نان هندی
نان بسیار ساده و در عین حال خوشمزه هندی که با مواد اولیه و شیوه ای آسان درست می شود. در ادامه با دستور تهیه نان هندی همراه ما باشید.

مواد لازم برای نان هندی

  • شیر      190-180 گرم
  • پودر خمیرترش   1 قاشق چایخوری یا 3 گرم
  • آرد قوی یا آرد سفید نان    حدود 300 گرم 
  • نمک     2/3 یک قاشق چایخوری
  • شکر      2 قاشق چایخوری
  • ماست   2 قاشق غذاخورینان هندی
  • نصف یک تخم مرغ بهم زده شده 
  • روغن مایع    2 قاشق چایخوری

نان هندی

طرز تهیه نان هندی

برای درست کردن این نان ابتدا باید پودر خمیر ترش را با نمک ، شکر و آرد مخلوط کنید.سپس شیر را به دمای 35 تا 36 درجه سانتی گراد برسانید و با تخم مرغ مخلوط کنید.پس از هم زدن  شیر با تخم مرغ  ماست را اضافه کنید و بعد مخلوط آرد را کم کم به مایه خمیر اضافه کنید و با دست ورز دهید تا یکدست شود. روغن مایع را هم در این مرحله اضافه کنید و همچنان خمیر را ورز دهید تا دیگر به دست نچسبد.

روی خمیر آماده شده را بپوشانید و به مدت نیم ساعت در دمای محیط اجازه دهید تا خمیر پف کند و حجمش افزایش یابد. بعد از نیم ساعت خمیر را با فشار انگشت تست کنید .اگر جای انگشت فرو کرده در خمیر کوچک نشد ، خمیر شما ور آمده است.

خمیر ور آمده  را دوباره کمی ورز دهید تا در اثر فشار گاز آن خالی شود.سپس آن را به 6 چانه تقسیم کنید و هر چانه آن را به صورت استوانه ای 10 سانتی متری درآورید.خمیرهای تقسیم شده را به مدت 15 تا 20 دقیقه  استراحت دهید و روی آن یک دستمال مرطوب قرار دهید تا خشک نشود.

نان هندی

پس از گذشت این زمان چانه ها را با وردنه طوری باز کنید که یکطرف آن پهن و یک طرف آن باریک شود و طول آن 20 سانتی متر شود.سپس دوباره خمیرهای باز شده را به مدت 20 دقیقه استراحت میدهیم و یک دستمال خیس هم رویشان میکشیم تا مرحله دوم ورآمدن خمیر انجام بگیرد.

در این مرحله تابه ای را انتخاب کنید که طولش از اندازه نان بیشتر باشد و آن را به صورت برعکس روی شعله گاز قرار میدهیم تا تابه گرم شود و بین نان و شعله فاصله بیشتری وجود داشته باشد. بعد خمیر را روی تابه میگذاریم طوری که شکل خمیر تغییر نکند و بپزد.

 نکته:

برای پختن این نان نمیتوان از فر استفاده کرد چون باعث باد کردن نان و تغییر ظاهری آن میشود.

نکات تکمیلی در مورد نان هندی

نان هندی جزو نان و خمیر میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 1 ساعت و و 30دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 15دقیقه میباشد .
نان هندی را می توانید در وعده صبحانه - میان وعده - سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان افطار - میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

نان هندی ، طرز تهیه نان هندی با تکنیک آسان و خوشمزه

4.8109
این مطلب مفید بود ؟1045
منبع : بخش آشپزی نمناک/ک.ک/ر
برچسب : نان و خمیر
وبگردی