عنصر روی
عنصر روی برای بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی و سلولی بدن لازم و ضروری است و پژوهشگران هر روز با جنبه های جدیدی از چگونگی پشتیبانی این ماده معدنی از سلامت کلی بدن انسان آشنا می شوند.

با نقش عنصر روی در سلامتی بدن آشنا شوید

عنصر روی یک ماده معدنی ضروری برای سلامت بدن انسان می باشد و نقش موثری در سلامتی تمامی ارگان های بدن ایفا می کند . در این بخش از نمناک شما را با عنصر روی و نقش کلیدی آن برای سلامتی تمامی ارگان های بدن آشنا می کنیم پس با ما همراه شوید.

سلامتی تمامی قسمت های بدن با عنصر روی

وی در بدن ما به مقدار ناچیزی حدود 2 تا 3 گرم وجود دارد. همین مقدار نیز به طور نامساوی در بدن تقسیم می شود؛ 60 تا 65% در ماهیچه ها و بقیه در استخوان ها ذخیره می گردد. اما در جریان خون وجود دارد تا به هر قسمت بدن که لازم است برسد.

فعال کننده آنزیم ها
آنزیم مولکولی با منشا پروتئین است که یک یا چندین واکنش شیمیایی را در بدن تسریع می کند. این در حالی است که هزاران آنزیم در همه سلول های بدن فعالیت می کنند. این واکنش های شیمیایی بسیار پیچیده هستند و یکی پشت سر هم این فرایند را انجام می دهند. روی بیش از صد فرایند آنزیمی را فعال می کند. به عبارت دیگر روی در همه جای بدن نقش دارد.

عنصر روی
نقش عنصر روی در سلامتی بدن

روی در قلب سلول ها
روی در سنتز AND و ARN ؛ مولکول های اساسی وراتث که تشکیل همه پروتئین ها را هدایت می کند نقش دارد. از همین رو نقش این عنصر در رشد بسیار اساسی و مهم است. همچنین در تشکیل و متابولیسم بسیاری از هورمون ها از جمله تستوسترون و انسولین نقش دارد.
روی همچنین برای عملکرد مطلوب سیستم ایمنی، انعقاد خون و غده تیروئید نیز تاثیر دارد. به علاوه این عنصر قدرت آنتی اکسیدانی بسیار قوی نیز دارد و برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و استحاله ماکولای چشمی مهم است.

روی و پوست
روی برای تشکیل پروتئین ها و آنتی اکسیدان ها در یک زمان ضروری بوده و ناگزیر بر پوست اثر می گذارد. این عنصر بهبود زخم پس از جراحت را تسریع می کند و نقش آن در درمان آکنه به همین دلیل است. به علاوه توصیه می شود مادرانی که نوزادشان دچار سوختگی پا می شوند از کرم های حاوی روی استفاده نمایند.
کمبود روی با خشکی پوست، ناخن های شکننده و شیار دار و ریزش موها بروز می کند.

چطور دچار کمبود روی نشویم؟
نیاز بدن به روی برای نوجوانان 13 تا 15 میلی گرم و برای بزرگسالان 13 تا 23 گرم در دوران بارداری و شیردهی است. کمبود روی در غالب موارد به عادات غذایی نادرست، خوراکی های صنعتی شور و شیرین برمی گردد. کسانی که رژیم گیاهخواری دارند به خاطر عدم دریافت کافی پروتئین های حیوانی که جذب روی را در بدن تسهیل می کند، دچار این کمبود هستند.
اگر در برنامه غذایی روزانه به طور منظم از حبوبات، نان سبوس دار، گوشت و ماهی استفاده کنید در معرض این کمبود نخواهید بود.

مکمل های روی
مکمل غذایی روی در موارد کمبود به خصوص در دوران بارداری لازم است. اما مصرف این مکمل حتما با مشورت پزشک باشد زیرا ممکن است برای بدن آسیب هایی در پی داشته باشد. همچنین نباید دوز مصرفی بیشتر از 50 میلی گرم در روز باشد. اگر به دلیل ریزش موها یا شکنندگی ناخن ها از مکمل های روی استفاده می کنید مراقب باشید که دیگر مکمل های ویتامین ها و مواد معدنی را همزمان مصرف نکنید. البته مصرف مکمل ها نباید جای تغذیه متنوع و متعادل را بگیرد.

عنصر روی

آشنایی با نقش عنصر روی در سلامتی بدن

نشانه های حاکی از کمبود روی

نازک شدن موها، پدیدار شدن آکنه های عذاب آور، زخم هایی که بهبودی آنها طول می کشد، و احساس همیشگی خستگی و ضعف از جمله نشانه هایی هستند که ممکن است آنها را با روند پیری یا استرس پیوند دهید و از این رو، توجه لازم را به آنها نداشته باشید. اما این نشانه ها می توانند حاکی از کمبود ماده مغذی روی در بدن شما نیز باشند.

روی به عنوان عنصری که می تواند در پیشگیری و کمک به بهبودی سریع تر سرماخوردگی نقش داشته باشد، شناخته می شود، اما اینماده مغذی جنبه هایی فراتر از تقویت سیستم ایمنی بدن را در بر می گیرد. روی عنصری است که بدن به دریافت مقدار زیادی از آن نیاز ندارد، اما پشتیبان بیش از 300 عملکرد در بدن انسان، از جمله ایجاد سلول های جدید پس از بیماری و آسیب دیدگی است. بسیاری از پزشکان بر آثار روی برای کمک به درمان برخی بیماری های شایع، مانند اختلال در عملکرد روده و سلامت روان متمرکز شده اند.

هر سیستمی در بدن که شاهد گردش سریع سلولی است از روی استفاده می کند. سیستم ایمنی بدن انسان نمونه ای از یک سیستم سلولی متکی به ماده معدنی روی برای بازسازی است. همچنین، هر مرحله رشد و توسعه از چرخه زندگی، مانند بارداری و اوایل دوران کودکی ، دورانی هستند که مصرف روی از اهمیت ویژه ای در آنها برخوردار است. در حقیقت، روی از بلوک های سازنده کلیدی محسوب می شود.

چقدر از نقش عنصر روی در سلامت بدن اطلاع دارید؟

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از قدس آنلاین _سلامت نیوز / ف
برچسب : سلامت بدن
وبگردی