موی بینی
موهای بینی مانند یک فیلتر از ورود گرد و غبار و ویروس ها به داخل بینی جلوگیری می کند و از بین بردن آن ها عوارض زیادی دارد.

حقایق و دانستنی های مهم در مورد موی بینی

همه آنچه خداوند در بدن ما قرار داده ، بدون فایده نیست. شاید تعجب کنید که بگوییم موهای ریز بینی نیز فواید زیادی دارند و اگر آنها را بکنیم ، خطرات زیادی برای ما دارد .

موهای بینی، جلوی ورود ذرات خارجی به بینی را می گیرند و مانند فیلتر هوا عمل می کنند و ذرات گردوغبار، ویروس ها، باکتری ها و مواد سمی را به دام می اندازند تا در بازدم یا عطسه آنها را خارج کنیم . در این بخش از نمناک حقایق و دانستنی های زیادی که در مورد موهای بینی وجود دارد را آورده ایم ، دانستن این حقایق برایتان جالب و مفید خواهد بود.

  • چرا ما موی بینی داریم؟
  • ما چه نوع موی بینی داریم؟
  • موهای بینی چگونه از ما محافظت می کنند؟
  • آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا ما عطسه می کنیم یا نمی توانیم آن را متوقف کنیم؟

با وجود همه گرده و غبار در هوا، بسیاری از مردم همین مشکل را دارند.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا بینی ما مو دارد ؟

وقتی جوان هستیم، موهای بینی مان آنقدر کوتاه هستند که حتی متوجه شان نمی شویم و هر قدر که مسن تر می شویم، موهای بینی بیشتر رشد می کنند و زمانی که بزرگ سال می شویم بیشتر هم می شوند . بسیاری از مردم موهای بینی دارند و به اندازه ای بلند هستند که از بینی دیده می شوند و وقتی بلند می شود، می تواند آزار دهنده باشد.

با این حال، موهای بینی فقط برای آسیب زدن به شما وجود ندارند و اینها کار مهمی انجام می دهند. ممکن است متوجه نشده باشید اما وقتی نفس می کشیم فقط اکسیژن نمی گیریم، ما همچنین ذرات را از هوای اطراف تنفس می کنیم و این می تواند شامل چیزهایی مانند کثیفی ها، ویروس ها و باکتری ها باشد و هم چنین می تواند شامل ذرات خطرناکی باشد که در اثر آلودگی قرار گرفته اند و هنگامی که از بینی خود نفس می کشیم، موهای بینی آن ذرات را می گیرد و این کار مانع از ورود آن ها به درون بدن ما می شود.

موی بینی

دانستنی هایی در مورد موی بینی و فواید موی دماغ

چند نوع موی بینی داریم؟

دو نوع موی بینی با هم کار می کنند تا از ما محافظت کنند ؛ چنانچه در این بخش از نمناک توضیح داده ایم در اعماق بینی ما موهای بسیار کوچکی به نام سیلیا وجود دارد که این موها به طور پیوسته به عقب و جلو حرکت می کنند و کار شان گرفتن ذرات خطرناک است و سیلیا سپس مخاط را به سمت گلو حرکت می دهد و در آنجا یا سرفه می شود و یا قورت داده می شود.

نوع دوم موهای بینی، ویبریسی نامیده می شود و این موهای بلندتر ذرات بزرگ را جذب می کنند، به طوری که حتی نمی توانند به سیلیا برسند و به جای آن، آن ها در موهای بینی گیر می افتند تا اینکه عطسه کنیم!

به همین دلیل است که مردم بیشتر در فصل بهار عطسه می کنند - زمانی که گرده زیادی در هوا وجود دارد که ما آن را با ویبریسی می گیریم. این موها در سوراخ های بینی ما خیلی دور نیستند و آن هایی هستند که بعضی وقت ها می توانید ببینیدشان .

با اینکه موهای بینی کار خیلی مهمی دارند اما بسیاری از مردم از آن ها خوششان نمی آید.اگر موهای بینی بیش از حد بلند شوند، بسیاری از مردم سعی می کنند با کندن یا شیو کردنشان از شر آن ها خلاص شوند.

فواید موی بینی

وظیفه موی بینی را بدانید

میتوانیم موهای بینی را بکنیم یا خیر؟

آیا دنبال مو چین هستید؟ این کاربه غیر از درد، کیسه های ترشحی مو را خالی می کند و کثیفی و باکتری ها می توانند در کیسه های مو قرار بگیرند و باعث عفونت شوند، پس هر کاری که می کنید، هیچ وقت موهای بینی خود را نکنید!

این عفونت ها به شدت پرخطر و کشنده هستند، زیرا رگ های بینی به رگ های مغز راه می یابند و به همین دلیل عفونت های یاد شده به شکل مننژیت و آبسه مغز ظاهر می شوند. محققان ناحیه منتهی به بینی در صورت را مثلث خطر می نامند و در مورد خطرات نادیده گرفتن آن به مردم هشدار می دهند.

همچنین موهای بینی به تعادل رطوبت در بینی کمک می کنند. اگر موهای بینی را کاملا از بین ببرید، به احتمال بیشتری دچار آلرژی خواهید شد.

کوتاه کردن موهای بینی

کوتاه کردن موهای بینی زیاد خطرناک نیست اما به یاد داشته باشید که موهای بینی شما به دلیلی وجود دارد و اگر خیلی کوتاه باشند، نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند .

روش زدن موی بینی

بهترین راه برای از بین بردن موهای بینی

روش کوتاه کردن موی بینی

کوتاه کردن موی بینی با قیچی مخصوص بینی : این قیچی نوک گرد دارد که به بینی آسیب نمی رساند اما استفاده از قیچی معمولی به دلیل نوک تیز آن به بافت داخل بینی آسیب می رساند .

کوتاه کردن موی بینی با استفاده از موزن دستی : وسیله ای راحت ، ساده و بدون نیاز به باتری است که استفاده از آن بسیار راحت است.

کوتاه کردن موی بینی با استفاده از موزن چرخشی :این وسیله از منبع باتری یا برق تغذیه می شود و می توانید با آن به راحتی موهای بینی را کوتاه کنید .

با این همه آلودگی هوا، موهای بینی چه می کنند؟

همانطور که آلودگی هوا در دنیا بدتر می شود، موهای بینی بیشتر مهم می شوند. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، کیفیت پایین هوا در حدود 4.2 میلیون مرگ نابهنگام در سال 2016 ایجاد کرده است و حدود 60 درصد از مردم در معرض خطر مسائل بهداشتی مربوط به آلودگی هوا قرار دارند و برای بسیاری از مکان ها به خصوص در آسیا، خطر بالاتر است.

سخت تلاش می کنند تا بدن های ما را از ذرات خطرناک دور نگه دارند و حداقل کاری که ما می توانیم بکنیم این است که علیه آن ها کاری نکنیم و به جای کندن یا تراشیدن مو های بینی، به آن ها اجازه دهید کار خود را انجام دهند و سر جایشان باشند .

روش های کندن موی بینی

موهای بینی چه فایده ای دارد؟

تشخیص زمان مرگ با موی بینی

مژک های کوچکی شبیه مو در بینی که مداوم به عقب و جلو حرکت می کنند، پس از مرگ نیز این حرکت موجی شکل ادامه می یابد اما میزان حرکت به تدریج کاسته می شود. بنابراین پزشکان می توانند زمان مرگ را به وسیله حرکت این مژک ها تشخیص دهند .

فواید موهای بینی چیست؟

بینی به پاکسازی و فیلتر هوای تنفسی می پردازد. درون بینی مژک هایی وجود دارند که این مژه ها گرد و غبار و مولکول های خطرناک را به سمت گلو جارو می کنند و آنها را به صورت یک مخاط کوچک جمع می کنند، تا یا بلعیده شده و توسط اسید معده نابود شود و یا توسط سرفه یا عطسه از بدن خارج شوند.

افرادی که موهابینی بیشتری دارند احتمال ابتلای آنها به آسم سه برابر کمتر از افرادی است که موهای بینی کم پشت، دارند.

موی بینی نخستین خط دفاعی بینی دربرابر عوامل خارجی است. پشت آنها مژک ها قرار دارند، رشته های مویین بسیار کوچکی که مدام به عقب و جلو حرکت می کنند.

رازهای جالب در مورد موی بینی و فواید آن + انواع موی دماغ

4.2169
این مطلب مفید بود ؟14326
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : گرفتگی بینی
وبگردی