افسردگی
احساس افسردگی و غمگین بودن، واکنش طبیعی بدن به مشکلات و فقدان های زندگی است. گاهی این احساس به یک بعد از ظهر جمعه خلاصه می شود اما زمانی که این حس چند روز یا چند هفته به درازا بکشد، شما دچار بیماری افسردگی شده اید.

افسردگی با خود درمانی برطرف نمی شود

دختری 17ساله هستم. با توجه به مشکلاتی که با همسر20ساله ام دارم، می خواهم طلاق بگیرم، خسته شده ام و یک بار هم خودکشی کردم. شرایط روحی بدی دارم، هیچ میلی به خوردن غذا ندارم و فقط روزی یک وعده غذا می خورم، شب ها تا صبح بیدارم و وروزها می خوابم. کمکم کنید. فکر می کنم افسردگی دارم. چه کار باید بکنم ؟

افسردگی یک مسئله چالش برانگیز بهداشت روانی است. افسردگی، تجربه شایعی است و این باعث شده است عده ای آن را سرماخوردگی روانی بنامند.

آیا خود درمانی افسردگی مفید است؟

فرد مبتلا به افسردگی ممکن است گاهی به خوددرمانی اقدام کند؛ برای مثال برخی از افراد فکر می کنند اگر چند روزی استراحت کنند، حال آن ها بهتر می شود یا ممکن است دیگران به آن ها توصیه کنند که اگر از یک داروی خاص استفاده کنند، برایشان مفید است. برخی دیگر به جست وجو در اینترنت پرداخته و راه حل هایی را که در سایت های گوناگون وجود دارد، امتحان می کنند. در مواردی نیز افراد به موادی که باعث سرخوشی و سر حالی می شود، پناه می برند. این اقدامات خود درمانی نه تنها مفید نیست، بلکه ممکن است خطرناک هم باشد و باعث شود تا فرد دیرتر به متخصص مراجعه کند. همچنین مصرف برخی داروها به صورت خودسرانه یا توصیه اطرافیان می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. روی آوردن به مواد نیز به دلیل این اثرات کوتاه مدت خوشایند، ممکن است تقویت و فرد به آن وابسته شود.

افسردگی

افسردگی

برای گذر از یک دوره افسردگی به نکات زیر توجه کنید:

* تند نروید، از خودتان انتظار زیادی نداشته باشید. هر کاری را به صورت طبیعی انجام دهید و برنامه ای واقع گرایانه تنظیم کنید.
* خود را با فعالیت هایی درگیر کنید که حس خوب یا احساس موفقیت در شما ایجاد می کند.
* زمانی که افسرده اید، از تصمیم گیری های مهم درباره زندگی خود دوری کنید، اگر ضروری است که تصمیم بگیرید از کسی که به او اعتماد دارید کمک بگیرید.
* از مصرف مواد روانگردان غیر مجاز اجتناب کنید.
* فعالیت جسمی باعث بروز واکنش های شیمیایی در بدن می شود که ممکن است وضع روانی شما بهبود یابد.
* امیدواری خود را حفظ کنید و بدانید برطرف شدن کامل افسردگی شما به گذر زمان نیاز دارد.

مهم ترین توصیه به شما

در اولین فرصت به یک متخصص مراجعه کنید. هرچه سریع تر درمان شما پیگیری شود زودتر از افسردگی بهبود خواهید یافت. افسردگی را می توان هم با دارو و هم مشاوره یا هر دو درمان کرد؛ البته شما ابتدا به یک روان پزشک مراجعه کنید و بعد از بهبودی نسبی، درمان را توسط یک روان شناس پیگیری کنید. به طورمعمول درمان افسردگی 8 تا12 هفته یا کمتر باعث بهبودی شما می شود.
اگر شما افسردگی تان را درمان نکنید، خطر خودکشی افزایش پیدا می کند. درمان موفقیت آمیز افسردگی، خطر خودکشی را برطرف می کند و می تواند به بازگشت شما به حالت طبیعی و لذت بردن از زندگی کمک کند. در زمینه طلاق، مشاوره با روان شناس به شما کمک می کند تا با شناخت و آگاهی کامل از شرایط موجود و آینده نگری، به مسئله طلاق نگریسته و در صورت امکان به زندگی قبلی بازگشته و آن را اصلاح کنید در غیر این صورت با دید منطقی و با تدبیر به طلاق فکر کنید و با پیش بینی همه جوانب، آسیب های ناشی از طلاق را به حداقل برسانید.

عوارض جبران ناپذیر در خوددرمانی افسردگی

3.39
این مطلب مفید بود ؟63
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از خراسان -/ ر
برچسب : افسردگی
وبگردی