تار عنکبوت
نقاشی های تار عنکبوتی روی پارچه هایی از جنس تار عنکبوت یا ابریشم کاترپیلار ها کشیده می شوند این آثار شگفت انگیز را در ادامه این مطلب ببینید.

ظریف ترین نقاشی ها روی تار عنکبوت

نقاشی های شگفت انگیزی که در این بخش از سایت جذاب نمناک مشاهده می کنید،با استفاده از تارهای عنکبوت خلق شده اند.

چه کسی فکرش را می کند که رشته های ابریشمی و ریز و ظریف تار عنکبوت می تواند به شکل بومی بافته شود که بتواند ضربات قلم موی یک هنرمند را تحمل کند؟ اما باور کنید یا نه، امروزه بیش از صد نقاشی در موزه ها و کلکسیون های خصوصی وجود دارند که اثبات این مهارت فوق العاده زمان‎بر، طاقت فرسا و هوشمندانه راهبان اتریشی در قرن شانزدهم هستند.

 
تار عنکبوت

نقاشی روی تار عنکبوت


نقاشی های تار عنکبوتی روی پارچه هایی از جنس تار عنکبوت یا ابریشم کاترپیلار ها کشیده می شوند. تارهای عنکبوت از طبیعت جمع شده و انشعاب های اضافی، بخش های حشرات و فضولات عنکبوت که در آن گیر کرده، با احتیاط جدا می شود. بعد از اینکه تار با دقت پاکسازی شد، به شکل یک بوم نازک بافته می شود. روی این بوم پوششی از شیر رقیق شده اعمال می شود تا مقاومتش بیشتر شود. این بوم حالا آماده نقاشی است، اما هنوز بسیار آسیب پذیر است. حتی یک ضربه آرام انگشت می تواند نقاشی های تار عنکبوتی را کاملا نابود کند. البته هرچه این بوم ها آسیب پذیرتر بودند، ارزشمند تر بودند.
 
نقاشی

این نقاشی ها روی تار عنکبوت کشیده شده اند؟


به سختی می توان توضیح داد که چرا راهبان چنین راه سختی را برای ایجاد چیزی پیش می گرفتند که حتی نسبت به یک لمس آرام اینقدر آسیب پذیر است. شاید با ساخت دشوارترین بوم های قابل تصور، به دنبال نشان دادن از خودگذشتگی معنوی و صبر و بردباری خود بودند.
 
نقاشی

تار عنکبوت بوم نقاشی هنرمندان

هنرمندان از انواع آبرنگ های مات برای کشیدن این نقاشی ها استفاده می کردند. اما پیش زمینه نقاشی ها معمولا رنگ نشده رها می شد، بنابراین وقتی آن ها را مقابل نور می گرفتید، به نظر می رسید شخصیت های نقاشی در غباری کدر معلق هستند. ماهرترین هنرمندان می توانستند حتی با وارد آوردن مقدار مناسبی فشار به بوم برجسته کاری کنند.

 
نقاشی

ظریف ترین نقاشی ها

اولین نقاشی های تار عنکبوتی تصاویر قدیس ها بودند و در پنجره کلیسا ها و صومعه ها آویزان می شدند. هرچه این تکنیک رایج تر شد، نقاشی های تارعنکبوتی در خانه ها و بازار ها هم مشاهده شدند. هنرمندی به نام فرانز آنتربرگر (1838-1902) سایر هنرمندان محلی اینسبروک را برای تولید پرتره های تارعنکبوتی استخدام کرد و سپس آثار آن ها را به گردشگران می فروخت. این نقاشی ها به انگلستان، آمریکای شمالی و آلمان صادر می شدند. به مرور زمان موضوع این نقاشی ها متنوع تر شد. در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم هنرمندان تارعنکبوتی اینسبروک، مناظر و صحنه هایی از جنگ های استقلال و دهقانان محلی را نقاشی می کردند.

 
نقاشی

نقاشی های بی نظیر روی تار عنکبوت

امروزه هیچ هنرمند تارعنکبوتی در دنیا وجود ندارد. آخرین هنرمند تارعنکبوتی ماهر اهل تنسی آمریکا بود که در سال 1956 درگذشت. آنه برادشاو کلاپتون این هنر را در اواخر دهه 1890 کشف کرد بعد از اینکه در 11 سالگی در یک مجله درباره آن خواند. او شروع به تمرین کرد و در نهایت به اسرار این هنر دست یافت. آنه طی چند دهه یاد گرفت گونه هایی از عنکبوت را شناسایی کند که محکم ترین تار را تولید می کنند. همچنین او ترکیب نقاشی خاص خودش را ایجاد کرد که می توانست در برابر خم شدن، شکافتن و کشیده شدن دوام بیاورد. او نقاشی خود را با استفاده از ذره بین و قلم موی تک مو به صورت نقاط میکروسکوپی می کشید و به زحمت شکاف بین تک تک رشته های تار را پر می کرد. حتی کوچکترین اثر هنری او هم شامل هزاران نقطه می شد و چند هفته طول می کشید. متاسفانه بیشتر نقاشی های آنه گم یا نابود شده اند. برخی از آن ها بعد از مرگش به موزه ملی تاریخ آمریکا در واشنگتن دی سی اهدا شدند و بقیه را می توان در خانه قدیمی او در آلاباما دید.
 
نقاشی روی تار عنکبوت

هنر ظریف نقاشی روی تار عنکبوت

پیش از این نیز قاسم علی قاجار مردی که هنرمند از استان مازندران است با کمک همسر خود و با استفاده از تارهای عنکبوت، آثار هنری زیبایی خلق می کند. آقای قاجار از بوم نقاشی تا رنگ های استفاده شده در آثار را به تنهایی و با استفاده از مهارت شخصی تهیه و طراحی می کند. 

نقاشی بر روی تار عنکبوت توسط هنرمند مازندرانی

نقاشی های باورنکردنی با تار عنکبوت

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از برترینها - آپارات - / ل
برچسب : عنکبوت نقاشی
وبگردی