کبد چرب
کبد چرب بیماری رایجی در میان ایرانیان است که بیشتر در میان افراد چاق دیده می شود. برای مراقبت و نگهداری از کبد باید راهکارهایی در نظر گرفته و مصرف برخی از مواد خوراکی را به حداقل رساند.

طبیعی ترین راهها برای پرستاری از کبد چرب

از آنجا که بیماری کبدچرب از جمله بیماری های خاموش و بی نشانه است، پیشگیری از ابتلا به آن از جمله اولویت ها قرار می گیرد، زیرا این بیماری معمولا زمانی خود را نمایان می کند که ذرات چربی بخش زیادی از سلول های کبدی را به خود درگیر کرده اند. کبد چرب پس از درگیر کردن کبد با علائمی مانند ضعف، خستگی و احساس سنگینی و فشار در ناحیه فوقانی و راست شکم بروز می کند. 

یکی از عوامل موثر بر این بیماری، پرخوری و چاقی است به خصوص در کسانی که چاقی شکمی دارند و اندازه کمربند شکمی شان بیشتر از حد طبیعی است. نتایج مطالعات نشان می دهد این افراد بیشتر از کسانی که یک قواره چاق هستند در خطر کبد چرب قرار دارند. از دیگر عوامل موثر بر ایجاد این بیماری می توان به بیماری های متابولیک از جمله افزایش چربی خون، فشار خون و دیابت اشاره کرد.

خوشبختانه در میان شیوه های طبیعی درمان در سراسر جهان، راهکارها و تکنیک هایی وجود دارد که می توان از آنها برای پیشگیری از ابتلا به کبدچرب اقدام کرد.

پیشگیری از کبد چرب

درمان دست خود شماست!

باید بدانید یکی از راه های تشخیص کبد چرب انجام سونوگرافی است. با این حال گاهی اوقات ممکن است بیمار کبد چرب داشته، اما جواب سونوگرافی اش طبیعی باشد. در واقع در 20 تا 30درصد از موارد کبد چرب، سونوگرافی طبیعی دیده می شود و فقط افزایش آنزیم های کبدی، بیماری را نشان می دهد. بنابراین برای اطمینان از وجود بیماری باید آنزیم های کبدی را اندازه گرفت. از لحاظ درمانی نیز هنوز داروی خاصی برای اصلاح کبد چرب معرفی نشده است.

اصل درمان این بیماری بر انجام ورزش برنامه ریزی شده و کاهش وزن است. همچنین باید از لحاظ تغذیه مصرف چربی های حیوانی، کره، زرده تخم مرغ، مواد قندی، شکر، شربت، شیرینی و... را محدود کرد. اما بسیاری از اوقات، بیماران این موضوع را جدی نمی گیرند و فکر می کنند فقط با مصرف دارو خوب می شوند. در واقع بدن افراد مبتلا به کبد چرب نسبت به انسولین مقاومت پیدا می کند. البته برای از میان بردن این مقاومت می توان از داروهایی مثل متفورمین، پیوگلیتازون و ویتامین E استفاده کرد، اما هیچ چیز در روند بیماری جای ورزش و کاهش وزن را نمی گیرد.

شیرینی خامه ای ممنوع

در ایام نوروز برای پذیرایی از مهمانان نباید شیرینی خامه ای تهیه کنید. همچنین در دید و بازدیدها زیاد چای ننوشید چون مصرف زیاد چای به دلیل این که اگزالات دارد، می تواند سنگ کلیه ایجاد کند و به ازای هر دید و بازدید مصرف یک فنجان چای موجب بروز مشکلات ناشی از اگزالات زیاد خواهد شد.

در این میان مصرف یک فنجان قهوه در طول روز توصیه می شود؛ چون خود قهوه می تواند جلوی سنگ کیسه صفرا را بگیرد و اثر خوبی هم روی کبد دارد و در پیشگیری از سیروز کبدی هم موثر است؛ بنابراین پیشنهاد ما به بیماران کبدی مصرف روزانه یک فنجان قهوه ترجیحا بدون شکر یا لااقل بسیار کم شیرین است.

وقتی پای شام عید در میان است 

امروزه اثبات شده یکی از مهم ترین مشکلات، خوردن شام است. هر چه زمان خوردن هم دیر باشد افزایش چربی در بدن بیشتر خواهد بود. از آنجا که دورهمی های خانوادگی و دوستانه نوروزی معمولا شب ها صورت می گیرد، به همین خاطر بروز کبد چرب یا تشدید آن دو چندان می شود؛ در حالی که مزیت این تعطیلات برای افراد مبتلا به کبد چرب، داشتن فرصت خوب ورزش کردن است که نباید از آن غافل شوند. البته فقط به پیاده روی بسنده نکنید و تا جایی که می توانید تحرک داشته باشید.

روشهای طبیعی برای مقابله با کبد چرب در ایام عید

4.555
این مطلب مفید بود ؟496
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام جم-/ف
وبگردی