قرص واریس
درمان واریس پا با روش های مختلفی انجام می پذیرد یکی از آن ها استفاده از قرص و پماد است هر چند این داروها نیز عوارضی دارند که باید به آن ها توجه کرد.

فهرست اسامی قرص ها و پمادهای واریس

واریس و همورویید از شایع ترین نارسایی های مزمن وریدی می باشند که بر اثر عوامل مختلف مانند سن ، ژنتیک ، تغییرات هورمونی ، بارداری و فشار ایجاد می شوند و به مرور زمان با کاهش قابلیت ارتجاعی دیواره سیاهرگ و نقص در عملکرد دریچه های لانه کبوتری ، بازگشت خون از طریق سیاهرگ ها دچار اختلال شده و خون مدت بیشتری در سیاهرگ های آسیب دیده باقی می ماند که به نوبه خود باعث فشار بیشتر به دیواره ورید ، گشاد شدن و پیچ و خم دار شدن ورید ها ، التهاب ، سنگینی ، درد و تورم پا و در نهایت حتی زخم می گردد . 

این اختلال چنانچه در ناحیه رکتوم صورت گیرد منجر به همورویید و شقاق می گردد و اگر در پا اتفاق افتد به واریس سیاهرگ های پا معروف است که با گرفتگی عضله ساق پا ، درد و سنگینی ، خارش و ورم در پاها ( به خصوص مچ پا ) آغاز می گردد و اگر تحت درمان قرار نگیرد علاوه بر محدود کردن فعالیت های فرد ، می تواند منجر به عوارض شدید تر شود.

Varicose

داروهای درمان واریس؛ اسامی قرص های واریس

ابتلا به واریس می تواند در روند زندگی هر فردی اختلال ایجاد کند. درمان واریس با روش های مختلفی انجام پذیر است که مصرف قرص واریس نیز یکی از آن هاست.در ادامه موارد مصرف و منع مصرف و عوارض جانبی برخی از داروهای واریس را برای شما آورده ایم. 

قرص ونوویتال: 

قرص ونوویتال دینه حاوی عصاره دانه شاه بلوط هندی است. این قرص گیاهی تورم و التهابات سیاهرگ در بیماری های واریس و همورویید را برطرف می کند. همچنین موجب تقویت دیواره عروق و پیشگیری از تضعیف آن می شود.

در نتیجه سیاهرگ ها قابلیت ارتجاعی طبیعی خود را باز می یابند. روزی 2 بار (صبح و عصر)، هر بار 1 قرص همراه غذا با حداقل یک لیوان آب بهتر است این دارو با رعایت فاصله زمانی با سایر داروها مصرف شود. مصرف آن در بیماران کلیوی مزمن و کودکان زیر 12 سال توصیه نمی گردد. در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد،دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

قرص ونوویتال 

عوارض جانبی قرص واریس ونوویتال: 

با رعایت دوز درمانی ارائه شده ، هیچ عارضه جانبی مشاهده نمی گردد . فقط به ندرت ممکن است در افراد حساس به عوارض گوارشی مانند حالت تهوع و استفراغ ایجاد شود ( برای جلوگیری از این حالت ، توصیه می گردد دارو با معده پر مصرف شود ) . 

قرص ونوگل برای واریس: 

ماده موثره اصلی قرص ونوگل عصاره شاه بلوط هندی است که در درمان واریس پا و فلبیت سطحی در پاها مورد استفاده قرار می گیرد. آاسین موجود در عصاره شاه بلوط هندی با آزاد کردن پروستاگلاندین F2a تونیسیته وریدها را افزایش داده، نفوذپذیری عروق را نسبت به پروتئینهای با وزن مولکولی پایین، الکترولیتها و آب به درون فضاهای بین بافتی کاهش می دهد و ادم(ورم) همراه با التهاب را بهبود می بخشد. 

موارد مصرف 

  • درمان واریس سطحی و عمیق وریدی
  • درمان فلبیت
  • برطرف کننده درد و احساس سنگینی ناشی از نارسایی مزمن وریدی
  • درمان کمکی هموروئید

پماد واریس ونوگل 

منع مصرف قرص درمانی واریس

برای بیماران کبدی و بیماران با سابقه بیماری کلیوی هم نباید تجویز شود .

تجویز همزمان و استفاده با قرص وارفارین و دیگر داروهای ضد انعقاد می تواند مشکل ایجاد کند.

مصرف این دارو در زمان بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.

عوارض جانبی ونوگل: 

مشکلات گوارشی ، تهوع و خارش پوستی در موارد نادری گزارش شده است.

عوارض داروی واریس

درمان واریس با قرص فیتوون: 

قرص فیتوون حاوی عصاره دانه گیاه شاه بلوط هندی میباشد که برای درمان علائم نارسایی مزمن وریدی مانند واریس احساس سنگینی و درد در پاها ،گرفتگی عضلات ساق پا ، خارش و ادم پا.درمان اب آوردن بافت های بدن مصرف مصرف میشود.

این دارو همچنین برای درمان التهاب عضلات صاف متعاقب صدمه و جراحی و جراحات دردناک کاربرد دارد. مقدار مصرف آن دو بار در روز صبح و عصر هر بار یک قرص بعد از غذا به مقدار کافی آب میل شود. 

توضیحات: 

عصاره خشک دانه های گیاه شاه بلوط هندی محتوی ترکیبات موثر شامل گلیکوزیدهای تری ترپنوئیدی از جمله ائسین، فلاونوئیدها، آنان ها ، میمونها و استرولها می باشد .

اثردرمانی نارسایی مزمن وریدی این دارو مربوط به گلیکوزیدهای تری ترپنوئیدی خصوصاً ائسین می باشد ائسین سرعت تراوش مایعات از دیواره ملتهب و آسیب دیده عروق را از طریق مهار آنزیم های لیزوزمی و در نتیجه ممانعت از تخریب گلیکوکالیکس دیوارهای مویرگی کاهش می دهد همچنین با کاهش نفوذپذیری عروق از نشت پروتئین ها با وزن مولکولی پایین الکترولیت ها و آب درون فضای میان بافتی جلوگیری می کنند و با افزایش تونیسته وریدها، بازگشت خون به قلب را بهبود می بخشد.

قرص فیتوون  

پرفروش ترین داروی واریس ؛ قرص دافلون: 

قرص دافلون (Daflon)یکی از موثرترین و پرفروش ترین داروهای تجویز شده در درمان بیماری واریس و دیگر مشکلات وریدی از جمله هموروئید می باشد. 

بیماری واریس در حدود 30 درصد از زنان و کمتر از 20 درصد از مردان را در جوامع مختلف گرفتار می کند. میزان بروز واریس روند رو به رشدی را در زندگی امروزی با مشاغل پشت میز نشینی و کم تحرکی در پیش گرفته و عوارض واریس هم بیش از گذشته به چشم می خورد. محدودیت حرکتی و درد و سنگینی پاها باعث می شود تا فرد مبتلا به واریس نتواند مثل گذشته زندگی فعالی را دنبال کند همینطور ظاهر این رگها روی اعتماد بنفس و زیبایی اثر منفی دارد. 

در کنار روش درمان قطعی واریس یا همان لیزر درمانی واریس پا پزشکان برخی دارو ها را برای مهار روند پیشرفت بیماری واریس و کمک به بدن برای بهبود وضعیت پیش آمده تجویز می کنند. داروی دافلون از جمله داروهایی است که به خوبی توانسته نظر پزشکان را جلب کند و اثرات مفیدی را برای پیشگیری از پیشرفت بیماری و کاهش علایم بیماری به همراه داشته است.

خارج از دنیای مکانیسمها و اثراتی که به صورت علمی و آزمایشگاهی از مصرف قرص دافلون انتظار می رود ، مطالعات روی بیماران و پیگیری آنها در سالیان گذشته دافلون را به داروی جهانی برای بیماران مبتلا به واریس تبدیل کرده است. البته لازم است اشاره کنیم این دارو هنوز تاییدیه FDA ندارد. 

واریس مچ پا

عوارض جانبی قرص دافلون برای واریس

از عوارض جانبی گزارش شده برای این دارو بروز علائم گوارشی است تهوع، ناراحتی معده، اسهال و استفراغ از جمله عوارض ناخواسته این دارو هستند. 

همینطور سردرد، طعم غیر عادی در دهان، اشکال در تنفس یا بلع، تورم، خارش پوست، و کهیر جزو عوارضی است که برای این دارو گزارش شده اند. 

کرم ونوویتال 30 گرم موثر در درمان واریس پا:

این پماد از عصاره خشک دانه های شاه بلوط هندی تهیه شده و برای درمان واریس های سطحی و بهبود واریس پیشرفته کاربرد دارد، همچنین از این کرم برای تسکین درد، خارش، احساس سنگینی و ادم در پاها و درد عضله ساق پا استفاده میشود. کرم ونوویتال در درمان هماتوم دردناک و کبودشدگی نیز موثر است. 

مقداری از کرم را حداقل در دو نوبت صبح و عصر، به مدت 6 الی 8 هفته برروی پا، مچ و قوزک پا، قسمت داخلی ران ها، پشت زانوها و سایر مناطق درگیر ماساژ دهید.جهت درمان واریس، مصرف همزمان داروی خوراکی محتوی اسین (قرص ونوویتال) و داروی موضعی (کرم ونوویتال) توصیه می شود.

کرم ضد واریس

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر داروی واریس: 

براساس آزمایشات به عمل آمده، عصاره دانه شاه بلوط هندی با اثرکاهش نفوذپذیری عروق و بهبود جریان برگشتی خون سیاهرگی وکاهش آنزیم های لیزوزومی، مانع شکسته شدن موکوپلی ساکاریدهای دیواره مویرگها گردیده و از تشکیل کیسه های سیاهرگی هموروئید و واریس جلوگیری به عمل می آورد و با ممانعت از انتقال پروتئین، الکترولیت ها و آب به فضای میان بافتی، مانع ایجاد ادم در بافت ها می گردد.

بنابراین در ترومای شدید مغز و جمجمه، جراحت تروماتیک سر و جلوگیری و درمان ادم بعد از تروما و جراحی کاربرد دارد. مطالعات همچنین تاثیر چشمگیر عصاره دانه این گیاه در بهبود و درمان فلبیت، ترومبوفلبیت و فلبوترومبوز را نشان می دهند. 

این عصاره با تقویت مویرگ ها و رگ های خونی نه تنها از ابتلا به بیماریهایی مانند واریس و هموروئید جلوگیری می نماید بلکه با بازسازی جراحات و التهابات عروق و استحکام دیواره رگهای ضعیف، موجب تسریع در درمان می گردد. 

موارد منع مصرف : 

تاکنون موارد منع مصرف، احتیاط و هشدار خاصی گزارش نشده است. 

عوارض جانبی : 

با مصرف مناسب مقادیر توصیه شده درمانی هیچگونه عارضه ای مشاهده نشده است. 

بهترین قرص و پماد برای درمان واریس پا + عوارض

4.580
این مطلب مفید بود ؟728
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ک.ک /آ
برچسب : درمان واریس
وبگردی