سند خودرو

صدور سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی ؛ برگ سبز فاقد ارزش است؟

تاریخ انتشار : 29 مهر 1398کد مطلب : 19602زمان مطالعه : 3 دقیقه
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در نشست خبری درباره اختلاف پلیس و دفترخانه های ثبت اسناد رسمی برای صدور سند خودرو توضیحاتی ارائه کرد.

پایان اختلاف بر سر سند خودرو

باشگاه خبرنگاران: محمدرضا دشتی اردکانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در نشست خبری که امروز (یکشنبه بیست و نهم مهرماه) برگزار شد، اظهار کرد:با توجه به تحولات دستگاه قضایی، کانون سردفتران هم بر مبنای این تحول برنامه های خود را برای خدمت رسانی به مردم تهیه کرده است. 

وی افزود:با هماهنگی با بخش حراست سازمان ثبت اسناد مقرر شد که امسال از تمامی دفاتر ثبت اسناد بازرسی صورت گیرد. 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در خصوص ارتقای جایگاه سند رسمی گفت:رئیس قوه قضاییه تأکید کرد که اسناد رسمی باید ساماندهی شوند، بر همین اساس طرحی از سوی سازمان ثبت اسناد تهیه و به مجلس ارسال شد که اگر این طرح تصویب شود بسیاری از مشکلات در رابطه با سند رسمی حل می شود. 

دشتی اردکانی در رابطه با شایعات حذف قولنامه بیان کرد:طرحی برای حذف قولنامه و مشاوران املاک مطرح نشده است، بلکه طرح ساماندهی آن ها مطرح است. 

وی افزود:با ساماندهی قولنامه مشکل فروش یک ملک به چند نفر رفع می شود. 

ثبت بیش از 15 میلیون سند رسمی در دفاتر ثبت اسناد کشور در سال 97

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت:سال گذشته 15 میلیون و 138 هزار و 473 سند در دفاتر ثبت اسناد ثبت شد که بیشتر اسناد ثبت شده وکالت، اسناد بی تعهد نامه بودند. 

دشتی اردکانی تصریح کرد:7 میلیون و 237 هزار و 90 سند در 6 ماهه نخست سال 97 ثبت شد و در 6 ماهه نخست امسال نیز 7 میلیون و 369 هزار و 36 سند ثبت شد که 132 هزار سند رشد داشته است. 

وی با بیان اینکه یک میلیون و 312 هزار و 212 سند خودرو در 6 ماهه نخست سال 97 ثبت شد، افزود:در 6 ماهه نخست امسال یک میلیون و 334 هزار و 245 سند خودرو ثبت شد که 22 هزار سند رشد داشته است. 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت:446 میلیارد تومان حق ثبت در 6 ماهه نخست سال 97 به دولت پرداخت شده است که این رقم در سال 98، 596 میلیارد و 178 میلیون و 548 هزار و 921 تومان بود که 149 میلیارد تومان رشد را نشان می دهد. 

دشتی اردکانی در رابطه با رسیدگی به تخلفات سردفتران تصریح کرد:در 6 ماهه نخست سال 97 از 684 دفترخانه بازرسی شد که بیشترین تخلفات شکلی و عدم درخواست استعلامات بود. 

وی افزود:دفاتر ثبت اسناد از 4 مرجع سازمان بازرسی کل کشور، کانون سردفتران و دفتریاران، سازمان ثبت اسناد و سازمان مالیاتی نظارت می شوند. 

احتمال افزایش تعرفه های دفاتر ثبت اسناد

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در رابطه با افزایش تعرفه های دفترخانه ها گفت:طی چهار سال گذشته علی رغم افزایش تورم و هزینه-درآمد کارکنان تعرفه های ثبت اسناد تغییری نکرده است، ما پیشنهاد تغییر تعرفه ها را تهیه کردیم که بعد از تأیید رئیس قوه قضاییه اعمال می شود، این افزایش تعرفه ها به گونه ای است که هم به مردم هزینه زیاد تحمیل نشود و هم هزینه های دفاتر تأمین شود. 

دشتی اردکانی در رابطه با فروش یک ساختمان به چند نفر بیان کرد:چند روز گذشته فردی که 65 آپارتمان را در شهرری به چند نفر فروخته بود و با 4 هزار میلیارد تومان قصد فرار از کشور داشت، دستگیر شد، مردم باید توجه داشته باشند که اسناد را حتما در دفاتر رسمی تنظیم کنند و دفترخانه ها نیز ملزم هستند سند پیش فروش ساختمان را صادر کنند. 

وی در رابطه با اسکن اسناد و دفاتر گفت:در رابطه با اسکن دفاتر کار های زیادی انجام و آیین نامه این کار دو هفته قبل امضا و تأیید شده است. 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران تصریح کرد:افراد برای دریافت گواهی مالیاتی باید چندین سفر درون شهری داشته باشند و صدور گواهی مالیاتی چند روز زمان نیاز دارد. براساس تفاهم نامه خود با سازمان امور مالیاتی کشور مقرر شد 800 دفتر ثبت اسناد یک روزه گواهی مالیاتی صادر کنند.

 دشتی اردکانی در مورد صدور سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی گفت:در گذشته اختلافی بین پلیس و دفترخانه ها برای صدور سند خودرو وجود داشت که امروز این اختلاف ها رفع شده است، ماده 29 تخلفات رانندگی اختلافات را پایان داده است و در حال حاضر پلیس کار تعویض پلاک را انجام می دهد و دفاتر اسناد رسمی سند خودرو صادر می کنند. 

وی تصریح کرد:افزایش 22 هزار سند خودرو در 6 ماهه نخست امسال نشان می دهد که مردم به سند رسمی روی آورده اند.

انتهای پیام/م

صدور سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی ؛ برگ سبز فاقد ارزش است؟

1.73
این مطلب مفید بود ؟12
وبگردی