سردرد‌
سردرد هایی که بیشتر از 72 ساعت طول بکشد و درمان آن به بیش از 14 روز طول بکشد، می تواند خطر آفرین باشد. همچنین لازم به ذکر است که داروهای میگرن خطرناک بوده و مردم باید از مصرف خودسرانه آن ها جدا خودداری کنند.

خطر سردرد های بیش از 72 ساعت

دبیر علمی کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران درباره سردرد هابا علائم خاص و مدت زمان نقاهت طولانی به عموم مردم هشدار داد.

دبیر علمی کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران در افتتاحیه کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران گفت:سردرد های اولیه علت خاصی ندارند، اما سردردهای ثانویه ممکن است به خاطر عواملی چون خون ریزی مغزی، تومورهای مغزی و عفونت در افراد بروز پیدا کند.

وی با اشاره به برخی سردردها به عنوان «پرچم قرمز» گفت:در این شرایط، فرد ابتدا استفراغ می کند و سپس سردردش شروع و یک طرف بدن فرد ضعیف می شود که این نوع سردرد به همراه سردردهای صبحگاهی اگر همراه با دوبینی باشد خطرناک است.

وی تصریح کرد:2 نوع میگرن وجود دارد که نوع اول بدون پیش درآمد است؛ به این معنا که سردرد بدون هیچ علامتی در بدن فرد ظاهر می شود و نوع دوم با پیش درآمد به این منظور که فرد پیش از شروع سردرد با علائمی از قبیل:سرگیجه، بوی خاص، دیدن جرقه رو به رو می شود.

حبیبی در پاسخ به این سوال که چه میگرن های خطرناک هستند، اظهار داشت:میگرن هایی که بیشتر از 72 ساعت طول بکشد و درمان آن به بیش از 14 روز طول بکشد، می تواند خطر آفرین باشد. همچنین لازم به ذکر است که داروهای میگرن خطرناک بوده و مردم باید از مصرف خودسرانه آن ها جدا خودداری کنند، زیرا ممکن است منجر به تنگی عروق مغزی شود.

سردرد

سردرهای خطرناک

این متخصص اختلالات حرکتی بیان کرد:مصرف این دارو ها به خصوص به صورت خودسرانه شانس خون رسانی به مغز را کم می کنند به گونه ای که حتی ممکن است مصرف این دارو ها از خود بیماری هم خطرناک تر باشد، زیرا یکی از مکانیسم های میگرن به این صورت است که رگ مغز تنگ می شود و اگر بیمار دارویی مصرف کند که رگ مغز را تنگ می کند، احتمال سکته مغزی بیشتر می شود؛ بنابراین انتخاب دارو و اینکه از چه داروهای در چه سنی نباید استفاده کرد به خصوص در میگرن های با پیش درآمد ذکر شده، بسیار حائز اهمیت است.

وی یادآور شد:اهداف کنگره بین المللی نورولوژی و الکتروفیزیولوژی بالینی ایران افزایش دانش، آگاهی، نوآوری، به روز کردن معلومات است. همچنین در این گنگره 26 مهمان خارجی حضور دارند که باعث ارتباط و مبادله اطلاعات بین آن ها و متخصصان جوان کشورمان شده و حتی امکانی را جهت همکاری، ارتباط با اساتید خارجی و ادامه تحصیل ان ها در خارج از کشور فراهم می کند.

ارتباط مستقیم خورخور هنگام خواب و سکته مغزی

در ادامه این مراسم، یک فوق تخصص بیماری های عروق مغز در ارتباط با بیماری های شایع عروق مغز اظهار داشت:سکته قلبی یکی از شایع ترین این بیماری ها بوده که وابسته به فاکتورهای خطر همچون فشار خون بالا، دیابت، چاقی، عدم تحرک و بیماری های خواب است.

وی با اشاره به اینکه خور خور کردن هنگام خواب به دلیل انسداد راه تنفس بوده و یکی از نشانه های خطر در سکته مغزی است، گفت:افرادی که دچار این مشکل بوده باید به کلینیک های خواب مراجعه کرده و حتماً تست خواب انجام دهند البته نا گفته نماند که این افراد با کاهش وزن و استفاده از ماسک های DPAP می توانند تا حدی از این مشکل جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد:اختلال در تکلم، بینایی، بلع، ضعف در یک طرف بدن از علائم سکته مغزی بوده که فرد در 4 ساعت طلایی پس از سکته باید تحت درمان قرار گیرد تا بتوان هرچه بیشتر به او کمک کرد.

تهران و اصفهان دارای بیشترین آمار مبتلا به ام اس

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران در ادامه این کنگره عنوان کرد:بیماری ام اس در کشور ما بسیار شایع است به گونه ای که اکنون برخلاف پیش بینی های صورت گرفته بیش از 80 هزار نفر مبتلا به این بیماری هستند.

وی اضافه کرد:ام اس شایع ترین علت ناتوانی مغزی و جسمانی محسوب می شود که در زنان شایع تر است و افرادی که در بازه ی سنی 20 تا 40 سال را درگیر می کند، اما با وجود همه این چالش ها ما در کشورمان بیش از 14 داروی درمان و کنترل ام اس داریم.
ایشان همچنان اشاره کرد:تا سال 93 میلادی ام اس جزو بیماری های غیرقابل درمان بود، ولی پس از آن با کشف داروهای جدید تا حدودی درمان پذیر شده است. البته درمان قطعی برای این بیماری هنوز وجود ندارد به گونه ای که تهران و اصفهان بیشترین آمار ابتلا به ام اس را در ایران داشته و ژنتیک، تغییرات آب و هوایی و کمبود ویتامین D در بروز آن موثر است.

سردرد های بیش از 72 ساعت را جدی بگیرید

4.323
این مطلب مفید بود ؟203
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ ر
برچسب : درمان سردرد
وبگردی