کشیدن دندان

سکته قلبی مرد میانسال بعد از کشیدن دندان!

تاریخ انتشار : 6 آذر 1397کد مطلب : 35493زمان مطالعه : 2 دقیقه
مرد میانسال پس از آنکه 5 دندان خرابش را یک جا کشید ساعتی بعد بر اثر سکته قلبی درگذشت.

مرگ مرد میانسال بعد از کشیدن دندان

ایران:بررسی مقدماتی نشان داد براساس نوار قلبی موجود در پرونده، بیمار پس از اتمام کار دندانپزشک دچار سکته قلبی شده بود. به این ترتیب دکتر کشیک 10 درصد مقصر شناخته شد.

مرد میانسال پس از آنکه 5 دندان خرابش را یک جا کشید ساعتی بعد بر اثر ایست قلبی جان باخت. 

اواخر سال 95 بود که «فرامرز» به خاطر خراب شدن و پوسیدگی دندان هایش در 59 سالگی مجبور شد بیشترآنها را بکشد. دندانپزشک معالج برای اینکه بیمار را زودتر از درد خلاص کند و کار نیز سریع تر انجام شود پیشنهاد کرد در هر نوبت مراجعه چند دندان را با هم بکشد. 

نزدیک ظهر بود که فرامرز لباس پوشید از همسرش خداحافظی کرد و روانه درمانگاه شد. همیشه رفتن پیش دندانپزشک برایش اضطراب زیادی همراه داشت به همین خاطر تپش قلب پیدا کرده بود اما به روی خودش نیاورد. دندانپزشک آمپول بی حسی را تزریق کرد و چند دقیقه بعد شروع به کشیدن دندان هایش کرد. در کمتر از یک ربع 5 دندان خراب از دهانش خارج شد و دندانپزشک با گذاشتن گاز استریل روی جای خالی دندان ها از او خواست که از جایش بلند شود. اما «فرامرز» به خاطر درد شدیدی که در قفسه سینه احساس می کرد، قادر نبود از جایش بلند شود. بلافاصله پزشک درمانگاه را خبر کردند و قرار شد از «فرامرز» نوار قلب بگیرند. 

هیچ مورد مشکوکی دیده نشد و او به خانه رفت. ساعتی نگذشته بود که حال «فرامرز» وخیم شد و از هوش رفت. وقتی او را به بیمارستان رساندند، پزشکان تشخیص سکته قلبی دادند اما نتوانستند کاری برای نجاتش انجام دهند و وی در کمال ناباوری مقابل چشمان همسر و فرزندانش فوت کرد. با توجه به مرگ مشکوک این مرد، جسد او برای تعیین علت مرگ به پزشکی قانونی انتقال یافت. همزمان خانواده «فرامرز» که پزشک کشیک درمانگاه و دندانپزشک را در مرگ او مقصر می دانستند، با مراجعه به دادسرای ناحیه 19(جرایم پزشکی دارویی)، شکایت کردند. 

به این ترتیب با دستور بازپرس شعبه نهم، پرونده به کمیسیون پزشکی انتقال یافت. در نخستین جلسه که با حضور سه کارشناس برگزار شد، دکتر کشیک و مسئول فنی درمانگاه به دلیل قصور در معاینه بیمار به ترتیب 40 و 10 درصد مقصر و دندانپزشک تبرئه شد. با اعتراض پزشکان به این رأی، جلسه دوم این بار با 5 کارشناس تشکیل شد. بررسی مقدماتی نشان داد براساس نوار قلبی موجود در پرونده، بیمار پس از اتمام کار دندانپزشک دچار سکته قلبی شده بود. به این ترتیب دکتر کشیک 10 درصد مقصر شناخته شد. 

با تأیید این رأی، کیفرخواست پرونده با عنوان قصور پزشکی صادر شد و پرونده برای رسیدگی به شعبه 1043 دادگاه کیفری 2(شهید قدوسی) به ریاست قاضی محبوب افراسیاب فرستاده شد. قاضی پس از بررسی مدارک، پزشک کشیک درمانگاه را از جنبه عمومی جرم به پرداخت 10 میلیون تومان جریمه نقدی و از جنبه خصوصی به پرداخت 10 درصد دیه کامل مرد مسلمان محکوم کرد.

انتهای پیام/م

سکته و مرگ مرد میانسال پس از کشیدن دندان

2.711
این مطلب مفید بود ؟65
وبگردی
    not found