تشنج
دلایل بروز تشنج در افراد چیست؟ فقط بیماری صرع باعث بروز تشنج نمی شود،بلکه عوامل دیگری نیز در این امر دخیل هستند، مثل تب بالا در کودکان، ضربه مغزی یا وجود عفونت در بدن.

تشنج و دلایل بروز آن

شاید شما هم کسانی را دیده باشید که ناگهان بر زمین می افتند و بدنشان شروع به انقباض و لرزش های شدید می کند. این اشخاص در واقع دچار تشنج شده اند.
کودک یا بزرگسال، زن یا مرد، فرقی ندارد؛ انسان به طور معمول وقتی دچار تشنج می شود که به صورتی ناگهانی، کاملا ناخواسته، غیر قابل کنترل و البته به گونه ای موقت و گذرا در عملکردهای مغز او اختلال پیش آید.
این اختلال ممکن است به دلیل تخلیه های الکتریکی غیرطبیعی در عصب های مغز باشد و در حین تخلیه امواج الکتریکی ممکن است برخی اعضا یا کل بدن حالت رعشه و لرزش بگیر د البته حالت مذکور اغلب مواقع از چند ثانیه تا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

به حملاتی که سلول های خاکستری مغز را تحریک کند تشنج می گویند.

 

 

ضربات و تومور مغز، سکته های مغزی، استفاده از مواد مخدر، بیماران مبتلا به سندرم داون وکبد، آلزلیمر، تب بالا، مبتلایان به اختلال هوشیاری و عفونت های مغزی از دلایل ایجاد تشنج در افراد است.
در زمان حمله ناتوانی در یادآوری رخدادها، عدم پاسخ به سوالات، بیهوشی به مدت چند دقیقه، سفتی عضلات و واکنش سریع بدنی ار علائم ایجاد تشنج در بیماران است.
 
تشنج

تشنج،رعشه و لرزش بدن

 
عارضه تشنج بیشتر در افراد مبتلا به صرع رخ می دهد، بیماران ابتلا به صرع از نظر تشکیل خانواده هیچگونه مشکلی ندارند و می توانند ازدواج کنند و فرزندان سالمی به دنیا آورند.
مصرف نادرست دارو یا عدم استفاده از آنها باعث ایجاد آسیب به بیماران می شود، مصرف منظم داروها باعث کاهش بروز تشنج در بیماران مبتلا به صرع و بهبود سلامت آنها می شود.
گاهی عفونت در بدن باعث ایجاد تشنج همراه با تب می شود، در زمان بیماری و افزایش تب حتما برای جلوگیری از بروز عفونت و کاهش تب از داروهای تب بر و یا دستمال آغشته به آب ولرم استفاده کرد.
تاثیر بعضی گیاهان در بهبود تشنج:گیاهانی مانند زعفران، بابونه، نعناع، گشنیز و شبدر در کاهش و بهبود این عارضه بسیار موئثر است.
به افرادی که سابقه تشنج دارند توصیه می شود:برای جلوگیری از بروز تب شدید با تجویز پزشک علاوه بر داروی تب بر از داروی ضد تشنج نیز می توان استفاده کرد.
تشنج در کودکان:بدن کودکان در هنگام تشنج با عوارضی مانند انجام حرکات غیر ارادی، خیره شدن به یک طرف، ادرار غیر ارادی و تحرک زیاد روبه رو است.
تب در تشنج در زمان کوتاه خطری ندارد، اما اگر همراه با عفونت مغزی باشد باید توسط پزشک بررسی و درمان شود.

 

دلایل بروز تشنج در افراد چیست؟

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران/ی
برچسب : تشنج
وبگردی