علت تغییر رنگ برگها
با شروع فصل پاییز شاهد ریزش و تغییر رنگ برگها از سبز به زرد یا نارنجی هستیم اما علت این تغییر رنگ و ریختن برگ درختان چیست؟

علت تغییر رنگ برگها و ریزش آنها در میان شکوه پاییزی

در هر پاییز از زیبایی رنگ ها لذت می بریم . رنگ های ترکیب از قرمز، ارغوانی، نارنجی و زرد ناشی از فرایندهای شیمیایی هستند که در هنگام تغییر فصل از تابستان به زمستان رخ می دهد .

در طول بهار و تابستان برگ ها کارخانه هایی هستند که بیشتر مواد غذایی لازم برای رشد درخت را تولید می کنند. این فرآیند ساخت غذا در سلول های متعدد برگ ها که حاوی کلروفیل هستند صورت می گیرد که رنگ سبزرا به برگ ها می دهد. این ماده شیمیایی فوق العاده نور خورشید را انرژی مورد استفاده درتبدیل دی اکسید کربن و آب به کربوهیدرات هایی مانند قندها و نشاسته ، جذب می کند .

همراه با رنگدانه های سبز ، رنگدانه های نارنجی و زرد، کاروتن ها و رنگ های زانتیوفیلی نیز وجود دارند که به عنوان مثال رنگ نارنجی را به هویج می دهد و در بیشتر سال این رنگ ها با مقدار زیادی رنگ سبز پوشانده می شوند .

علت تغییر رنگ برگها

شکست کلوروفیل ها :

اما همانطور که در این بخش از گوناگون نمناک گفته ایم در پاییز، به دلیل تغییرات در طول روز و دما ، برگ ها روند تولید مواد غذایی خود را متوقف می کنند و کلروفیل قطع می شود و رنگ سبز ناپدید می شود و رنگ زرد مایل به نارنجی قابل رویت می شود و برگ ها بخشی از شکوه پاییزی خود را نشان می دهند.

در همان زمان تغییرات شیمیایی دیگری ممکن است رخ دهد که رنگ های بیشتری از طریق توسعه رنگدانه ها تشکیل می شوند ، رنگ هایی از قرمز .

برخی از ترکیب ها باعث ایجاد رنگ های پاییزی مایل به قرمز و بنفش درختان می شوند مانند درخت داگ وود و سماق ها، در حالی که برخی دیگر رنگ نارنجی درخشانی را به خود می گیرند.

شاخ و برگ های درختان پاییزی فقط رنگ های زرد را نشان می دهند و بقیه، مانند بسیاری از درختان بلوط بیشتر قهوه ای هستند . همه این رنگ ها به خاطر اختلاط مقادیر مختلفی از باقیمانده کلروفیل و سایر رنگدانه ها در برگ های فصل پاییز هستند.

علت علمی تغییر رنگ برگها

سایر تغییراتی که رخ خواهند داد :

به جز رنگ های پاییزی، تغییرات دیگری هم رخ می دهند. در نقطه ای که ساقه برگ به درخت متصل می شود، یک لایه ویژه از سلول ها رشد می کنند و به تدریج بافت هایی که از برگ ها حمایت می کنند، را جدا می کنند. درخت نقطه برش را تمیز می کند، به طوری که وقتی برگ در نهایت توسط باد کنده می شود یا توسط وزن خودش سقوط می کند .

تنها برخی درختان برگ هایشان می ریزد :

بیشتردرختان مخروطی - کاج ها ، صنوبر ها ، شاه درخت ها ،شوکران ها ، سروها و غیره - هم در شمال و هم در جنوب همیشه سبز هستند . درختان برگ سوزنی یا مشابه آن ها در طول سال سبز یا مایل به سبز می مانند و هر برگ ممکن است دو یا چهار سال یا بیشتر روی درخت بماند .

بیشتر درختان انبوه در شمال برگ های خود را در پاییز می ریزند. با این حال برگ های خشک و قهوه ای درختان بلوط و چند گونه دیگر ممکن است بر روی خود درخت بمانند تا زمانی که رشد دوباره در فصل بهار شروع شود و در جنوب، جایی که زمستان ها معتدل است، برخی از درختان - همیشه سبز هستند؛ یعنی برگ ها در طول زمستان بر روی خود درختان می مانند و رنگ سبزشان را حفظ می کنند.

علت ریزش برگها در پاییز

آب و هوا بر شدت تغییر رنگ برگ ها تاثیر می گذارد :

دما ، نور و تأمین آب بر میزان و مدت زمان رنگ های پاییزی تأثیر دارد . درجه حرارت پایین و بالاتر از دمای انجماد ، باعث تشکیل آنتوسیانین می شود که موجب تولید رنگ قرمز روشن در درخت افرا می شود.

با این حال ، یخ بندان زودرس باعث کمرنگ شدن رنگ قرمز خواهد شد و روز های بارانی یا ابری شدت رنگ های پاییزی را افزایش می دهند و بهترین زمان برای لذت بردن از رنگ پاییزی در روزهای صاف، خشک و خنک است ( نه یخبندان ) .

از رنگ ها لذت ببرید، تنها برای یک دوره کوتاه ریزش برگ ها رخ می دهد .

علت جالب تغییر رنگ و ریزش برگهای درختان در پاییز

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : esf.edu / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی