کم شنوایی
عفونت گوش میانی در کودکان در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع میتواند عامل مهم ایجاد کم شنوایی در کودکان باشد.

عوامل ایجاد کم شنوایی در کودکان کدامند

کم شنوایی به عنوان پدیده ای شایع در کودکان ، در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است . علل مهمی در ایجاد کم شنوایی کودکان دخیل هستند که از میان آنها میتوان به سه عامل مهم عفونت گوش میانی ، علل مادرزادی و علل اکتسابی اشاره کرد.

کم شنوایی یا محروم ماندن از احساس شنیدن اصوات، ناتوانی جسمی بزرگی است که به دنبال خود اختلالات گفتاری را نیز به همراه می آورد، زیرا یادگیری سخن گفتن از شنیدن آغاز می شود؛ اما چرا باید کودکان از تجربه حس شنیدن و صحبت کردن محروم بمانند آن هم در شرایطی که به گفته متخصصان گوش، حلق و بینی 95 تا 98 درصد نوزادانی که با اختلالات شنوایی متولد می شوند در صورت تشخیص بموقع و تا قبل از شش ماهگی درمان می شوند و می توانند از نعمت شنوایی نزدیک به افراد طبیعی برخوردار شوند.

غربالگری شنوایی روشی سریع در تشخیص کم شنوایی

رئیس انجمن شنوایی شناسی آذربایجان شرقی در خصوص علل ناشنوایی در سالمندان اظهار داشت:کم شنوایی در سالمندان علل زیادی دارد که مهم ترین آن پیرگوشی است، از آنجایی که پیرگوشی به تدریج اتفاق می افتد در بسیاری از موارد شخص نسبت به آن کم توجهی می کند و عدم توجه و اقدام نکردن به موقع آن باعث کمرنگ شدن ارتباط فرد مسن با اعضای خانواده، دوستان و به دنبال آن انواع آسیب های روانی و عاطفی می شود.

وجود برنامه های غربالگری سالمندان می تواند به شناسایی و اقدام به موقع که شامل تجویز سمعک در مراکز شنوایی شناسی و در نتیجه کیفیت زندگی بهتر برای سالمندان می باشد، بسیار کمک کننده باشد.

رئیس انجمن شنوایی شناسی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بیماری های شایع گوش در سنین مختلف متفاوت اند، گفت:در کودکان بیشتر می توان به انواع عفونت های گوش میانی اشاره کرد که در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع می تواند مشکلاتی برای سلامتی فرد کم شنوا و ناشنوا در یادگیری، تکلم، تحصیل و... ایجاد کند.

کم شنوایی در کودکان

کم شنوایی کودکان را بعد از تشخیص سریع درمان کنید

وی با اشاره به لزوم جدی گرفتن غربالگری شنوایی در کودکان و نوزادان گفت:در نوزادان، کودکان و دانش آموزان دوره پیش دبستانی و دبستان علل گوناگونی می تواند باعث کم شنوایی شود که در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع مشکلاتی در یادگیری، تکلم و بعدها در تحصیل فرد کنار تمام مشکلات سلامتی ایجاد می کند که با انجام ارزیابی های شنوایی شناسی و ارجاع و اقدام به موقع می توان جلوی خیلی از آسیب های ناشی از آن را گرفت.

وی تأکید کرد:همچنین کاهش شنوایی های خفیف در کودکان که اغلب والدین و اطرافیان کودک متوجه آن نمی شوند آسیب هایی در حیطه گفتار، زبان و آموزش فردی دارد که با انجام غربالگری های شنوایی دوره ای می توان از آسیب های جانبی آن کاست.

وی تصریح کرد:در بزرگسالان انواع عفونت های گوش؛ پارگی پرده، عارضه های مربوط به استخوانچه های گوش میانی، کم شنوایی های حسی و عصبی را به وجود می آورد، همچنین در برخی موارد کم شنوایی ها شغلی هستند که با انجام اقدامات پیشگیرانه، غربالگری و ارزیابی دقیق شنوایی شناس در مراکز طب کار یا صنعتی می توان به کاهش چنین آسیب هایی کمک کرد.

رئیس انجمن شنوایی شناسی آذربایجان شرقی در خصوص آمار تخمینی کم شنوایی در این استان گفت:سالانه حدود 70 هزار نوزاد در استان آذربایجان شرقی متولد می شوند که بر اساس تخمین 3 الی 8 نوزاد از هر هزار تولد کم شنوا (و حدود 210 تا 560 نوزاد کم شنوا) هستند؛ البته انواع کم شنوایی های اکتسابی بعد از تولد را هم باید به این آمار اضافه کنیم.

مداخله و توانبخشی به موقع در کودکان کم شنوا به لحاظ حساس بودن زبان آموزی و یادگیری بسیار اهمیت دارد و شنوایی شناس به عنوان جزو لاینفک تیم توانبخشی در کم شنوایان، دارای نقش مهم و تأثیرگذاری در تمام مراحل است اما متأسفانه تعداد مراکز مخصوص خانواده ها و کودک کم شنوا واگذار شده به شنوایی شناسان در استان آذربایجان شرقی بسیار محدود است.

وی اضافه کرد:تجویز وسایل کمک شنیداری از قبیل سمعک یکی از مواردی است که شنوایی شناسان انجام آن را به عهده دارند همچنین جلسات مشاوره درست توسط شنوایی شناسان منجر به استفاده درست و به جا از این وسیله شده و بهبود وضعیت بیمار را به دنبال دارد اما متأسفانه در مواردی شاهد دخالت گروه های غیرتخصصی در این حیطه هستیم که منجر به اتلاف هزینه، زمان و بدتر شدن وضعیت شنوایی فرد می شود.

رئیس انجمن شنوایی شناسی آذربایجان شرقی افزود:زمانی تعداد شنوایی شناسان کم بود و برای پوشش دهی بهتر و کامل تر از افراد رشته های مرتبط نیز استفاده می شد ولی امروزه با وجود شنوایی شناسان متخصص و علاقه مند به انجام خدمات تخصصی و ارزیابی شنوایی انجام این خدمات توسط افراد دیگر توجیه علمی و تخصصی ندارد.

عفونت گوش میانی عامل کم شنوایی در کودکان

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از خبرگزاری تسنیم / م.ف
وبگردی