علت صافی کف پا
صاقی کف پا، یکی از مشکلاتی است که از بدو تولد می تواند طی یک سری از علائم، در بدن شکل گیرد که می توانید با یک سری ار درمان های ممکن، این مشکل را برطرف کنید.

صافی کف پا و کف پای صاف

پاهای صاف و تخت، به پاهایی گفته می شوند که کف پا فاقد هرگونه قوسی باشد. هنگامی که پا روی زمین گذاشته می شود، طرف داخلی یا میانی پا، پایین‌تر رفته و قوس خود را از دست می دهد. این عارضه باعث می شود تمام کف پا با زمین درگیر شود. اگر علائم از درد ایجاد نشود، یک اختلال به حساب نمی آید. در ادامه این گزارش از سلامت نمناک جزئیات مهمی در مورد مشکل صافی کف پا خواهیم گفت.

آرک یا قوس کف پا چیست؟

زیر کف پای بزرگسالان دارای یک منحنی به سمت بالا در وسط است که قوس نامیده می شود. در واقع دو آرک اصلی وجود دارند، یکی به طور پیوسته و از پاشنه به نوک پا (قوس طولی) و یکی عمود بر قوس قبلی در کف پا (قوس عرضی) وجود دارد؛ قوس ها با روش هایی که در آن استخوان ها به صورت محکم به یکدیگر نگه داشته می شوند، تشکیل می شوند. به ویژه استخوان های پای میانی این استخوان ها به واسطه تاندون ها کاملا محکم می شوند.

چندین تاندون در پا و قسمت های پایینی پا در ایجاد آرک ها به این طریق دخیل هستند. این تاندون ها، استخوان های نیمه پائین را به پاشنه ها متصل می کنند تا قسمت های زیرین پا برروی زمین را نگه دارند. مهم ترین تاندون درگیر در کار، تاندون تیبیال است که از پشت پاها در پشت استخوان مچ پا و سپس در زیر پا به سمت قسمت های میانی پا کشیده شده است.

صافی کف پا

درمان صافی کف پا

چرا در کف پاهایمان قوس داریم؟ فایده قوس کف پا چیست؟

پاها، فوق‌العاده خوب طراحی شده اند. ساختار انعطاف‌پذیر آنها از 26 استخوان و بیش از 100 ماهیچه، تاندون ها و رباط ها تشکیل شده است.

سه قسمت آناتومیکی در پا عبارتند از :

 • قسمت جلویی پا : از انگشتان پا و پنج استخوان بلند یا متاتارس تشکیل شده است.
 • پای میانی : مجموعه ای از استخوان هایی که قوس پا را تشکیل می دهند.
 • پاشنه : پاشنه و مچ پا.

رباط ها، تاندون ها و عضلات در کنار این استخوان ها قرار می گیرند. آنها را با یکدیگر ترکیب می کنند و اجازه حرکات بسیاری را می توانند به پا ها بدهند. قوس پاها به ما کمک می کنند که بایستیم، تعادل داشته باشیم، راه برویم، بپریم و حرکت های مختلفی انجام دهیم و این به این دلیل است که آنها با ایجاد تنش و انعطاف پذیری به پا، اجازه می دهند بخش میانی پا به راحتی باز و بسته شود. آنها با جذب شوک های فیزیکی فرود پا و تولید قدرت، به فشار دادن و تنظیم تعادل و راه رفتن به پاها کمک می کنند. همچنین به توزیع وزن بدن به طور مساوی در اطراف پا کمک می کنند تا ما حرکت کنیم.

علت صافی کف پا در کودکان و بزرگسالان چیست؟

چه چیزی باعث ایجاد کف پای تخت و همچنین از بین رفتن قوس کف پا می شود؟ کف پای تخت، می تواند به سادگی ایجاد شود، مانند غیر طبیعی بودن از بدو تولد، صافی کف پا می تواند به ارث برده شود، درست همانطور که ما دیگر ویژگی های فیزیکی را از والدینمان به ارث می بریم. بچه های کوچک، معمولا پاهای تخت دارند، قوس کف پا در کودکان، فقط هنگام ایستادن کمی قابل مشاهده است، همچنین هنگامی که بزرگتر شوند این قوس ها ظاهر می شوند (اگر چه بعضی وقت ها در کودک می توان قوس را هنگامی که کودک روی نوک انگشت قرار می گیرد دید).

فایده قوس پا

دلیل صافی کف پا و فایده قوس کف پا

برخی از دلایل از بین رفتن قوس کف پا را برای شما بیان می کنیم که شامل:

 • تاندون های آسیب دیده، ملتحمه یا پاره شده (به ویژه تاندون تیبیال).
 • کشش تدریجی تاندون تیبیال (این حالت به ویژه در خانم های بالای 40 سال معمول است).
 • ممکن است که پوشیدن کفش های پاشنه بلند، برای دوره های طولانی نیز در از بین رفتن قوس کف پا نقش داشته باشند.
 • آسیب به استخوان پا یا مچ پا.
 • شرایطی که مفاصل و بافت نرم را تحت تاثیر قرار می دهد، از جمله آرتریت.
 • برخی از شرایطی که بر روی اعصاب مانند:فلج مغزی، بیماری پارکینسون و دیستروفی عضلانی تاثیر می گذارند، که در آن عضلات در طول زمان سخت‌تر و ضعیف تر می شوند.

برخی علل دیگر صافی کف پا

 • چاقی : وزن اضافه، باعث افزایش فشار روی تاندون هایی می شود و قوس ها را تشکیل می دهند که به مرور زمان ممکن است به از بین رفتن آنها بیانجامد.
 • فشار خون بالا : این ممکن است بر روی تأمین خون به تاندون در پا تاثیر بگذارد.
 • دیابت : دیابت بر روی اعصاب پا تاثیر می گذارد و همچنین می تواند به ضعف تاندون منجر شود.
 • بارداری : ترکیبی از وزن اضافه شده و اثرات هورمون های بارداری است که ممکن است باعث متورم شدن تاندون ها شود.
 • آرتریت روماتوئید : این ممکن است تاندون ها را تضعیف کرده و یا مفاصل را تحت تاثیر قرار دهد؛ دوندگی های طولانی مدت (تنگ شدن تاندون تیبیال).
 • افزایش سن : تمایل به کشش تاندون با افزایش سن افزایش می یابد.
 • پاهای بزرگ : کسانی که پاهای بزرگتری دارند، ممکن است مستعد ابتلا به صافی در کف پا باشند.

کف پا

علت های دیگر صافی پا

عوارض صافی کف پا چیست؟

عوارض اصلی این است، در حالی که کف پای شما صاف تر و صاف تر می شود، راه رفتن شما تغییر می کند. این اتفاق، همراه با از دست دادن توانایی پاها برای کمک به تعادل، می تواند به طور فزاینده ای درد را به سمت پاها و پشت شما برساند که ممکن است شامل درد عضلانی، درد مفصلی و التهاب تاندون ها شود.

راه رفتن نادرست و عدم تعادل در پاها، ممکن است موجب ناهنجاری های بیشتری از پا شود؛ مانند:بیرون زدگی مفصل شست پا، ایجاد دمل و تاول در کف پا، خم شدن و شکل نامتناسب در انگشتان پا و زخم های مزمن در انگشتان.

جذب، توسط پاها در ورزشکاران می تواند به این معنی باشد که ضربه بیشتر از پاها منتقل می شود. به عنوان یک نتیجه، آسیب های بیش از حد از قبیل شکستگی (پارگی تاندون تیبال) نیز در این ناحیه از بدن ورزشکاران به چشم می خورد.

علائم کف پای صاف چیست؟

افرادی که تمام عمر خود را با پاهایی کاملا صاف و بدون قوس سپری کرده اند، معمولا نشانه ای از این علائم ندارند، آنها احتمالا دارای پاهای نرمال و انعطاف‌پذیر هستند، بدون هیچ گونه تاندون زیر استخوانی یا مشکلات مفصلی، و پیاده‌روی و دویدن برای آنها سازگار شده است. بین 20 تا 25 درصد از افراد بالغ معمولا درجه های متفاوتی از این مشکل را دارند. اگر صافی کف پا علائمی داشته باشد، این علائم شامل این موارد می شوند:

درد پا:

این ممکن است تقریبا در هر نقطه از پا باشد، بسته به اینکه کدام بخش از قوس در حال ازبین رفتن است و کدام تاندون کشیده یا آسیب دیده است. درد ممکن است شامل کل پا یا مچ پا و یا فقط بخشی از آن باشد، این معمولا در داخل مچ پا، در لبه بیرونی پا و یا در داخل قوس قرار دارد. قرار دادن نادرست پا روی زمین می تواند به ایجاد درد در ماهیچه ساق، زانو، ران، سفید ران و یا ستون فقرات منجر شود؛ انحراف بیش از حد در مچ پا، اغلب منجر به درد مچ و تاندینوپاتی آشیل می شود.

سفتی پا:

پوشیدن کفش های غیراستاندارد، احساس ضعف پا و یا عدم تعادل (به ویژه اگر تنها یک پا تحت تاثیر قرار گرفته).

کف پای صاف

عوارض صافی کف پا و علائم پای صاف

صافی کف پاها چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک شما می تواند این تشخیص را فقط با مشاهده پاهای شما انجام دهد، تجزیه و تحلیل پیاپی، ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. اگر تغییرات پا، اخیرا اتفاق افتاده باشد پزشک می تواند دلیل اصلی را جستجو کند. این ممکن است شامل تست های تاندون و تماشای راه رفتن شما باشد؛ ممکن است یک یا چندین تصویر (MRI) اسکن بخشی یا تمام پای شما را شامل شود. شما می توانید با مشاهده رد پای خود، تشخیص دهید و متوجه شوید که تمام کف پای پا شما در هنگام ایستادن با زمین تماس دارد یا خیر. اگر انگشت شستتان را تا جایی که ممکن است به سمت عقب فشار دهید و قوسی در کف پای شما ظاهر نشود، هنگام راه رفتن یا دویدن پای شما احتمالا بیش از حد در قسمت مچ انحراف دارد.

اگر کف پاهایتان صاف است چه باید کنید؟

در گذشته، داشتن کف پای تخت، دلیلی برای پذیرفته نشدن در نیروهای نظامی به شمار می رفت. در حقیقت پاهای صاف، نشانه هایی از بیماری را ایجاد نمی کنند و نیاز به مراقبت های پزشکی ندارند. شما باید یک پزشک را برای بحث در مورد کف پای صاف خود ببینید اگر:

 • قوس ها اخیرا کاهش یافته است.
 • شما در اندام تحتانی خود درد را تجربه می کنید.
 • کفش های پزشکی مخصوص و مناسب برای کمک به درد ناشی از کف پای صاف دیگر تاثیر گذار نیستند.
 • پاهای شما سفت و سخت است.

دلیل صافی کف پا

چگونه صافی کف پا را تشخیص دهیم

درمان کف پاهای صاف و قوس از بین رفته چیست؟

بسته به علائم درد پا، ممکن است با استفاده از کفش مخصوص و مناسب کاهش یابد.

ورزش کردن نیز ممکن است مفید باشد. برای مثال:انگشت پا پیچ می خورد و پاشنه به شکل غیر عادی رشد می کند. یک تمرین عالی، در واقع تمرینی است که در آن شما تاندونی را تمرین دهید که هم وظیفه بلند کردن و هم وظیفه کوتاه کردن عضله مربوط را دارد.

استراحت کردن و یخ درمانی می تواند مفید باشد، به خصوص پس از ورزش.

فیزیوتراپی، نیز برای رفع ناهنجاری های پیاده‌روی که به دلیل شکل پاها ایجاد می شود، می تواند مفید باشد.

استفاده از کفی های استاندارد و پیشرفته (که برای پای خود شما طراحی شده باشد) که ممکن است فشار روی قوس را کاهش دهد. این کار ممکن است هر گونه تمایل پاها را به حرکت به سمت داخل یا خارج از مسیر طبیعی خود، متوقف کند، که در غیر این صورت ممکن است درد لگن و کمر درد را افزایش دهد.

کفش های پاشنه کوتاه و پهن بپوشید.

هر زمان که می توانید با پای برهنه راه بروید.

اگر رباط تیبیال ملتهب باشد، دستگاه های ارتوپدی یا بستن مچ پا می تواند مفید باشد.

اگر علت صافی کف پا مربوط به مشکلات سیستم عصبی یا ضعف عضلانی شدید باشد نیز، موارد ذکر شده می توانند مفید باشند.

استراحت می تواند کمک خوبی به شمار آید، به خصوص اگر مشکل ایجاد شده به دلیل تداوم استفاده بیش از حد، پاها بدتر شده است. به عنوان مثال، دویدن بر روی یک سطح سخت و یا دویدن برای مدت طولانی بر روی تردمیل.

از ورزش هایی که با فشار بالا بر روی پاها همراه است، شامل:پریدن و فرود آمدن می شوند، اجتناب کنید. برای مثال، باله و بسکتبال.

اگر وزن شما زیاد باشد، کاهش وزن ممکن است مفید باشد.

ناهنجاری های استخوانی در پا به ندرت، ممکن است به وسیله جراحی قابل درمان باشند.

درمان ممکن است شامل ترمیم استخوان، حذف تکه های اضافی در استخوان ها، جراحی تاندون و پیوند استخوان باشد.

این درمان ها فقط در مواردی که آسیب و درد پا بسیار شدید است و مشخص است که جراحی می تواند به ریشه یابی مشکل اصلی کمک کند، انجام می شود.

صافی کف پا از علت تا علائم و درمان در کودکان و بزرگسالان

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : صافی کف پا
وبگردی