نان تافتون
نان تافتون یکی از نان های خوشمزه می باشد که سریع و ساده تهیه می شود و اگر هوس نان داغ خانگی کرده اید حتما این نان خوشمزه را تهیه کنید.

طرز تهیه نان تافتون خانگی با 2 روش:

 نان تافتون، نان لواش، نان بربری و نان سنگک از نان های محبوب ایرانی است که در این میان نان تافتون به سادگی و در کمترین زمان تهیه می شود همراه نمناک باشید تا دستور پخت نان تافتون خانگی را آموزش دهیم.

نان تافتون 

مواد لازم نان تافتون:

مواد لازممقدار
آرد500 گرم
خمیر مایه فوری2 قاشق غذاخوری
روغن مایع 3 قاشق غذاخوری
نمک1 قاشق غذاخوری
شکر1 قاشق غذاخوری
آب گرم1 لیوان
کنجداختیاری

طرز تهیه نان تافتون در ماهیتابه:

مرحله اول

 ابتدا یک ظرف مناسب انتخاب کرده و خمیر مایه فوری، شکر و آب گرم را مخلوط کرده و درب ظرف را گذاشته و 5 الی 10 دقیقه استراحت دهید تا خمیر به عمل بیاید و پف کند.

مرحله دوم

در این مرحله باید آرد را یکبار الک کنید ونمک را با آن مخلوط کنید و سپس آنها را درون ظرفی ریخته و سعی کنید آرد به کناره ها و دیواره های ظرف چسبیده باشد و وسط ظرف گود باشد تا خمیر مایع که در مرحله قبل آماده شده است را به همراه روغن در گودی ریخته و کم کم آرد را با خمیر مایع ترکیب کرده و به مدت 10 دقیقه با دستی که مقداری چرب شده ورز دهید و اگر احساس کردید خمیر خیس است و به دست می چسبد باید کم کم مقداری آرد اضافه کنید تا خیس بودن خمیر از بین برود و خمیر آماده شود.

مرحله سوم

سپس ظرف بزرگتری را انتخاب کرده و مقداری آرد کف آن بپاشید و خمیر آماده را اضافه کنید و دوباره مقداری آرد روی آن بریزید و پارچه ای تمیز روی آن بکشید و در دمای محیط به مدت 45 الی 60 دقیقه منتظر بمانید تا خمیر پف کند و آماده پخت شود.

مرحله چهارم

 در این مرحله ابتدا باید سطح صافی که برای پهن کردن خمیر در نظر گرفته ایم را آرد پاشی کنیم و سپس چونه های دلخواه از خمیر را جدا کرده و با وردنه به اندازه ای که نیاز است خمیر را پهن می کنیم و سعی می کنیم گرد پهن کنیم تا شکل آن هم زیبا باشد و در صورت نیاز با کاتر قسمت های اضافی خمیر را برش دهید و اگر تمایل داشتید می توانید مقداری کنجد هم روی آن بپاشید.

مرحله پنجم

سپس تابه ای بزرگ را بدون روغن روی شعله قرار دهید می دهیم تا به خوبی داغ شود و سپس خمیر را پهن کرده تا یک طرف آن بپزد و سپس طرف دیگر آن را می پزیم و به همین ترتیب بقیه نان ها را پخته و به محض پخته شدن داخل پارچه ای تمیز قرار دهید تا سرد و خشک نشود.

طرز تهیه نان تافتون در فر:

نان تافتون خانگی در فر 

دستور تهیه نان تافتون در فر تا مرحله چهارم به مانند دستور تهیه بالا می باشد و فقط قبل از استفاده از فر باید به مدت 15 دقیقه در دمای 200 درجه روشن کنید و سپس خمیری که پهن کرده اید را درون سینی فر قرار دهید و با انگشتان خود قسمت های از خمیر را بفشارید و سپس با چنگال سوراخ هایی را روی خمیر ایجاد کنید تا موقع پخت نان هوا از آن سوراخ ها خارج شود و حباب های درشتی روی نان شکل نگیرد.

سپس سینی را در طبقه وسط فر قرار دهید و برای پخت هر نان حدود 10 دقیقه زمان لازم است و از تغییر رنگ نان می توانید پختن آن را متوجه شوید و بعد از پخت هر نان آن را درون پارچه ای تمیز قرار دهید تا خشک نشود و سپس برای بقیه خمیر ها همین مرحله را تکرار کنید.

نکات تکمیلی در مورد نان تافتون

نان تافتون جزو نان و خمیر میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 15دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 1 ساعت میباشد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 6 نفر مناسب میباشد .

طرز تهیه نان تافتون خانگی سریع و ساده در فر و در ماهیتابه

4.139
این مطلب مفید بود ؟327
برچسب : نان و خمیر
وبگردی