودکان

ویژگی های مناسب دستگاه های بخور برای کودکان

زمانی که یک دستگاه بخور را برای کودک خود خریداری می کنید ، باید ویژگی های آن را بررسی کنید . ویژگی های خاصی در این دستگاه ها وجود دارد که فضا را برای کودکتان مطلوب تر می کند که این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشد:

تمیز کردن

حتما اطمینان حاصل کنید که دستگاه بخور شما باید راحت تمیز شود و مخزن آن نیز باید به راحتی جابجا شود تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید و آب آن را تند تند عوض کنید . دستگاه بخور دارای جرم نمی تواند تمیزی هوا را تضمین کند.

فضای اتاق

حداکثر فضای اتاق را در نظر بگیرید و دستگاه بخور شما باید سایز مناسبی داشته باشد و فضای زیادی را در اتاق اشغال نکند و از طرفی اگر فضای اتاق بیش از حد بزرگ است ، باید از دستگاه بخوری استفاده کنید که پاسخگوی فضای اتاقتان باشد.

نور

بعضی از دستگاه های بخور به گونه ای تعبیه شه اند که فقط شب ها و در تاریکی کار می کنند و بعضی از آن ها نیز از خودشان نور دارند و در چنین مواردی باید مراقب باشید نور دستگاه به گونه ای نباشد که مانع خواب کودک بشود و او را بیدار کند.

شکل ظاهر

ظاهر دستگاه نیز بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد . سعی کنید که این دستگاه را نیز متناسب با اتاق کودکانه نوزاد خود انتخاب کنید تا ناهماهنگی در اتاق او به وجود نیاید . بسیاری از دستگاه های بخور برچسب های کودکانه دارند و کاملا مناسب فضای اتاق کودک هستند.

فیلترها

اگر از دستگاه بخوری استفاده می کنید که هوا را علاوه بر مرطوب کردن ، تمیز هم می کند باید مراقب فیلترهای آن ها باشید که این فیلترها جرم و آلودگی زیادی را به خود جذب می کنند و در نتیجه با فیلتر جرم گرفته نمی توانند هوای تمیزی را به شما تحویل دهند.

ویژگی بخور کودکان

نکته های مراقبتی در مورد بخور کودکان

قبل از استفاده از دستگاه بخور حتما اطلاعات مربوط روی کاتالوگ ان را مطالعه کنید یا این که نکات مراقبت از دستگاه را از فروشنده جستجو کنید که بعضی از دستگاه های بخور نیاز به مراقبت های خاص تری دارند ، مثلا بعضی از آن ها فقط از آب جوش یا بعضی دیگر فقط از آب مقطر استفاده می کنند. همچنین در مورد نوع تنظیمات آن نیز سوال کنید :در مورد تعداد دفعات تمیز کردن دستگاه در هفته نیز اطلاعات کافی را بگیرید .

بخور مناسب برای کودکان بخور سرد است یا گرم ؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است با این موضوع ادامه دهیم که در چه شرایط و برای کدام کودکان بخور سرد و برای کدام کودکان بخور گرم مناسب است ؟ پاسخ را به صورت روشن و تیتر وار در ادامه این بخش از نمناک گفته ایم.

به گفته ی متخصصان :

  1. در التهاب راه های هوایی فوقانی، برای کاهش التهاب و به منظور باز نگه داشتن مجاری بینی ، رقیق کردن موکوس های چسبنده و دهانه سینوس ها باید از بخور گرم استفاده شود.
  2. در کودکان مبتلا به التهاب حنجره و برونشیولیت متخصصان توصیه می کنند که از بخور گرم استفاده نشود به این علت که میتواند منجربه بروز برونکواسپاسم حاد می شود.
  3. در صورت وجود التهاب حنجره، لارنژیت یا کروپ و نیز برونشیولیت در اطفال، توصیه متخصصان بازهم عدم استفاده از بخور گرم است و نباید از این نوع بخور استفاده کرد چراکه باعث بروز برونکواسپاسم حاد می شود.
  4. در مواردی که هدف از استفاده از بخور درمان رینوسینوزیت و سینوزیت است استفاده از محلول سالین گرم و بخور گرم توصیه میشود ؛ البته فراموش نکنید که در صورت گرفتگی بینی کودک بهتر است استفاده از این بخور پس از مصرف ضد احتقان های موضعی انجام شود.
  5. در برخی موارد مثل التهاب مجاری هوایی تحتانی یعنی مجاری فارنکس به پایین استفاده از هر نوع بخور تاثیری در درمان ندارد، مگر در کروپ و لارنژیت حاد و برونشیولیت در اطفال، که برای هر سه مورد استفاده از بخور سرد پیشنهاد میشود.

زمان استفاده از بخور سرد و گرم برای نوزاد و کودکان + فواید و نکات

4.150
این مطلب مفید بود ؟419
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی