وام مسکن ملی

محاسبه اقساط وام مسکن ملی

تاریخ انتشار : 27 تیر 1400کد مطلب : 19327زمان مطالعه : 3 دقیقه
متقاضیان مسکن ملی، باید 20 سال ماهانه 3 میلیون و 858 هزار تومان قسط بپردازند.

با افزایش تسهیلات مسکن ملی به 250 میلیون تومان، عملا سهم وام بانکی با بهره 18 درصد از هزینه تمام شده این طرح به 60درصد رسیده است. در این شرایط اگر یک متقاضی مسکن ملی از سقف وام آن استفاده کند، باید پس از تحویل گرفتن واحد خود به مدت 20 سال ماهانه 3 میلیون و 858 هزار تومان قسط بپردازد.

هزینه تولید مسکن افزایش پیدا کرده و بالا بردن مبلغ تسهیلات اختصاص یافته به طرح مسکن ملی تنها راهی است که می تواند بدون افزایش سهم آورده متقاضی، به تأمین مالی ساخت پروژه های مشارکتی کمک کند. البته این راهکار، در نهایت به بالا رفتن بار مالی متقاضیان مسکن ملی منجر می شود و اقساط ماهانه آنها از 3.8 میلیون تومان در ماه بیشتر خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در تأمین مالی پروژه طرح اقدام ملی مسکن، گفت:در ماه های پایانی سال 1398 از شورای پول و اعتبار مصوبه ای اخذ شد که براساس آن 80 درصد تأمین مالی ساخت مسکن به انبوه سازان تسهیلات ارائه شود و همچنین تسهیلات دریافتی از سازنده به خریدار قابل انتقال باشد و در گام تکمیلی نیز رقم تسهیلات از 100 میلیون تومان به 250 میلیون تومان افزایش یافت و با این کار توانستیم نسبت وام به قیمت تمام شده را تا حدود 60 درصد ارتقا بدهیم.

محمد اسلامی، با اشاره به این که هم اکنون طرح اقدام ملی مسکن در 10 هزار نقطه با اجرای 530 هزار واحد در حال انجام است، افزود:تا به امروز 40 هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در قالب طرح مشارکتی و واگذاری گروهی در بافت فرسوده و سایر بافت ها افتتاح شده و سایر پروژه ها در مراحل گوناگون پیشرفت فیزیکی است که چنانچه مردم آورده خود را به موقع واریز کنند واحدها در زمان مقرر تحویل متقاضیان خواهند شد.

به گزارش همشهری، اگر آورده متقاضیان در طرح مسکن ملی افزایش پیدا نکند و یک متقاضی فارغ از مبالغی که به عنوان آورده می پردازد، از 250 میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود 18 درصد نیز استفاده کند، باید پس از تحویل واحد مسکونی خود، وارد روند پرداخت اقساط شود و به مدت 20 سال، ماهانه حدود 3 میلیون و 858 هزار تومان به بانک بپردازد. جمع کل اقساط پرداختی در این دوره 20 ساله با فرض اعمال نشدن جریمه تأخیر و دیرکرد به حدود 926میلیون تومان خواهد رسید که 250 میلیون تومان از آن اصل وام و 676 میلیون تومان از آن سود کل وام خواهد بود.

فقر زمین تمام شد

وزیر راه و شهرسازی، دیروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی 5903 واحد مسکن ملی کارکنان جهادکشاورزی، با اشاره به حل مشکل زمین مسکن ملی، گفت:چندین سال به دلیل قرائت های ناصواب در سنوات گذشته با فقر زمین در محدوده و حریم شهرها مواجه بودیم اما با تلاش مستمر هم اکنون به یک قرائت و برداشت واحد درخصوص تأمین زمین برای احداث مسکن دست یافتیم. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:هم اکنون فقر زمین برای احداث مسکن برطرف شده است و با تفاهمنامه ای که بین وزارت راه با وزارت جهاد منعقد شد 50 هزار هکتار اراضی شهری را تحت اختیار گرفتیم که امیدوار هستیم با تأکید وزیر جهادکشاورزی اراضی بیشتری در اختیار وزارت راه و شهرسازی به منظور اجرای طرح های تولید مسکن قرار بگیرد. او ارائه برنامه واحد از سوی 2 وزارتخانه راه و کشاورزی و همچنین ارائه سازوکارهای لازم به منظور هم افزایی بیشتر را ازجمله دلایل موفقیت تفاهمنامه مشترک برشمرد و تصریح کرد:با تلاش وزارت راه و شهرسازی، جریان تولید مسکن به جریان پایداری تبدیل شده است.

انتهای پیام/م

 

محاسبه اقساط وام مسکن ملی

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : مسکن مهر
وبگردی