سنگ سماور علم کوه
سنگ سماور یکی از عجیب ترین صخره های ایران است که در علم کوه مازندران قرار دارد و یکی از اهداف کوه نوردان و صخره نوردان ایرانی می باشد.

جاذبه ی گردشگری سنگ سماور علم کوه در مازندران

صخره نوردی از جمله رشته های ورزشی پرطرفدار می باشد که در کشور ما نیز به خوبی شناخته شده است که هواداران این ورزش علاوه بر داشتن مهارت با برخورداری از قوای جسمانی بالا، با هدف حضور در طبیعت و کوهستان آن را به جامعه ورزشی معرفی می کنند.

یکی از اهدافی که صخره نوردان و کوهنوردان دنبال می کنند این است که صخره ها و کوه های معروف که در شهر ها وجود دارند را شناسایی می کنند تا به آنها صعود کنند سنگ سماور نیز یکی از همین صخره های معروف و جالب ایران است که در استان مازندران وجود دارد.

سنگ سماور علم کوه

سنگ سماور علم کوه در مازندران

محل قرار گیری این سنگ در مسیر صعود به قله علم کوه از مسیر گرده آلمانها می باشد. همانطور که در بخش گردشگری نمناک گفته ایم برای اینکه از این مسیر به این قله صعود کنید بایستی کاملاً به قواعد سنگ نوردی آشنایی داشته باشید چرا که در طول مسیر پرتگاه های زیادی وجود داشته و همچنین مسیر ریزشی می باشد و برای عبور از آن ها باید به تجهیزات حمایتی طناب مجهز بوده و با کمک آن مسیر را طی کرد.

علم کوه با 4850 متر ارتفاع نام کوهی در منطقه تخت سلیمان در استان مازندران می باشد بعد از دماوند این قله دومین قله مرتفع ایران محسوب می شود و به خاطر دیواره ای که در دامنه شمالی آن قرار دارد این قله به شهرت رسیده است و همچنین گفتنی است دارای سخت ترین و فنی ترین مسیرهای سنگنوردی و دیواره نوردی در ایران به شمار می رود و در کشورمان جایگاهی مانند k2 در جهان را دارا می باشد.

عجیب ترین سنگ دنیا

جاذبه گردشگری سنگ سماور علم کوه

معرفی موقعیت و مسیرهای صعود به سنگ سماور علم کوه مازندران

با توجه به ارتباط علم کوه با کوه های اطراف و وجود گرده و دیواره برای رسیدن به آن مسیر های متعددی وجود دارد که این مسیرها را می توان به دو مسیر یکی مسیر دیواره نوردی و دیگری مسیر کوهپیمایی جنوبی و شمالی تقسیم کرد.

مسیر گرده آلمان ها

مسیری که با آن آشنا می شوید نیز از رودبارک شروع شده و با عبور از ونداربن ، جان پناه سرچال ، علمچال گرده آلمان ها دقیقا از طرف شمال به قله علم کوه می رسد. و از بُعد زمانی از مسیر سیاسنگ کوتاه تر است اما مستلزم ابزارات فنی می باشد و غالباً با یک شبمانی در جام پناه سرچال همراه است.

مسیر جبهه شمالی

این مسیر هم نیز از رودبار شروع می شود و با گذشتن از ونداربن ، جانپناه سرچال ، علمچال ، گردن سیاسنگ از طرف شرق به قله علم کوه می رسد و جالب است بدانید این مسیر یکی از سخت ترین مسیر های کوهنوردی در ایران به شمار می رود و معمولاً همراه با یک شبمانی در جانپناه سرچال می باشد.

سنگ سماور مازندران

سنگ سماور علم کوه عجیب ترین صخره ایران

مسیر جبهه جنوبی

مسیر آغازین جبهه جنوبی از رودبارک شروع شده و با عبور از ونداربن، حصارچال و تنگ گلو از طرف جنوبی قله علم کوه میرسد این مسیر ساده ترین راه راه رسیدن به قله است که معمولاً همراه باشد مانی در دشت حصارچال می باشد.

مسیر دیواری شمالی

این دیواره نوردی هم از رودبار می باشد و با عبور از ونداربن، جانپناه سرچال، علمچال و دیواره شمالی به قله می رسد که با توجه به تعداد بالای مسیرهای دیواره علم بسیار متفاوت تر است سایر مسیرها صعود انجام می گیرد.

معرفی جاذبه ی سنگ سماور در علم کوه مازندران + تصاویر

3.18
این مطلب مفید بود ؟53
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی