علت گلودرد کودکان
گلودرد کودکان معمولا به دلیل سرما خوردگیست ولی گاهی این دردها علل دیگری دارند که اگر آن را شناسایی نکنید ممکن است خطرناک باشد.

علل و علائم گلودرد کودکان و راههای درمان خانگی و گیاهی آن

گلودرد یکی از بیماریهای شایع در میان کودکان است که مانع از غذاخوردن و بی اشتهایی آنها می شود.گلو درد می تواند دلایل مختلفی داشته و نشانه ای از یک بیماری جدی در کودکان باشد.

علل گلودرد کودکان:

سرماخوردگی:

بیشتر گلو دردها بخشی از سرماخوردگی هستند.در واقع, گلودرد ممکن است تنها چند ساعت اول باشد. بعد سرفه و آبریزش بینی رخ می دهد.

 فارنژیت ویروسی:

برخی ویروس ها باعث گلو درد می شوند، البته بدون هیچ علایم دیگری. سرفه و آبریزش بینی بخشی از بیماری نیست. آنتی بیوتیک هم کمکی به آن نمی کند.

درد گلوی کودک

علت گلودرد کودکان چیست؟ 

گلودرد کودکان به چه عللی رخ می دهد؟

استرپ فارنژیت:

گروه A استرپ ها، شایع ترین عامل باکتریایی هستند. این بیماری فاقد علایم سرماخوردگی است و چرک در لوزه دیده می شود و چنانچه در این بخش از نمناک می خوانید شایع ترین سنین بین 5 تا 25 سالگی هستند و آنتی بیوتیک مفید است. 

مونو:

این بیماری عمدتاً در نوجوانان رخ می دهد. علایم اصلی؛ شامل گلو درد, تب و ورم غدد لنفاوی است. مانند استرپ، در لوزه چرک وجود دارد. بیماران مبتلا به مونو ممکن است طحال بزرگی داشته باشند. در قسمت بالای چپ معده قرار دارد. مونوبه وسیله آزمایش های خون تشخیص داده می شود.

 آبریزش از بینی:

آبریزش از سینوزیت می تواند باعث گلودرد شود.پاک سازی گلو که با آبریزش شروع می شود، موجب سوزش بیشتر می شود. عفونت سینوزیتی گویی که نتیجه ویروس است، نه باکتری.

آبریزش بینی

گلودرد کودکان و دلایل آن 

گلودرد کودکان

تنفس با دهان:

تنفس با دهان باز در هنگام خواب می تواند باعث گلودرد شود. بعد از خوردن صبحانه, این حس اغلب از بین می رود.

 آبسه لوزه (جدی):

عفونت باکتریایی لوزه می تواند به بافت های مجاور سرایت کند.علایم اصلی مشکل در بلع, تب و گلودرد شدید است و همچنین سخت است که دهان را کاملاً باز کنیم. و این بیماری در دوران نوجوانی شایع تر است.

 اپیگلوتیت (بسیار جدی):

عفونت باکتری فلپ بافت بالای تارهای صوتی است و این بیماری معمولاً نای را در حین بلعیدن می پوشاند.

علایم اصلی آن عبارتند از:

گلو درد شدید, سوزش, تف انداختن و پرتاب آب دهان که علاوه بر این علائم می تواند راه تنفس را ببندد و نیازمند درمان سریع است.

عفونت گلو

گلودرد کودکان به چه علتی رخ می دهد؟ 

چه عاملی موجب گلودرد کودکان میشود؟

استرپ گلو:

علایم آن شامل گلو درد, تب, سردرد, درد معده, تهوع و استفراغ است.سرفه, خش در صدا, قرمزی چشم ها و آبریزش بینی معمولاً با گلودرد دیده نمی شوند. این علائم بیش از یک عامل ویروسی هستند.

جوش تب مخملک (خوب, قرمز, سمباده مانند) شدیداً نشان دهنده استرپ گلو است.

دوره اوج:

5 تا15 ساله ها و زیر 2 سال شایع نیست، مگر اینکه برادر یا خواهر کودک این مریضی را داشته باشند.اگر فکر می کنید که فرزندتان استرپ دارد, به پزشک مراجعه کنید.

پزشک یک آزمایش دیگر انجام خواهد داد و اگر آزمایش مثبت باشد, شروع به درمان خواهد کرد. هیچ ریسکی برای انتظار انجام آزمایش وجود ندارد و درمان استاندارد با آنتی بیوتیک است.

استوماتیت:

این بیماری توسط ویروس ایجاد می شود و منجر به زخم در دهان و گلو می شود.به خودی خود بهتر می شود, اما می تواند غذا خوردن و نوشیدن را بسیار ناراحت کننده کند, به همین دلیل است که برخی کودکان مبتلا به استوماتیت (به ویژه کودکان بسیار جوان) با کم آبی بدن دست می یابند. داروهایی وجود دارند که می توانند به پوشیدن زخم کمک کنند و از آب خوردن جلوگیری کنند.

زخم دهان

گلودرد کودکان و بررسی عوامل آن 

گوارش:

کودکان کوچک کنجکاو هستند و مهارت های خوبی ندارند.اگر چیزی بنوشند که اسید قوی یا قلیایی داشتخ باشد, می تواند دهان و گلو را همانطور که پایین می رود، بسوزاند. محصولات خانگی مانند سفید کننده, تمیز کننده ها, تمیز کننده های کاسه توالت, برخی مواد شوینده و حتی برخی از محصولات آرایشی مو, می توانند خسارات وحشتناکی به بار بیاورند.

اگر یک بزرگ سال شاهد مصرفشان نباشد, تنها چیزی که ممکن است بفهمند این است که کودک ناگهان از درد گلو و دهان شکایت می کند. 

علایم گلودرد در نوزادان و کودکان نوپا:

کودکان زیر 2 سال معمولاً از گلودرد شکایت نمی کنند کودکی که غذاهای مورد علاقه اش را نمی خواهد, ممکن است گلودرد داشته باشد. همچنین ممکن است شروع به گریه کردن کنند. علایم آنها معمولاً با نوشیدن مایعات بهتر می شود.

علائم گلودرد

گلودرد در کودکان و نوزادان چگونه خود را نشان می دهد؟

چه زمانی باید به علت گلودرد کودک به پزشک مراجعه کرد:

_وجود مشکل تنفس, اما نه شدید

_وجود مشکل در بلعیدن مایعات یا آب دهان

_ناتوانی در باز کردن دهان

_گلوی خشک

_کمبود آب بدن مشکوک

_ ادرار نکردن بیش از 8 ساعت

ادرار نکردن

گلودرد کودکان و نشانه های خطر

نشانه ای همراه گلودرد کودکان و زمان مراجعه به پزشک

_ادرار تیره

_دهان بسیار خشک

_چشم بدون اشک

_خال های بنفش یا خونی یا لکه هایی روی پوست

_سیستم ایمنی ضعیف. مثال ها:بیماری سلول داسی شکل, hiv, سرطان, پیوند عضو, مصرف استروئیدهای خوراکی.

_تب بیش از 104 ° f یا 40 درجه سانتی گراد

_کودک به نظر خیلی مریض به نظر می رسد

_فکر می کنید که کودکتان باید توسط پزشک دیده شود و مشکلش مبرم است.

کودک بیمار

گلودرد کودکان چه زمانی نگران کننده می شود؟ 

گلودرد کودکان چه وقت حاد می شود؟

بعد از 42 ساعت به پزشک زنگ بزنید اگر:

_درد شدید و بعد از 2 ساعت از مصرف ایبوپروفن بهبود نمی یابد.

_تورم غدد لنفاوی بالای گردن

_جوش صورتی که پخش می شود

_ترشحات گوش یا گوش درد

_درد سینوسی در اطراف استخوان گونه یا چشم ها

_تبی که بیش از دو روز طول می کشد

_بازگشت تب پس از گذشت بیش از 4 ساعت

_داشتن سن کم تر از 42 سال

_تماس نزدیک با یک فرد مریض طی چند روز گذشته

_زخم روی پوست شما

گلودرد یک علامت اصلی است و بیش از 48 ساعت طول می کشد و گلودرد با علایم سرما خوردگی و سرفه بیش از 5 روز طول می کشد.

معاینه گلو

دیدار با پزشک برای گلودرد کودکان 

چه زمانی باید نگران گلودرد کودک خود باشید:

گلودرد در تمام دوران کودکی اتفاق می افتد و بیشتر اوقات, مشکلی برای نگرانی نیست. اغلب اوقات, آن ها بخشی از سرماخوردگی معمولی هستند, هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند و بدون هیچ گونه درمانی بهتر می شوند.گاهی اوقات, گلودرد می تواند نشانه مشکلی باشد که ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشد.

درمان های خانگی برای گلودرد کودکان:

گلودرد باعث ناراحتی بسیاری از کودکان می شود و به این خاطر است که درمان آنها معمولاً مشکل است. اینها را امتحان کنید:

عسل و لیمو عالی برای گلودرد کودکان:

درست مثل این است که می تواند به سرفه کمک کند. چنانچه پیش از این هم در بخش نسخه های گیاهی درمان گلو درد در سلامت نمناک گفته شد یک قاشق غذا خوری آب لیمو و یک قاشق غذا خوری عسل را با هم ترکیب کنید و به آرامی بنوشید.لیمو نیز یک راه حل خانگی خوب برای گرفتی است, علاوه بر روش های ذکر شده در زیر.

خواص عسل لیمو

درمان گلو درد کودکان با طب سنتی 

رفع گرفتگی بینی کودکان:

کودکانی که دچار گرفتگی هستند، معمولاً نمی توانند راحت بخوابند.بالا نگه داشتن سر کودک در شب به آنها کمک می کند, اما از آنجایی که نوزادان نمی توانند از بالش استفاده کنند، ایده های دیگری نیز وجود دارند. 

نسترن کوهی برای گلودرد کودکان:

یک درمان سرفه متداول، نسترن کوهی است که دارای غلظت بالایی از فلاونوئیدها است, یک ترکیب شیمیایی گیاهی که مخاط را شل می کند. به دنبال چای های بدون کافئین بگردید که شامل نسترن کوهی هستند و عسل یا شکر برای شیرینی اش به آن اضافه کنید.

گلودرد کودکان با بخور:

تمیز نگهداشتن سینوس ها و ریه ها از آبریزش بینی یا بینی های پر شده بسیار مهم است. زمانی را در حمام بخار استراحت کنید, تنفس کنید و به آرامی به کمر کودک ضربه بزنید تا خلط را از بین ببرد.

درمان بیماری کودک

درمان گلودرد و سرفه در کودکان

آب نمک برای گلودرد کودکان:

از محلول های نمکی برای بهبود عملکرد ریه در کودکان استفاده کنید. دو قاشق غذا خوری نمک را در وان حمام بریزید, یک دوش آب گرم بگیرید و در حمام را ببندید. بعد کنار حمام بنشینید و از بخار موجود، استنشاق کنید. 

رفع گلودرد کودکان با عسل:

عسل گزینه خوبی است و با مزه شیرین اش گلو را تسکین می دهد و آن احساس خشن را تسکین می دهد. شما می توانید عسل را با لیمو ترش مخلوط کنید و یا به تنهایی بخورید.با این حال, مهم است که به خاطر خطر حضور اسپورها که می تواند موجب بوتولیسم نوزاد شود, به کودکان زیر سن 18 ماه عسل ندهید. بوتولیسم شیرخواری یکی از بیماری هایی است که باعث ایجاد ضعف و از بین رفتن حجم عضلانی می شود. 

سوپ خانگی برای گلودرد کودکان:

هیچ درمان خانگی بهتر از یک کاسه سوپ وجود ندارد و این راه خوبی است که کودک خود را تسکین دهید.سوپ گزینه خوبی است، چون به راحتی قورتش می دهند و می توانید آن ها را با سبزیجات تازه, رشته فرنگی و گوشت نرم اختیاری درست کنید.

بسیاری از کودکان هنگام خوردنش گلو درد ندارند, اما مهم است که آن ها را با سوپ آبدار نگه دارید و با خوراکی هایی غنی از مواد مغذی که ممکن است به بازیابی سرعت کمک کنند, تهیه کنید.

سوپ مغذی

درمان گلو درد چرکی کودکان با سوپ

درمان گلودرد کودکان با موز:

میوه های نرم و غیر اسیدی, مانند موز, می توانند یک گزینه ملایم برای گلوی کودکتان باشند. بعلاوه, آن ها حاوی ویتامین b6, ویتامین c و پتاسیم هستند.

اینها فقط پنج گزینه عالی برای تسکین درد گلو هستند و در آشپزخانه شما وجود دارند, اما شما همچنین می توانید به کابینه داروهای خود برای کمک به کودک نگاهی بیندازید. یک قرص ضد درد مانند نوروفن کودکان نیز می تواند به تسکین گلودرد آنها کمک کند. اگر کودک شما از ناراحتی جدی رنج می برد, می توانید با یک داروساز در مورد داروهای تجویزی نیز صحبت کنید و این ایده خوبی است که با پزشک خود مشورت کنید.

میوه های ضد گلو درد

تاثیر موز بر گلودرد کودکان 

استامینوفن یا ایبوپروفن:سن و وزن کودک خود را با پزشک چک کنید.

اگر کودکتان زخم دهان دارد, از غذاهایی که شور, تند, اسیدی (مانند آب پرتقال) و یا تیز (مثل چیپس سیب زمینی) هستند، اجتناب کنید. و غذاهای نرم به او بدهید.

از مرطوب کننده برای کمک به مرطوب نگه داشتن گلوی کودکتان استفاده کنید.

 

علت اصلی انواع گلودرد کودکان و راههای درمان آن

4.2196
این مطلب مفید بود ؟16333
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : seattlechildrens / health / healthdirect / sittercity / livestrong / sittercity / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی