پارچه های گرانقیمت
پارچه های گرانقیمت و عتیقه را باید با دقت بیشتری بشوییم و در هنگام اتو کشی هرگز نباید اتو را مستقیم روی کار بگذاریم.

شستشوی پارچه های گرانقیمت

پارچه های گرانقیمت باید با دقت و اصول خاصی شسته و نگهداری شود تا از شر آسیب های جدی که میتواند پارچه های عتیقه ما را خراب کند در امان بماند.

انواع دوخت های سنتی نظیر تابلوهای ملیله دوزی، سرمه دوزی و منجـــــــوق دوزی، رومیزی های گلابتون یا سوزن دوزی، جانمازهای ترمه، جلیقه های مخمل و بقچه های گلدوزی، زینت بخش زندگی ما ایرانیان است و در بین خانواده های ما از جایگاه ارزشمندی برخوردار است، اما خیلی از مردم به ویژه خانم های جوان با شیوه نگهداری این نوع صنایع دستی آشنا نیستند. به همین دلیل در این ستون کوشیده ایم به نکاتی درباره این نوع دوخت های سنتی بپردازیم.

پارچه های گرانقیمت

شستن پارچه های گرانقیمت باید با دقت بیشتری صورت بگیرد

● نحوه اتوکشی انواع سوزن دوزی
برای اتوکشی سوزن دوزی ها هرگز نباید اتو را مستقیماً روی کار بگذارید بلکه باید در پشت کار یک تکه پارچه نمدار سفید انداخته اتو را روی محل مورد نظر بگذارید و بردارید، زیرا کشیدن اتو روی دست دوزها ممکن است به کار آسیب بزند و باعث جابه جایی نخ ها، منجوق ها یا ملیله ها شود. ـ اتوکشی موادی از قبیل نقده، گلابتون و پولک باید با حرارت کاملاً ملایم یا حداقل درجه حرارت صورت پذیرد، چون موارد مذکور در مقابل حرارت تغییر شکل می دهند. ـ در صورتی که از نخ نامرئی برای دوخت استفاده شده تا حد امکان از اتو کردن کار خودداری کنید الیاف پلاستیک حتی در مقابل حرارت کم نیز ممکن است شکل اولیه خود را از دست بدهند و باعث افت کار شوند. ـ تا آنجا که ممکن است از شست وشوی پارچه گرانقیمت دست دوزی شده ترمه یا مخمل خودداری کنید.

بهترین روشهای شست وشوی پارچه های گرانقیمت

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
برگرفته از ایران بانو / م.ف
وبگردی