دربی سال 52

41 سال پس از دربی سال 1352 + تصاویر

تاریخ انتشار : 17 شهریور 1393کد مطلب : 8324زمان مطالعه : 2 دقیقه
سالروز شکست تاریخی استقلال از پرسپولیس با نتیجه 0 بر 6 در سال 1352 که به معجزه سرخپوشها معروف شد. جزئیات مسابقه و تصاویر دیدنی از آن بازی را درسایت نمناک مشاهده کنید.

 41 سال قبل در روز جمعه 16 شهریور  دو تیم فوتبال پرسپولیس و استقلال (تاج سابق)، در سری رقابتهای سراسری کشور، جام تخت جمشید، برای دوازدهمین بار در ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر رفتند و عجیب ترین و تاریخی ترین نتیجه تاریخ فوتبال باشگاهی ایران  یعنی 6-0 به نفع پرسپولیس رقم خورد.

مسابقه استقلال و پرسپولیس 1351

در این بازی هردو تیم با سرمربی خارجی به رقابت پرداختند. در تیم استقلال زدراکو رایکوف یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال ایران در تیم پرسپولیس نیز آلن راجرز انگلیسی سرمربی  دو تیم بودند. نکته جالب برای سرخ پوشان این بود بازیکنان با کمک همایون بهزادی بازیکن ستاره این بازی به مدت 40 روز تمرین کرده بودند چون مربی تیم در مرخصی به سر می برد و شب قبل از بازی به تیم ملحق شد.60 هزار هوادار به استادیوم آزادی رفته تا این بازی را از نزدیک تماشا کنند. داور این مسابقه  پترچیانو از رومانی بود.
حسین کلانی (32)، ایرج سلیمانی (45 و 56) و همایون بهزادی (50، 86 و 90) گل های پرسپولیس به ثمر رساندند، بهزادی با این سه گل تبدیل به اولین بازیکنی شد که در تاریخ دیدارهای دو تیم موفق به هتریک کردن شده است، ایمون زاید لیبیایی مهاجم سابق سرخ پوشان نیز بعد از آن هتریک معروف در دیدار 3-2 سال 1390، دومین بازیکنی شد که موفق به زدن سه گل در دربی تهران شده است.
 
مسابقه استقلال و پرسپولیس 1351
 
دروازه بانان استقلال منصور رشیدی و زنده یاد ناصر حجازی بودند که هر کدام به ترتیب 4 و 2 گل را از مهاجمین پرسپولیس دریافت کردند.
نکته  مرموز و عجیب مربوط به این رخداد، فیلم مسابقه است که هنوز هم بعد از گذشت 41 سال، اطلاعات دقیقی از نحوه از بین رفتن آن در دست نیست.
گروهی اعتقاد دارند که بعد از شکست سنگین استقلال در آن بازی، کارگردان تلویزیونی صداوسیمای وقت ایران در آن زمان دستور به از بین بردن فیلم بازی را داده است و گروهی دیگر معتقدند که با توجه به همزمان بودن این بازی با رقابت های جهانی کشتی که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود و در استادیوم آزادی در حال برگزاری بود، هیچ دوربین تلویزیونی در استادیوم حاضر نبوده است و این بازی از لنز هیچ دوربینی ضبط نشده است.
در هر صورت 41 سال پیش در چنین روزی تاریخی ترین و عجیب ترین نتیجه تاریخ فوتبال ایران در بازی دو تیم رقیب تهرانی رقم خورد تا بعد از گذشت 4 دهه، هنوز هم صحبت ها راجع به آن گرم و جذاب باشد.
 
 
مسابقه استقلال و پرسپولیس 1351
 لحظه به ثمر رسیدن گل ششم پرسپولیس و باز شدن دروازه مرحوم ناصر حجازی توسط همایون بهزادی
 

41 سال پس از دربی سال 1352 + تصاویر

3.880
این مطلب مفید بود ؟6119
برگرفته از مشرق نیوز-/ف
برچسب : دربی تهران
وبگردی