قرص آکنه
برای درمان آکنه بدون مشورت پزشک قرص و دارویی را مصرف نکنید که ممکن است عوارض مخربی برای سلامت بدن شما داشته باشد.

داروهای درمانی آکنه چه عوارضی دارند؟ بهترین آن کدام است؟

آکنه در درجه ی اول به دلیل هورمون های مردانه ی آندروژن در دوران نوجوانی شکل می گیرد. حساسیت بدن نسبت به این هورمون ها به همراه باکتری های موجود بر روی پوست و اسیدهای چرب موجود در غدد چربی منجر به بروز آکنه می شوند.

محل شکل گیری این آکنه ها در مناطقی چون صورت، قفسه ی سینه، شانه ها و پشت قرار دارد. چرا که غدد چربی در این بخش ها بیش از سایر نقاط پوست مستقر هستند. ضایعات آکنه شامل جوش های سرسفید، سرسیاه، کورک، و ندول و کیست است.

درمان جوش

علت بوجود آمدن آکنه

اگر چه بروز آکنه طی یک فرآیند فیزیولوژیک است اما شرایط خاصی می تواند به تشدید آن دامن بزند:

 • نوسانات سطح هورمون در زمان قاعدگی (زنان)
 • دستکاری کردن ضایعات آکنه
 • لباس هایی مثل کلاه و سربند

درمان دارویی آکنه با قرص و پماد

تا کنون تنها سه دسته ی دارویی ثابت کرده اند که قادر به درمان آکنه هستند. رتینوئیدها، بنزوئیل پراکسید و آنتی بیوتیک ها جزو این گروه ها محسوب می شوند. اکثر مردم بسته به شدت و درجه ی آکنه های پوستی خود به یک یا دو مورد از این داروها نیاز دارند. در ادامه با برخی از داروهای درمان آکنه آشنا میشوید که باید با نسخه پزشک استفاده نمایید. 

داروی جوش

قرص بنزوئیل پروکساید برای آکنه:

بنزوئیل پروکساید در درمان آکنه مصرف می شود. این دارو خواص لایه برداری نیز دارد. بنزوئیل پراکساید در درمان آکنه بصورت موضعی کاربرد دارد و در عرض 4 تا 6 هفته مصرف بنزوئیل پراکساید اثرات درمانی حاصل می شود.

بنزوئیل پراکساید اثرات ضد باکتری و کراتولیتیک دارد و باعث لیز شدن کمودون ها می شود. توجه شود که بنزوئیل پراکساید نباید در پوست های حساس، ملتهب و روی زخم استفاده شود. مصرف بنزوئیل پراکساید در کودکان زیر 12 سال توصیه نمی شود. کمی خشک شدن و پوسته ریزی پوست در طول درمان با بنزوئیل پراکساید طبیعی است.

عوارض جانبی قرص بنزوئیل پروکساید برای آکنه:

تورم و قرمزی موضعی، پوست اندازی و خشکی پوست، درماتیت

قرص برای جوش

درمان آکنه با پماد ترتینوئین:

ترتینوئین برای درمان آکنه خفیف غیر التهابی به کار می رود. این دارو در درمان اختلالات کراتین سازی پوست مانند پسوریازیس نیز به کار می رود.

ترتینوئین با تغییر بیان ژنی چسبندگی اپی تلیوم فولیکولار را کم کرده و تشکیل میکروکومدون را کاهش می دهد. ترتینوئین، دانه های ریز سر سفید یا سر سیاه (کومدونها) را از بین می برد. همچنین مانع بوجود آمدن کمدونها می شود.

این پماد را در طول روز و زیر لامپهای زرد به هیچ وجه استفاده نکنید. صبر کنیدتا هوا کاملا تاریک شود. بهترین زمان ممکن برای استفاده از این دارو، شب ها قبل از خواب است. آن را به شکل یک نقطه ی کوچک روی محل جوش و لک بزنید. از پخش آن نیز جلوگیری کنید.

عوارض جانبی ترتینوئین:

در هفته های اولیه، درمان با کرم ترتینوئین می تواند کمی ناراحت کننده باشد. برای مثال کرم ترتینوئین ممکن است باعث سوزش یا ایجاد احساس سوختگی در محل استفاده شده شود. محل مورد استفاده همچنین ممکن است به طور غیر عادی قرمز و حتی ملتهب شود.

خارش و خشکی پوست در محل مورد استفاده نیز گزارش شده است. حساسیت نسبت به آفتاب نیز یکی دیگر از عوارض جانبی می باشد. برخی افراد ممکن است متوجه تشدید نشانه های آکنه شوند.

این نباید مانع استفاده ی روزانه از کرم شود چرا که این عوارض جانبی تنها برای مدت کوتاهی باقی می ماند و بعد از آن از بین خواهد رفت. ولی اگر این عوارض فروکش نکرد فوراً به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

پماد جوش

رزورسینول:

کاربرد اصلی رزورسینول در درمان جوش صورت (آکنه) و سبوره است ولی در درمان، اگزمای مزمن، پسوریازیس وهیدرادنیت عفونی نیز به کار میرود . این دارو در سایر ترکیبات ضدآکنه مانند پماد رزورسینول اس نیز وجود دارد.رزورسینول همچنین به عنوان ضدعفونی کننده و گندزدا نیز مصرف میشود.

عوارض جانبی رزورسینول:

رزورسینول یک محرک ملایم است که می تواند منجر به حساسیت پوستی شود و نباید از آن در مورد نواحی وسیع بدن استفاده نمود هم چنین از مصرف طولانی مدت غلظت های زیاد آن به خصوص در کودکان باید پرهیز کرد و همانند پوست شکسته شده از پوست سالم نیز عبور می کند و می تواند باعث اختلال در عملکرد تیروئید و ایجاد مت هموگلوبولینمی گردد.

هم چنین در افراد تیره پوست می تواند باعث هایپرپیگمانته شدن و تیره شدن موهای روشن می گردد. آثار مسمومیت سیستمیک این دارو با فنول مشابه و درمان آن ها نیز یکسان است اما ممکن است تشنج بیشتر رخ دهد.

رزورسینول

از بین بردن آکنه و جوش صورت با قرص داکسی سایکلین:

داکسی سایکلین در درمان عفونت های باکتریایی و در درمان آکنه و جوش کاربرد دارد. این دارو یک آنتی بیوتیک از نوع تتراسایکلین است که با باکتری های بدن مبارزه می کند و برای درمان بسیاری از عفونت های باکتریایی – اعم از آکنه، عفونت های مجاری ادراری، عفونت های روده، عفونت های چشم، سوزاک، کلامیدیا، پریودنتیت و غیره – استفاده می شود. داکسی سایکلین همچنین برای درمان لکه، برآمدگی های ناشی از برخورد با چیزی، و سایر موارد نیز به کار می رود.

برخی از انواع داروی مورد نظر، برای درمان مالاریا، سیاه زخم و یا درمان عفونت هایی که توسط کنه ها، شپش ها و کرم های ریز معروف به میت، ایجاد شده است، استفاده می گردد.

ازبین بردن جوش

عوارض جانبی داکسی سایکلین:

اگر نسبت به هر گونه آنتی بیوتیک های از نوع تتراسایکلین حساسیت دارید، نباید از داروی داکسی سایکلین استفاده نمائید.

کودکان کمتر از 8 سال، فقط در شرایط حاد و وضعیت هایی که زندگیشان در خطر قرار دارد، می توانند این دارو را مصرف کنند.

مصرف داروی مورد نظر می تواند باعث زرد شدن یا خاکستری شدن دائمی رنگ دندان ها در کودکان گردد.

اسهال ، تهوع ، استفراغ ، اختلالات گوارشی ، درد سر معده از دیگر عوارض این دارو میباشد.

عوارض قرص

نحوه مصرف قرص ضد آکنه تتراسایکلین:

داروی تتراسایکلین احتمالا محبوب ترین آنتی بیوتیک خوراکی توصیه شده برای جوش صورت می باشد. این دارو برای درمان آکنه، جوش صورت و بیماری التهاب پوستی استفاده می شود. برای حصول بهترین نتایج، این دارو باید بین غذاها زمانی که معده خالی است، مصرف گردد. دوز دارو باید به تدریج به محض بهبود علائم پوستی کاهش یابد.

عوارض جانبی تتراسایکلین:

 • سردرد شدید, سرگیجه, تاری دید
 • تب و لرز و بدن درد و دیگر علائم آنفولانزا
 • تاول شدید, لایه برداری و جوش های قرمز پوست
 • کاهش غیر طبیعی و یا قطع شدن ادرار
 • تغییر رنگ پوست و زرد شدن آن, تیره شدن ادرار, تب, گیجی و یا احساس ضعف
 • درد شدید در قسمت فوقانی معده و گسترش آن به پشت, حالت تهوع و استفراغ, سریع شدن ضربان قلب
 • از دست دادن اشتها, زردی پوست و چشم
 • کبودی و یا خونریزی, ضعف غیر طبیعی

تتراسایکلین

مینوسیکلین بهترین قرص برای رفع آکنه:

مینوسیکلین نیز یکی از داروهای آنتی بیوتیکی بوده که دارای خواص ضد التهابی می باشد. این دارو متعلق به کلاس داروهای تتراسایکلین می باشد و کمک کننده به پاکسازی اشکال شدید جوش و کنترل شیوع آن می باشد.

مینوسیکلین نه تنها باعث کاهش قرمزی و تورم می گردد، بلکه به درمان زخم های به جا مانده از جوش نیز کمک می کند. مینوسیکلین برای درمان جوش ها وبرامدگی های قرمز صورت (ضایعات التهابی غیر ندولی)بکارمی رود که در درجات معمول تا شدید رخ می دهد و در بیماران بزرگتر از 12 سال دیده می شود.

همچنین ازمینوسیکلین برای درمان عفونت های باکتریایی در قسمت های مختلف بدن، درمان سیاه زخم و سایر عفونت هایی که بیمار قادر به استفاده از پنی سیلین نیست، استفاده می شود.با این حال، این دارو برای بیماری های انفولانزا، سرماخوردگی و سایر عفونت های ویروسی موثر واقع نخواهد بود.این دارو فقط با نسخه پزشک تجویز می گردد.

عوارض جانبی مینوسیکلین:

سردرد, سوءهاضمه, علائم شبه آنفولانزا, عفونت ها, التهاب بافت موکوسی دهان, التهاب گلو, دندان درد, زخم دهانی

دندان درد

مکانیسم اثر قرص ضد آکنه اریترومایسین: 

یکی دیگر از فرمولاسیون ضد باکتریایی در نظر گرفته شده اریترومایسین می باشد. این آنتی بیوتیک دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی می باشد، که باعث تخریب تعادل پروتئین در گونه های باکتریایی شده و در نتیجه باعث مرگ میکروب ها می گردد.

برخلاف تتراسایکلین، این قرص می تواند با غذا و یا بدون غذا استفاده شود. در حالی که با مصرف این دارو، باید مقدار زیادی آب برای به حداقل رساندن اثرات جانبی آن بنوشید.

زمانی تصور می شد که مراقبت نامناسب از پوست، عاملی بوده که تا حدی باعث ایجاد جوش می گردد. گزینه های قابل اعتماد درمان جوش صورت استفاده از صابون های معطر، کاربرد کرم های پوست با چربی کمتر و از همه مهم تر، تجویز داروهای آنتی باکتریایی می باشد.

آنتی بیوتیک با بسیاری از روش ها با مشکل جوش مبارزه کرده، که باعث کاهش و یا کشتن گونه های باکتریایی عمده می گردد. آن ها به صورت خوراکی یا موضعی مصرف می شوند. در یک زمان، هر دوی آنتی بیوتیک های خوراکی و موضعی همزمان استفاده می شود.

عوارض جانبی اریترومایسین:

شکم درد، تهوع، استفراغ، اسهال، کهیر، کاهش شنوایی، واکنش های آلرژیک.

داروی اریترومایسین

قرص آکوتان چگونه آکنه را درمان می کند؟

آکوتان یکی از داروهای قوی برای درمان آکنه است که عوارض جانبی زیادی هم دارد. بنابراین در این زمان، بهترین راه حل آغاز یک روش درمانی نزد پزشک متخصص و با در نظر گرفتن همه شرایط حفظ سلامت فرد است.

آکوتان دارویی است که بعد از نتیجه نگرفتن از درمان های دیگر به سراغ آن می رویم. این دارو فقط با تجویز پزشک و بعد از انجام آزمایش های لازم باید مصرف شود تا از بروز عوارض جانبی غیرقابل کنترل پیشگیری شود.

داروی ایزوترتینوئین، دارویی بسیار قوی برای درمان آکنه های شدید پوستی است که باعث کاهش فعالیت غدد چربی و کوچک شدن اندازه آنها می شود.

معمولا قرص آکوتان با فرمول اساسی ایزوترتینوئین که با چند نام تجاری دیگر نیز در شرکت های داروسازی مختلف وجود دارد، به عنوان درمان موثر آکنه در مراحل انتهایی شناخته می شود که پوست به هیچ درمان دیگر پاسخ نمی دهد.

درمان آکنه

عوارض جانبی آکوتان:

خشکی لب و پوست از عوارض شایع مصرف این داروست که حتی ممکن است باعث ایجاد زخم شود. همچنین خشک شدن مجرای تنفسی بینی ممکن است باعث خون دماغ شدن شود.

بنابراین بهتر است زمان مصرف دارو از مرطوب کننده ها و نرم کننده ها، البته باز هم با تائید پزشک معالج استفاده شود. در طول مدت استفاده از آکوتان، حساسیت پوست در مقابل نور خورشید بیشتر می شود و بهتر است در مصرف کرم های ضدآفتاب در این زمان بیشتر دقت شود.

سردرد و درد مفاصل و عضلات از دیگر عوارض مصرف آکوتان است که خیلی شایع نیست و به شکل موقت بروز پیدا می کند و معمولا در چند هفته اول برطرف می شود. با توجه به شواهدی که نشان می دهد این دارو روی فعالیت آنزیمی کبد و لیپیدها تاثیرگذار است، پیش از آغاز مصرف اندازه گیری این فاکتورهای خونی ضروری است. این موضوع در مورد افرادی که در خطر ابتلا به دیابت یا افزایش چربی خون هستند، بیشتر صدق می کند.

رفع جوش

قرص سیپروترون کامپاند برای از بین بردن آکنه:

سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) از جمله دارو های ضد بارداری به شمار می آید که علاوه بر اثر پیشگیرانه برای باردای با داشتن خاصیت ضد باکتریایی و همچنین درمان آکنه های مقاوم به آنتی بیوتیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر موارد مصرف سیپرترون کامپاند می توان به کاهش و درمان پر مویی نیز اشاره کرد.

عوارض جانبی سیپروترون کامپاند:

تهوع، استفراغ، سردرد، درد و سفتی پستان ها، زیادی فشار خون، اختلال عملکرد کبد، کاهش حجم خون قاعدگی، بثورات جلدی، کم خونی، افسردگی، خستگی

سردرد بخاطر قرص

نحوه درمان آکنه با قرص ایزوترتینوئین:

داروی ایزوترتینوئین یا آکوتان (Accuntane)، یکی از مشتقات ویتامین A است که برای درمان آکنه های شدید پوستی (جوش) به کار می رود. این دارو موجب کاهش فعالیت و کم شدن اندازه غدد سباسه (چربی) می شود و ترشح سبوم را کم می کند.

جذب این دارو با غذا زیاد می شود و دفع آن از طریق ادرار و مدفوع است. این دارو به صورت کپسول های 10 و 20 میلی گرم و با نام های تجاری claravis، Amnesteen، Accutane و Sotret موجود است.

ایزوترتینوئین پله آخر درمان جوش های صورت می باشد و بیشتر برای درمان جوش یا آکنه های شدید پوستی توسط پزشک متخصص تجویز می شود. ایزوترتینوئین تنها درمانی است که بر علل اصلی موثر در بروز آکنه اثر می کند.

داروی ایزوترتینوئین

عوارض جانبی ایزوترتینوئین:

خشکی پوست، قرمزی و پوسته ریزی، التهاب، خارش و سوزش پوست، حساسیت شدید پوست در برابر آفتاب

گاهی اوقات واکنش پوست نسبت به دارو می تواند بسیار شدید باشد، لذا در صورتی که سوزش خیلی شدید، پوسته ریزی بیش از اندازه و آزار دهنده، قرمزی و خارش شدید در پوست خود مشاهده کردید فورا مصرف ژل را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

لازم به ذکر است داروهای فوق را باید زیر نظر پزشک و با نسخه استفاده نمایید تا از بروز عوارض ناخواسته جلوگیری بعمل آید.

لیست قرص و پمادهای ضد آکنه و عوارض آنها

4.1223
این مطلب مفید بود ؟18538
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ک.ک /آ/ز.ت
وبگردی