فلج صورت
شکست عاطفی و شوک عاطفی عوارض زیاد و خطرناکی برای افراد دارد و حتی میتواند باعث فلج صورت (فلج بل) شود.

فلج صورت پس از شکست عاطفی

فلج بل که به نام فلج صورت هم خوانده می شود، باعث ضعف ناگهانی عضلات صورت می شود. در بیشتر افراد، فلج بل موقتی است. این فلج بیشتر یک طرف صورت را درگیر می کند.

استرس، نگرانی و شوک عاطفی می تواند آسیب های جدی به بدن برساند، از جمله احتمال بروز حمله قلبی، سکته مغزی، ریزش مو، افسردگی و بی اشتهایی مفرط، تمایل به خودکشی، افزایش ضربان قلب، بی خوابی و بدخوابی، اما برخی دیگر از بیماری ها از جمله فلج صورت نیز می تواند به دلیل مشکلات عاطفی و استرس در افراد ایجاد شود.

فلج صورت

فلج صورت یا فلج بل


چندی پیش در رسانه ها خبری درخصوص ابتلای یکی از بازیگران هالیوودی به بیماری فلج صورت یا -Bell's palsy face paralysis مطرح شد که به دلیل شکست عاطفی و طلاق از همسرش اتفاق افتاده و بر نیمی از صورت او اثر گذاشته است.
پس از انتشار این خبر میلیون ها نفر در سراسر دنیا درخصوص بیماری فلج صورت کنجکاو شده و آن را در فضای مجازی جست و جو کرده اند.

فلج صورت چیست؟

«فلج بل» باعث ضعف یا فلج موقت عضلات دریک طرف صورت می شود و می تواند برصدا، قوه چشایی و بینایی افراد تاثیر بگذاردو این بیماری تنها درایالات متحده هرسال حدود 40 هزار نفررا درگیر می کند.

فلج صورت؛ عارضه ای خطرناک و پنهان پس از شکست عاطفی
در اثر فلج صورت عصب شماره هفت جمجمه که مسئول کنترل عضلات چهره است آسیب دیده فلج می شود، متاسفانه علت این اختلال شناخته شده نیست، اما استرس در بروز آن موثراست، از جمله دیگر عوامل ایجاد کننده این بیماری عفونت های ویروسی مانند مننژیت یا ویروس هرپس سیمپلکس یک است که باعث تبخال می شود. پزشکان معتقدند این ویروس ها می توانند باعث ایجاد التهاب در چهره شوند.
معمولاً این اختلال در میان کودکان زیر 15 سال و بزرگسالان بالای 60 سال رایج است، از جمله دیگر گروه های پرخطر زنان باردار، مبتلایان به دیابت و آنفلوآنزا است.
دربرخی زنان در آستانه میانسالی عواملی مانند فشارخون بالا، یائسگی و استرس می تواند زمینه سازبروز عفونت های ویروسی، چون هرپس سیمپلکس 1 و به دنبال آن بروز فلج عضلات صورت شود.

فلج صورت؛ عارضه ای خطرناک و پنهان پس از شکست عاطفی
خوشبختانه حدود 70 درصد از افرادی که دچار فلج صورت شده اند حتی بدون درمان و با گذشت زمان بهبود پیدا می کنند.
از جمله روش های درمانی متداول برای درمان این اختلال می توان ماسا‍ژ صورت، انجام طب سوزنی تحت نظر متخصص و مصرف دارو های استروئیدی برای کاهش تورم را نام برد.
امکان دارد درمان کامل فلج صورت سه الی 6 ماه به طول انجامد.
کارشناسان به افراد هشدارمی دهند که فلج یا کاهش توانایی حرکت دادن عضلات صورت خود را جدی بگیرند، زیرا می تواند علامتی خطرناک و نشان دهنده احتمال بروز بیماری هایی مانند سکته مغزی باشد.

فلج صورت بعد از شکست عاطفی!

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ح
برچسب : فلج
وبگردی