حقایقی در مورد هوش مصنوعی
هوش مصنوعی می تواند کارهای بسیار بزرگی در آینده انجام دهد که این موضوع برای انسان ها خطرناک است و ممکن است باعث بیکاری مردم شود.

حقایقی در مورد هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از زمینه های بزرگ و اصلی در دنیای امروزه است که شاید با وجود پیشرفت چشمگیر این صنعت نتوان به خوبی آنرا تعریف کرد! بطور کلی هوش مصنوعی " Artificial intelligence " به ربات های قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده گفته می شود که این هوش مصنوعی چیزی نزدیک به هوش انسان است و دائما در تلاش است تا انتخاب هایی همانند انسان ها داشته باشد که این فرآیند به خودی خود دارای الگوریتم های فوق العاده سخت و پیچیده می باشد.

با این وجود روزانه ما هزاران بار در تماس با هوش مصنوعی هستیم تا بتوانیم نیازهای خود را برطرف کنیم. برای مثال چیزی که روزانه اکثر ما برای آن زمان صرف می کنیم موتور جستجوی گوگل است که با تایپ کردن سوالاتمان درون این موتور جستجو، سعی بر دست آوردن سوالاتی که در ذهنمان است می کنیم که شاید اشتباه تایپی و بد مفهومی داشته باشیم که این موتور جستجو با استفاده از هوش مصنوعی اش می تواند منظور شما را با استفاده از لینک های مرتبط تشخیص دهد.

قیمت هوش مصنوعی

اما لازم است بدانید هوش مصنوعی چیزی عجیب و خارق العاده ای نیست که تنها افرادی که ابر رایانه ها دسترسی دارند، می توانند از آن استفاده نمایند! با این وجود هر یک از روزانه از هوش مصنوعی در ابعاد بزرگ و کوچک استفاده می کنیم.

از این رو در ادامه این مطلب از بخش تکنولوژی نمناک ما قصد داریم برخی حقایق جالب و شنیدنی در مورد هوش مصنوعی یا همان "Artificial intelligence " بیان کنیم تا با آن هر چه بیشتر آشنا شوید.

1- ارزش بازار هوش مصنوعی بسیار زیاد است!

به گزارش PwC، تخمین زده شده است که هوش مصنوعی تا سال 2030 میلادی می تواند به میزان 15.7 تریلیون دلار کمک نماید که این میزان عدد و آمار و ارقان بسیار بزرگ و غیر قابل تصور می باشد. اما علت اصلی این میزان هزینه افزایش روند و خدمات سیستم هوش مصنوعی می باشد که تا چند سال آینده به بیشترین میزان خود خواهد رسید.

حقایق هوش مصنوعی

2- 127 میلیارد دلار سهام اتومبیل های خودران!

از بزرگترین و اصلی ترین صنعت های جهانی که در حال گسترش و پیشرفت روز افزون می باشد، صنعت اتومبیل ها می باشد که این روزها دارای طرفداران بسیار زیادی در سطح جهان می باشد که نسل آینده اتومبیل ها همانند اتومبیل های تسلا در زمان حال، به سمت و سوی اتومبیل های خودران در حال سوق دادن می باشند که انتظار می رود تا سال 2027 میلادی بیش از 90% اتومبیل ها خودران شوند. 

با این وجود شرکت بزرگ " NVIDIA "  رایانه شخصی خود به نام " Drive PX Pegasus " را طراحی نموده است که با نصب این رایانه بر روی اتومبیل، می توانید اتومبیلی کاملا پیشرفته و خودران را به خود اختصاص دهید و گفته می شود این شرکت به 25 شرکت در زمینه ساخت اتومبیل قرار داد بسته است.

هوش مصنوعی اتومبیل

3- کالاهایی که خریداری می کنید، توسط هوش مصنوعی به شما پیشنهاد داده می شود!

جف بزوس، مدیرعامل فروشگاه آنلاین آمازون سال گذشته در یک نشست اعلام کرد که هوش مصنوعی در خرید و انتخاب کالاهای مورد نیاز کاربران بسیار کاربردی است چرا که می تواند نیاز کاربر را با استفاده از الگوریتم هایی که دارد، تشخیص دهد و کاربر را هر چه سریعتر به محصول مورد نیازش برساند!

4- نبرد هوش مصنوعی مدت هاست که آغاز شده است!

شرکت محبوب و معروف " alphabet " اخیرا از هوش مصنوعی که نتیجه تلاش و زحمات مهندسان خبره این شرکت می باشد، رونمایی نمود که نام آن " TPU " می باشد و تنها هدف طراحی آن استفاده هر چه بیشتر هوشمندانه سرویس هایی اعم از گوگل، جیمیل، تبلیغات آنلاین و... بوده است که این روزها پیش بینی می شود ارزش این هوش مصنوعی چیزی نزدیک 411 میلیون دلار است!!!

هوش مصنوعی

5- برخی از رهبران تکنولوژی، در مورد هوش مصنوعی نگران هستند!

آقای " Elon Musk " مدیر عامل شرکت خودروسازی تسلا موتورز، اعلام کرد که پیشرفت بیش از حد هوش مصنوعی می تواند برای مردم جهان مرگبار باشد! برای مثال سلاح های هسته ای و... که با استفاده از هوش مصنوعی کنترل می شوند، می توانند تنها با استفاده از چند کلیک ساده مسیر خود را تغییر دهند و مرگبار شوند.

همچنین آقای استیون هاوکینگ، فیزیکدان معروف و مشهور جهان بر این باور بود که هوش مصنوعی می تواند کارهای بسیار بزرگی در آینده انجام دهد که نتیجه آن از بین رفتن مشاغل و بی کار شدن انسان ها می باشد و بطور کلی این گونه می توان گفت که نیرو رباتیک جایگزین نیروی انسانی شود و پیش بینی شده است که حدود 38 درصد مشاغل آینده ایالت متحده آمریکا می تواند در طی 15 سال آینده با روی کار آمدن هوش مصنوعی از بین برود!!!!

رابت هوش مصنوعی

6- انسان ها باهوش تر از هر نوع هوش مصنوعی هستند!

زمانیکه نامی از هوش مصنوعی برده می شود، عموم مردم بر این باور هستند که این سیستم بسیار هوشمندانه عمل می کند و حتی از انسان ها نیز بسیار باهوش تر می باشد.

اما این گونه نیست و محققان اعلام نموده اند که فناوری هوش مصنوعی تا سال 2035 میلادی می تواند تنها به یک دهم هوش انسان برسد و همچنین آنها اعلام کردند که هوش مصنوعی می تواند تا سال 2060 میلادی، تقریبا تمام کارهای روزمره و عادی و حتی سخت و طاقت فرسای انسان ها را انجام دهد.

7- شناخت و چهره نمایی انسان ها

طبق پیش بینی های انجام شده، تصور می شود که تا اوایل سال 2020 میلادی انسان ها در محیط های مختلف اعم از مترو و... با استفاده از چهره و صدای آنها شناخته شوند و مجاز به عبور شوند و دیگر شاید کارت شناسایی اهمیت زیادی نداشته باشد!

Artificial intelligence

8- تاریخچه و قدمت هوش مصنوعی!

شاید با مطالعه تا این قسمت از این مطلب، به این درک رسیده باشید که مدت زمان زیادی از گسترش و ساخت هوش مصنوعی نمی گذرد و شاید قدمت آن چیزی نزدیک به دو دهه باشد.

اما لازم به ذکر است که پدر هوش مصنوعی آقای آلن تورینگ بریتانیایی می باشد که در دهه 1950 میلادی است که ماشین سخنگو ساده ای را طراحی نمود و به همین دلیل می توان قدمت هوش مصنوعی را چیزی نزدیک به 70 سال دانست!

همه چیز درباره هوش مصنوعی و کاربردهای آن در آینده

4.218
این مطلب مفید بود ؟153
منبع : mobileappdaily / fool / imarticus / بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن /آ
وبگردی