مصرف شیر

برخی از باورهای غلط درباره مصرف شیر

کد مطلب : 66453زمان مطالعه : 6 دقیقه
نظرات و باورهای متفاوتی درباره مصرف شیر وجود دارد که در این مقاله با دلایل علمی به رد این باورها می پردازیم.

درباره مصرف شیر چه باورهای غلطی وجود دارد

برخی اوقات از گوشه و کنار اخبار و شایعه هایی را می شنویم که ما را در مصرف شیر ، این نوشیدنی گوارا و سایر لبنیات دچار تردید می کند. این باورها قرن هاست که در میان مردم رواج پیدا کرده اند اما بیشتر آنها ریشه علمی ندارند. در این مطلب به برخی از افسانه ها و بازگو کردن حقیقت درباره شیر پرداخته ایم .

شاید این باور های غلط راجع به مصرف شیر را شنیده باشید

در زمینه فواید سلامت لبنیات بدون چربی ممکن است اغراق شده باشد. پژوهش های جدید نشان داده اند افرادی که لبنیات پر چرب مصرف می کنند نسبت به افرادی که محصولات کم چرب مصرف می کنند در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری قلبی یا دیابت قرار ندارند .
محصولات لبنی یکی از بزرگترین بخش های صنایع غذایی را تشکیل می دهند. دیر زمانی است که مصرف شیر برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن و پیشگیری از پوکی استخوان و کاهش خطر شکستگی استخوان توصیه می شود. اما آیا به واقع این گونه است؟
مطالعات جدید نشان داده اند که برای جذب کلسیم در بدن باید به میزان کافی منیزیم و ویتامین C نیز در دسترس باشد. همچنین، شیر محصولی اسیدی در نظر گرفته می شود و بدن برای خنثی کردن اثر اسید و ایجاد تعادل در pH خون از ذخیره کلسیم موجود در استخوان ها برداشت می کند. از این رو، مصرف شیر ممکن است حتی اثری معکوس در زمینه تامین کلسیم مورد نیاز بدن داشته باشد. در ادامه با برخی باورهای نادرست درباره شیر بیشتر آشنا می شویم .

مصرف شیر

افسانه هایی درباره مصرف شیر

افسانه:شیر بدون چربی سالم ترین انتخاب است
حقیقت :در زمینه فواید سلامت لبنیات بدون چربی ممکن است اغراق شده باشد. پژوهش های جدید نشان داده اند افرادی که لبنیات پر چرب مصرف می کنند نسبت به افرادی که محصولات کم چرب مصرف می کنند در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری قلبی یا دیابت قرار ندارند. برخی پژوهش های دیگر رابطه بین مصرف لبنیات پر چرب با کاهش احتمال چاقی را نشان داده اند. این به دلیل آن است که برخی اسیدهای چرب در لبنیات ممکن است با احساس سیری مرتبط باشند. زمانی که انواع بدون چربی شیر، ماست، و پنیر را مصرف می کنید ممکن است احساس سیری به خوبی در شما شکل نگیرد و در ادامه غذای بیشتری نیز مصرف کنید. شیر کم چرب به جذب مواد مغذی از شیر مانند ویتامین های A و D و همچنین اسیدهای چرب مهم کمک می کند .

افسانه:شیر موجب گرفتگی بینی می شود
حقیقت :مصرف لبنیات شرایط سرماخوردگی شما را وخیم تر نمی کند. افزایش گرفتگی بینی که پس از نوشیدن شیر احساس می شود، احتمالا واقعی نیست. نتایج پژوهشی در سوئیس نشان داد افراد مبتلا به سرماخوردگی که شیر می نوشیدند در مقایسه با افرادی که شیر مصرف نمی کردند، سرفه یا آبریزش بینی بیشتری نداشتند. افرادی که افزایش مشکلات تنفسی پس از نوشیدن شیر را گزارش کرده بودند، آنهایی بودند که باور داشتند محصولات لبنی موجب تولید مخاط بیشتر می شود .

افسانه:مصرف شیر بیشتر به معنای بهره مندی از استخوان های قوی تر است
حقیقت :زمانی که موضوع فواید کلسیم در زمینه تقویت استخوان مطرح می شود، نتایج مطالعات یکدست نیستند. مطالعه ای که در سال 2015 در نشریه BMJ منتشر شد، نشان داد احتمال شکستگی استخوان در افراد میانسال که مکمل کلسیم مصرف کرده یا سطوح بالای این ماده معدنی را از رژیم غذایی خود دریافت می کردند، تفاوت خاصی با افرادی که کلسیم کمتری مصرف می کردند ندارد. به گفته پژوهشگران، شواهد درباره این که مکمل های کلسیم از شکستگی های استخوان پیشگیری می کنند، ضعیف و متناقض هستند. در همین راستا، پژوهش های بیشتری باید برای تشخیص بهترین روش های حفظ سلامت و استحکام استخوان ها و پیشگیری از شکستگی در سنین بالا انجام شوند. تمریناتی که بر تحمل وزن متمرکز هستند، مانند پیاده روی و دویدن و تمریناتی که بر تعادل تاکید دارد، مانند یوگا و تای چی، به نظر می رسد از اهمیت ویژه ای در این زمینه برخوردار هستند .

مصرف شیر

درباره مصرف شیر چه باورهای غلطی وجود دارد

افسانه:بیشتر مردم نمی توانند لاکتوز را به خوبی گوارش کنند
حقیقت :به گفته دنیس ساویانو، استاد علوم تغذیه در دانشگاه پوردو که بیش از 30 گوارش لاکتوز را مورد مطالعه قرار داده است، بدن انسان می تواند برای تحمل شیر بیشتر سازگار شود. حتی افرادی که در گوارش لاکتوز با دشواری مواجه هستند، در صورت مصرف وعده های کوچک، به ویژه زمانی که مصرف لبنیات با یک وعده غذایی همراه باشد، به ندرت علائمی از خود بروز می دهند. هر سم یا غذایی دارای یک دوز است. در مورد لاکتوز یا شیر، دوزی وجود دارد که موجب بروز علائم می شود و به طور معمول بیشتر از یک فنجان است. مصرف منظم شیر می تواند بدن را هرچه بیشتر به گوارش لاکتوز عادت دهد، حتی اگر نشانه های عدم تحمل را پیش از این نشان داده باشید .

افسانه:شیر بهترین نوشیدنی برای تامین کلسیم است
حقیقت :نوشیدنی های دیگری نیز وجود دارند که می توانند محتوای کلسیم مشابه با شیر را ارائه کنند. یک فنجان شیر می تواند 30 درصد از نیاز روزانه شما به کلسیم را تامین کند و از این نظر منبعی خوب برای این ماده مغذی است، اما تنها انتخاب برای تامین آن نیست. کلسیم به استخوان ها، عضلات، قلب و اعصاب کمک می کند. یک فنجان آب پرتقال غنی شده با کلسیم می تواند 35 درصد و شیر سویا غنی شده با کلسیم می تواند تا 45 درصد از نیاز روزانه شما به این ماده معدنی را تامین کنند .

افسانه:تمام محصولات لبنی دارای ویتامین ها و مواد معدنی مشابه هستند
حقیقت :شیر و ماست از نظر تراکم مواد مغذی غنی تر از پنیر و خامه هستند. پنییر در جایگاهی بین شیر و خامه قرار می گیرد، زیرا از مواد مغذی بیشتر نسبت به خامه بهره می برد، اما به طور معمول از محتوای ویتامین D مشابه با شیر برخوردار نیست. پنییر منبع خوبی برای کلسیم و پروتئین است، اما از محتوای ویتامین D و منیزیم کمتری برخوردار است .

سه افسانه دیگر درباره نوشیدن شیر

نوشیدن شیر باعث بلوغ زودرس دختران می شود

تا کنون هیچ مدرکی به دست نیامده است که ثابت کند نوشیدن شیر سن بلوغ را در دختران به جلو می اندازد. امروزه دختران نسبت به نسل های قبل در سنین پایین تری بالغ می شوند. دلیل این موضوع هنوز به طور کامل کشف نشده است. با این حال بسیاری از محققان اضافه وزن در نوجوانان را عامل بلوغ زودرس آنها می دانند. نوشیدن شیر باعث جلوگیری از اضافه وزن و بلوغ زودرس خواهد شد. شیر سرشار از کلسیم است و نباید از رژیم غذایی کودکان و نوجوانان حذف شود .

مصرف شیر

آشنایی با باورهای غلط درباره مصرف شیر

نوشیدن شیر باعث ایجاد سنگ کلیه می شود

دشمن سنگکلیه 

مصرف مایعات و کلسیم به اندازه کافی در طول روز می تواند از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری کند. در واقع مصرف حداقل 2 وعده شیر وخوراکی های سرشار از کلسیم در روز خطر ایجاد سنگ کلیه را افزایش نمی دهد، بلکه این احتمال را تا حد زیادی کاهش می دهد. باید توجه کرد با اینکه دریافت کلسیم از طریق مواد غذایی می تواند از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری کند اما مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D می تواند خطر ایجاد سنگ کلیه را افزایش دهد، بنابراین بهتر است که کلسیم مورد نیاز خود را از مواد غذایی مانند شیر دریافت کنید .

لبنیات چاق کننده است

اگر می خواهید چاق نشوید
تحقیقات نشان داده اند، مصرف محصولات لبنی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم می تواند از چاقی و اضافه وزن جلوگیری کند. محققان معتقدند، این خاصیت به دلیل وجود کلسیم در شیر ایجاد می شود. علاوه بر این، پروتئین موجود در شیر اشتها را کاهش می دهد و در نتیجه باعث می شود، فرد احساس سیری کند و هر چه فرد بیشتر احساس سیری کند کمتر غذا می خورد. در نتیجه دچار اضافه وزن نخواهد شد .

برخی از باورهای غلط درباره مصرف شیر

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از عصر ایران ، برترین ها / ف
برچسب : مصرف شیر
وبگردی