اسامی عجیب و غریب
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از محبوب ترین اسامی در ایران و همچنین اسم های عجیب و غریب ثبت شده در ثبت احوال کشور گفت.

اسامی عجیب و غریب در ایران

فارس: از تکالیف هر پدرومادری در قبال فرزندشان انتخاب یک نام مناسب برای اوست؛ چراکه «اسم»هرگز از فرد جدا نمی شود و هویت و شخصیت وی را معرفی می کند.

ایرانی ها بیشتر نام های مذهبی روی فرزندان شان می گذارند و گاهی نیز نام هایی مدتی پرطرفدار می شوند، می آیند و می روند. هر انسانی از لحظه ای که به دنیا می آید تا پایان عمرش با یک عنوان همراه است. 

عنوانی که هرگز از او جدا نمی شود و هویت و شخصیت او را معرفی می کند؛ به همین دلیل است که انتخاب یک اسم مناسب و زیبنده بسیار اهمیت دارد و از تکالیف هر پدرومادری در قبال فرزندشان انتخاب یک نام مناسب برای اوست از طرفی همه پدرومادرها هم دوست دارند که بهترین اسم را برای کودک شان انتخاب کنند. 

سیف الله ابوترابی در مورد انتخاب اسم از سوی والدین برای فرزندانشان گفت:اینطور نیست که مانند گذشته هر نامی که والدین بخواهند برای فرزند انتخاب کنند و همان اسم هم ثبت و تایید شود. 

ایجاد «کمیته نام» برای رد اسامی عجیب و نامتعارف 

وی ادامه داد:به دنبال انتخاب برخی اسامی نادرست و بی معنی در سازمان ثبت احوال «کمیته نام» ایجاد شده و اسامی پیشنهادی خانواده ها در این کمیته بررسی می شود. 

ابوترابی گفت:این اسامی عجیب و غیرمتعارف که در کمیته توسط اساتید ادبیات فارسی و عربی بررسی می شوند اغلب در سامانه اسم سازمان ثبت احوال وجود ندارند و پس از تأیید این کمیته،اسامی در شناسنامه کودکان ثبت می شود. 

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه انتخاب نام های عجیب و نامتعارف پذیرفتنی نیست گفت:اغلب این اسامی قبل از سال 70 انتخاب شده اند. 

لیست اسامی عجیب و غریب دخترانه و پسرانه ایرانی 

ابوترابی با اشاره به برخی اسامی عجیب و غریب که از سوی والدین انتخاب شده است، گفت:در بین اسامی منتخب پسران،نام هایی مانند «آرشیو، آسیب، اجباری، اخی، اردوخان، اشتر، اهریمن، باباقلی، بیابانی، ملخ، فضا، فراری، شفتالو، شربت، قطار، قطاری، قسمت، قربانی، کابوس، گشنه، گرگ آقا، بره، بشم، بهداشت، بوشفر، چاه، چراغ، چیتر، زنگی، سرباز، شوجر، علاقه، غم، غارت، فرار، فراموش، گوپال، گمان، لذت، لشکر، للو، ورندل و یتیم» دیده می شود. 

وی افزود:همچنین برای دختران اسامی نامتعارفی مانند «آشفته، آفت، اجبار، افسرده، باجی، بیزار، پنبه، تعارف، حلوا، خرما، خیار، شربتی، شقیقه، کفتر، نیمکت، قیمتی، همیشه، نوشابه، ییلاق، لوله، لیاقت، لبو، لباء، مشکی، مشکی جان، مغلوبه، مفتول، حاضر، حالتاج، حسرت، حضرت، حبصه، خارا، خابس، پارچه، پاکت، پنیر، پوپول، پولی، انقلاب، اوجق، آمریکا، آلمان، انگلیس، انه، آقابگم، ادامه و اذان» ثبت شده است.

وی گفت:تغییر نام کسانی که به موجب تبصره 6 ماده 20 قانون ثبت احوال با تائید مراجع ذیصلاح به دین مبین اسلام مشرف شده باشند و تغییر نام افراد همنام در خانواده، مانند برادر با برادر، پدر با پسر، خواهر با خواهر، مادر با دختر و نظایر آن امکان پذیر است. 

ابوترابی افزود:همچنین اسامی که فاقد ویژگی نام و معنای مناسب باشند، مانند اسامی یاد شده از قبیل افسرده، آفت، عذاب، زشتک و نامهایی که معرف صفات مذموم و مغایر با ارزشهای انسانی و منزلت اجتماعی است، مانند کوچک، چاکر، پالون، جاندار، دختربس و ... . اسامی مغایر با جنس اشخاص مانند آرش برای دختر و نسرین برای پسر و ... . قابل تغییر است. 

بیشترین اسامی محبوب در سال گذشته 

ابوترابی گفت:در سال گذشته بیشترین اسامی که از سوی مردم انتخاب شده در پسران به ترتیب امیرعلی، علی، محمد، ابوالفضل، امیرحسین، محمدطه، امیرعباس، حسین و کیان بوده است. 

وی ادامه داد:برای دختران نیز به ترتیب فاطمه، زهرا، هلما، زینب، یسنا، نازنین زهرا، آوا، ریحانه و رها بوده است. 

اسامی مورد علاقه ایرانی ها در 6ماهه امسال 

سخنگوی سازمان ثبت احوال در مورد فراوانی اسامی در 6 ماهه امسال ادامه داد:امیرعلی،محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیرعباس، محمدطاها، محمدحسین و کیان در بین پسران و اسامی فاطمه، زهرا، حلما، زینب، یسنا، آوا، نازنین زهرا، باران، ریحانه و فاطمه زهرا در بین دختران بیشتر منتخب شده اند.

«حسین» در صدر اسامی منتخب پسران در ماه محرم 

وی گفت:البته مناسبتهای مذهبی،فصلی یا نمایش فیلم و سریال ها در انتخاب اسامی بسیار موثر است بطوری که در ماه محرم اسامی مانند امیرحسین،حسین، امیرعلی، علی، محمد، ابوالفضل،امیرعباس و محمدحسین بیشترین فراوانی را در بین اسامی پسرانه داشتند. 

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت:به طور مثال در زمان پخش سریال ستایش در سال های 89 و 90 مشاهده کردیم که نام ستایش در سال 83 رتبه 34 را در بین دختران داشت که با پخش سریال ستایش در سال 89 رتبه سوم و در سال 90 رتبه دوم را به خود اختصاص داد و پس از پایان یافتن این سریال،ستایش در رتبه نهم و پایین تر قرار گرفت. 

ابوترابی گفت:براساس گزارش های موجود در 6ماهه ابتدایی امسال، 706هزار و 788 نفر متولد شدند که از این تعداد 364هزارو 397 پسر و 342هزارو 391 دختر بودند.

انتهای پیام/م 

اسم های عجیب و غریب دختر و پسر در ایران

3.7495
این مطلب مفید بود ؟369126
برچسب : انتخاب اسم
وبگردی