هنگام عطسه
عطسه کردن از مکانیسم های طبیعی بدن است که برای بیرون کردن مواد خارجی از بدن می باشد، اما عطسه کردن دلایل مختلفی دارد و البته با انجام روش هایی می توان عطسه را متوقف کرد.

علت های جالب عطسه کردن و حقایقی که در این مورد باید بدانید

عطسه کردن یکی از مکانیسم های دفاعی و طبیعی بدن برای بیرون کردن مواد خارجی است و حفظ ریه ها و سایر اعضای بدن از آلودگی ها است. همه افراد به علت های گوناگونی مانند سرما خوردگی ، واکنش به مواد آلرژی زا و... عطسه می کنند. وقتی یک جسم خارجی به بینی وارد می شود ، این عضو از طریق سیستم عصبی موجود در بینی پیامی مبنی بر وجود جسم خارجی را به مغز ارسال می کند. مغز هم بدن را در شرایطی قرار می دهد تا بتواند به وسیله عطسه کردن، آن جسم خارجی را از جداره بینی خارج کند. در این بخش از سلامت نمناک دانستنی های جالبی را درباره عطسه کردن آورده ایم که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

چرا فلفل باعث می شود عطسه تان بگیرد ؟

این اتفاق به این دلیل است که ماده شیمیایی قلیایی فلفل، محرکی است که داخل بینی می رود و می تواند مانند هر گرد و غبار دیگری با تحریک سلول های عصبی داخل بینی و به منظور تمیز کردن بینی باعث عطسه کردن شود، عطسه واکنشی است که در نتیجه تحریک انتهای عصب داخل غشا مخاطی صورت می گیرد، فلفل چه سبز باشد و چه سیاه یا سفید،حاوی الکلوییدِ قلیای مایع بی رنگ و ازت دار می باشد که ماده قلیایی فلفل نامیده می شود که به فلفل، طعم تند می دهد، ماده قلیایی فلفل اگر وارد بینی شود، به عنوان یک محرک عمل می کند و با تحریک انتهای عصب داخل غشا مخاطی باعث عطسه کردنتان می شود، در واقع بینی شما می خواهد این محرک را بیرون بیاندازد و تنها کاری که می تواند بکند،عطسه کردن است، .جالب است بدانید تنها تحریک بینی سبب عطسه کردن نمی شود، بلکه افرادی که پدیده photo sneez reflex را تجربه کرده باشند ، با رسیدن نور یا نور خورشید به چشمانشان شروع به عطسه کردن می کنند.

عطسه با فلفل

مصرف فلفل موجب عطسه کردن می شود

آیا قلب هنگام عطسه کردن از کار می افتد ؟

نه اینطور نیست، عطسه با یک احساس قلقلک مانند در انتهای عصب شروع می شود و پیامی به مغزتان می دهد که نیاز دارد تا خودش را از دست چیزی که بینی تان را اذیت می کند رها شود، شما اول یک نفس عمیق می کشید و حبسش می کنید، با این کار عضلات سینه اتان را سفت می کنید، فشار هوای موجود در شش هایتان افزایش میابد، چشمانتان را می بندید زبانتان به سمت سق دهانتان فشار وارد می کند و ناگهان نفستان با سرعت از بینی اتان خارج می شود، تغییر فشار در قفسه سینه اتان به خاطر عطسه همچنین بر جریان خونتان نیز تاثیر می گذارد که ممکن است بر ضربان قلبتان هم تاثیر گذار خواهد بود.

طبق گفته محققان، باوری که می گویند هنگام عطسه قلب از کار میافتد، می تواند به خاطر احساس گذشتن از یک تپش قلب باشد ، زمانی که یک وقفه طولانی قبل از ضربان بعدی قلب به وجود میاید،آن تپش محکم تر و قابل حس تر است، شاید مثل احساسی بامزه در ناحیه بالایی قفسه سینه و یا گلو حس شود.

چرا هنگام عطسه کردن ستاره می بینیم؟

این توهم نیست. واقعا بارقه هایی از نور در کره چشم وجود دارد در حقیقت سلول های چشمتان دائما نورهایی که بیوفوتونز نامیده می شوند را از خود ساتع می کنند و این به این خاطر است که چشمتان مثل هر چیز دیگری از اتم ساخته شده است و اتم ها حاوی ذراتی ابتدایی هستند که نور را منتقل می کنند ذهنتان به سادگی از این نورهای حواس پرت کننده چشم پوشی می کند ، اما وقتی که چشمتان را می مالید ،با سرعت از زمین بلند می شوید،یا به محکمی عطسه می کنید ،فشار وارده مقدار زیادی از این بیوفوتونز ها را برای مغزتان به منظور کنترل می سازد که برای چند لحظه کوتاه قابل مشاهده اند، آنها به طور فنی فوسفنز نامیده می شوند، ولی ما از آن ها به عنوان ستاره یاد می کنیم.

عطسه کردن از اعصابتان آغاز می شود

سیستم عصبی همه افراد یکسان هستند اما پیام هایی که در طول این عصب ها در حرکتند ، راه های متفاوتی برای رفت و آمد به مغز انتخاب می کنند و به همین علت عادت عطسه کردن در افراد مختلف ، متفاوت است. انتقال عصب ها به مغزتان می گوید که در بینی چیزی هست که باید بیرون بیاید.

عطسه زدن

عطسه کردن در افراد مختلف

عطسه برای محافظت از بدن

عطسه کردن بخشی از فرایند ایمنی بدن است که با پاک کردن بینی از باکتری ها و ویروس ها باعث می شود سالم بمانید. با ورود محرکی به بینی شما ، مرکز عطسه که در پایین ساقه مغز قرار دارد را تحریک می کندو سریعا پیام هایی برای بستن گلو، چشم ها و دهانتان می فرستد. سپس، عضلات سینه منقبض شده و به سرعت عضلات گلوباز و آزاد می شوند و هوا همراه با بزاق و ماده مخاطی با شدت از دهان و بینی خارج شده و عطسه می کنید.

علت عطسه نکردن در خواب

وقتی می خوابید معمولا عطسه نمی کنید زیرا در هنگام خواب اعصاب عطسه هم در استراحت به سر می برند.

کارهایی که موجب عطسه کردن می شوند؟

برداشتن ابرو

علت عطسه کردن هنگام برداشتن ابرو این است که کندن موهای ابرو روی عصبی در صورتتان که مسیر بینی را تامین می کند اثر می گذارد و شما عطسه می کنید.

ورزش کردن موجب عطسه می شود:

هنگام ورزش کردن تعداد تنفستان زیاد شده و بینی و دهانتان خشک می شود و در نتیجه بینی به این مسئله واکنش نشان داده و شروع به ترشح می کند که موجب عطسه می شود.

دلیل عطسه زیاد

کارهایی که باعث عطسه کردن می شود

عطسه کردن با قرار گرفتن نور آفتاب:

افرادی که به نورآفتاب حساسیت دارند ، هنگام قرار گرفتن در زیر نور عطسه می کنند و این مسئله ارثی است.

عطسه کردن بعد از رابطه جنسی :

برقراری رابطه جنسی ، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می کند و باعث می شود افراد از رابطه جنسی خود لذت ببرند و بعد از اتمام آن عطسه کنند.

چطور عطسه را متوقف کنید؟

اگر می خواهید عطسه تان را متوقف کنید ، از راه دهان نفس بکشید و در آن زمان بینی خود را بگیرید.

آیا میدانستید...

زمانی که عطسه می کنید هوا با سرعت 100 مایل بر ساعت از بینی شما خارج می شود. تخمین زده شده است که 5 میلیون گیرنده بویایی در بینی انسان وجود دارد.

بینی ما روزانه حدود 1 تا 2 پینت مخاط تولید میکند.

طولانی ترین عطسه 978 روز که توسط دونا گرفیت از انگلستان به ثبت رسیده است.

ایگوانا حیوانی است که بیشتر از سایر حیوانات عطسه می کند تا برخی نمک های خاص را که از محصولات فرعی فرایندهای گوارشی تولید می شود را بیرون برانند .

خرافات مربوط به عطسه:

خرافات زیادی درمورد عطسه وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

هنگام عطسه کردن قلبتان می ایستد ، این باور اشتباه است و دلیل اثبات این اشتباه را در بخش ابتدایی همین قسمت از سلامت نمناک شرح دادیم.

وقتی عطسه می کنید کره چشمتان بیرون نمی پرد و اگر موقع عطسه کردن حتی چشم هایتان را نبندید و باز نگه دارید، چشم هایتان بیرون نمی پرد. درست است هنگام عطسه ، فشارخون پشت چشم افزایش می یابد اما آنقدر زیاد نیست که سبب بیرون زدن چشم هایتان از حدقه شود.

بسیاری از افراد معتقدند وقتی عطسه می کنید باید کاری که مشغول انجام آن هستید را متوقف نموده و صبر کنید.

برخی افراد نیز اعتقاد دارند وقتی عطسه می کنید دوستی به ملاقاتتان می آید.

برخی افراد معتقدند اگر گربه تان عطسه کند باران خواهد آمد.

گفتن واژه عافیت باشید بعد از عطسه به همدیگر از عقاید قدیمی است. واژه عطسه به یونانی به معنای روح است و در گذشته افراد معتقد بودند که عطسه تجربه ای نزدیک به مرگ است و دعای خیر هنگام عطسه کردن سبب می شود روح فرد از بدنش خارج نشود و شیطان نتواند به بدن فردی که عطسه کرده وارد شود.

 

حقایق جالب در مورد عطسه که بخوانید شوکه می شوید

4.669
این مطلب مفید بود ؟636
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mentalfloss / livescience / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : عطسه کردن
وبگردی