شستن گل کلم
گل کلم را خوب بشویید زیرا کرم هایی در آن وجود دارند که ممکن است دیده نشوند پس شستن آن ها را با دقت انجام دهید تا کاملا تمیز شوند.

شستن گل کلم با تکنیک های مطمئن 

سبزیجات و میوه ها کرم ها و حشراتی دارند که در شکاف ها پنهان شده اند و باعث می شود نتوان آنها را دید ؛ آنها اغلب با بسیاری از مواد شیمیایی مضر و حشره کش ها اسپری می شوند، تا از کرم ها محافظت شوند ؛ بله، ارگانیک .

کام ادعا می کند که آنها ماده شیمیایی آزاد هستند، اگر بتوانید آنها را بخرید عالی است، اما ممکن است برای همه به راحتی قابل دسترس نباشند.

همچنین به یاد داشته باشید, قبل از این که سبزیجات و میوه ها را به آشپزخانه خود ببرید , آن ها بسیار سفر کرده اند اما نه به روش بهداشتی، بنابراین ممکن است پر از خاک و میکروب و باکتری هایی مانند سالمونلا , لیستریا و ای کولی باشند که می توانند منجر به بیماری های ناشی از غذا شوند.

کرم گل کلم 

از چه روشی برای شستن گل کلم استفاده کنم بهتر است؟

ساده ترین روشی که در بسیاری از مقالات خوانده ایم این است که سبزیجات خود را در یک سرکه رقیق برای حدود 10 تا 20 دقیقه فرو ببرید یا سبزیجات و میوه ها را برای مدتی در آب شور خیس کنید . بعداً آن ها را با آب بشویید و به صورت دل خواه استفاده کنید . 

معدود سبزیجاتی وجود دارد که به ما زحمت می دهند. یکی از آنها گل کلم است. دلیل، کرم هایی است که در زیر گلهای آن پنهان شده اند، و تقریبا دیدن آنها را غیرممکن می کند. تمیز کردن و ضد عفونی کردن گل کلم بسیار مهم است .

علاوه بر دو روش تمیز کردن سبزیجات ,برخی از این روش برای تمیز کردن گل کلم ( یا حتی کلم بروکلی ) استفاده می کند . این روش از زردچوبه استفاده می کند چون خاصیت ضد باکتری دارد و می تواند میکروب ها را بکشد .

کلم گل سفید

مراحل شستن گل کلم

 • گل کلم را از ساقه جدا کنید ، هر لکه ای را با مالش آن زیر آب بشویید .
 • در یک کاسه، به اندازه کافی آب را بریزید تا گلها به طور کامل در آن غوطه ور شوند. (همچنین می توانید از آب گرم استفاده کنید)
 • 2-3 قاشق چای خوری پودر زردچوبه اضافه کنید و آن را هم بزنید.
 • سپس گلهای گل کلم را به آن اضافه کنید و اجازه دهید 20 تا 30 دقیقه بماند.
 • درنهایت آبکشی کنید. حالا گل کلم شما ضد عفونی شده و آماده استفاده در دستور آشپزی شما می باشد .

شستن گل کلم

برای شستن گل کلم به چه نیاز داریم؟ 

آنچه شما برای فرآیند تمیز کردن گل کلم نیاز دارید:

 • سر گل کلم
 • یک قابلمه گود بزرگ برای گذاشتن گل کلم در آن
 • آب - به اندازه کافی برای پوشش همه گل کلم
 • نمک - برای اضافه کردن به آب گرم
 • آب سرد – برای شستن نهایی قبل استفاده در آشپزی
 • چاقوی تیز
 • صافی یا الک

برش و تمیز کردن گل کلم 

برگ ها را از پایین گل کلم بکنید، ساقه بلند را با یک چاقوی تیز ببرید . اگر متوجه شدید که گلها برای کاری که می خواهید انجام دهید ، بسیار بزرگ هستند ، آن ها را با دست یا چاقو به قطعات کوچک تر و مناسب برای غذایی که می خواهید درست کنید، برش دهید .

تمیزکردن گل کلم

شستن گل کلم قبل از طبخ

آب داغ را در یک قابلمه بریزید( توجه داشته باشید که آب جوش نباشد) آنطور که در بخش نکات خانه داری در نمناک می خوانید سپس کمی نمک اضافه کنید و همه گل کلم را به آب داغ اضافه کنید و سپس اجاق گاز را خاموش کن .

در قابلمه را بپوشانید و حدود 5 تا 8 دقیقه بگذارید تا بماند. ممکن است کثیفی و حشرات کوچکی را ببینید که در آب شناور هستند( اگر وجود داشته باشد .)

گل کلم را با استفاده از یک قاشق شکافدار از آب داغ بردارید یا می توانید آب داغ را خالی کنید و گل کلم ها را در یک صافی بریزید تا آب به خوبی خالی شود

گلها را بر روی یک حوله ضخیم بگذارید تا خشک شود .شما تفاوت رنگ گل کلم را خواهید دید که پاک تر و سفید تر می شود. حالا گل کلم آماده طبخ است.

نکته شستن گل کلم:

حتی در صورتی که هیچ گونه آلودگی و کثیفی به ظاهر دیده نشود، گل کلم را به خوبی در آب سرد بشویید.

بهترین و مطمئن ترین روش شستن گل کلم در خانه

4.344
این مطلب مفید بود ؟386
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی